Interpretacja przypadku

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

18-03-2015 - 08:51:37

 


Piszę w imieniu mojej mamy (50 lat). Mama miała wykonane badania:
1. Mammografia spektralna: uwidoczniono w piersi prawej w kwadracie górnym zewnętrznym ok. 4 cm od brodawki spikularny obszar wzmocnienia kontrastowego o wym. 31 x 36 mm podejrzany w kierunku procesu npl. W piersi lewej nie uwidoczniono cech patologicznego wzmocnienia. BI-RADS 5.
2. BGI piersi prawej: Piersi o budowie mieszanej.
Pierś prawa:
- w KGZ widoczny obszar zaburzenia archiotektury miąższu na obszarze 31x19 mm dający cienie akustyczne - podejrzany, odpowiada obszarowi widocznemu w MMG. W znieczuleniu miejscowym /Lignocainum 40 mg w 10 ml 0,9% NaCl/ wykonano BGI ze zmiany uzyskując 4 biopłaty.
- na godz. 7.00 ok. 2 cm. od brodawki hipoechogeniczna strefa o wym. 12 x 6 mm - do różnicowania FA zrazik tłuszczowy
Pierś lewa:
- na godz. 3.00 widoczna dobrze odgraniczona, owalna hipoechogeniczna zmiana o wym. 10 x 6 mm - najpewniej FA, wykonano BAC.
W dołach pachowych i podobojczykowych nie uwidoczniono podejrzanych węzłów chłonnych.BI-RADS 5
3. BADANIE HISTOPATOLOGICZNE. Rozpoznanie kliniczne: nieokreślony guzek w sutku. Rozpoznanie: Infiltratio carcinomatosa telae conjunctivae (carcinoma infiltrans mammae).
Na podstawie ww. badań lekarz wskazał 2 alternatywy: mastektomia piersi prawej bądź usunięcie zmiany wraz z węzłami chłonnymi. Nie poinformował przy tym jaka jest procedura i rokowania przy każdej z metod…Nie wskazał też jak zaawansowane to stadium, jaki podtyp. Reasumujac, mnożą się wątpliwości, a lęki narastają. Chcę pomóc mamie w podjęciu decyzji. Czy w związku z powyższym niezależnie od tego, którą metodę mama wybierze mamy się spodziewać jeszcze jakiś dodatkowych badań, czy kolejnym krokiem ma być już tylko interwencja chirurgiczna? Czy pierś lewa jest "bezpieczna"? Jakie badania powinnyśmy ewentualnie wykonać, by sprawdzić czy nie istnieje groźba przerzutów?


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 534
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022