Interpretacja wyników

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (offline)

Post #1

07-04-2015 - 11:15:28

Pierś prawa:
W wyniku diagnozy operowano mi prawy sutek w lutym 2014 roku - kradrantektomia prawostronna i usunięcie węzła wartownika. W kwietniu radioterapia BCT 42,5 Gy w 17 frakcjach. W maju brachyterapia HDR 10 Gy. Teraz hormonoterapia tamoxifen 20 mg/dzień. Rozpoznanie: Carcinoma partim ductale infiltrans NOS partim papillare solidum invasivum mammae. Guz średnicy 1,4 cm został usunięty z marginesem od strony powięzi szerokości 0,4 cm. Według B-R II st., wg. TNM pT1c, N0, Mx. Wyniki receptorów: ER estrogen receptor (+++) reakcja w 100% komórek w skali Remmele st. XII, PR progesteron receptor (+++) reakcja w <10% komórek w skali Remmele st. III, HER-2 (-) reakcja ujemna, Ki67 powyżej 20%, Nodus lymphaticum sine metastasibum (0/1).
W lipcu kontrolne USG, w sierpniu mammografia, w listopadzie 2014 r. Rtg płuc.

Pierś lewa:
03.11.2013 roku podczas mammografii nastąpił wyciek mleczno-brunatny z lewego sutka.
W lipcu 2014 miałam robione 2 razy USG obu piersi.
Wyniki pierwszego USG dotyczące lewej piersi:
"W piersi lewej w rzucie zgrubienia na godzinie 4 zatarcie struktury gruczołowej z drobnymi obszarami płynowymi na obszarze około 38x17 mm - w pierwszej kolejności o charakterze masywu mastopatycznego - wskazana ocena w mammografii."
Wyniki drugiego USG dotyczące lewej piersi (w tydzień po pierwszym, na innym aparacie):
"W sutku lewym na godzinie 5 ok 1 cm od brodawki poszerzony przewód mlekowy na długości 7 mm o szerokości 3 mm wypełniony echogeniczną zawartością, bez widocznego unaczynienia, oraz pojedyncze poszerzone kręte przewody mlekowe o gładkim obrysie ścian, częściowo podatne na ucisk o szerokości do 3 mm.
Ponadto w sutku lewym na godzinie 5 obwodowo skupisko torbieli prostych o średnicach: 3 mm, 3 mm, 3 mm, 2 mm; na godzinie 6 torbiel prosta o średnicy 3 mm."
W sierpniu 2014 miałam wykonaną mammografię:
"Mammografia obustronna, pierś prawa w 3 projekcjach.
Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej.
Pierś prawa - stan po BCT.
Obustronnie nie stwierdza się podejrzanych zmian ogniskowych skupisk mikrozwapnień.
Widoczne części dołów pachowych prawidłowe."
Niepokoi mnie, że wyciek z lewego, nieoperowanego sutka nasilił się, nadal jest mleczno-brunatny. Prolaktyna: Marzec 2014 r. na czczo 6,84 ng/ml, po MCP 96,70. Od kwietnia 2014 zażywałam distinexu 0,25 mg na tydzień. Prolaktyna we wrześniu 2014 r. 3,73 ng/ml. Dostinex distinexu 0,25 mg na 2 tygodnie. Przez 6 tygodni bez dostinexu, potem prolaktyna 8,41ng/ml.
W listopadzie 2014 miałam wykonany Rtg płuc (zlecony przez onkologa) - wynik prawidłowy.
Mam 63 lata. 3 razy rodziłam i karmiłam piersią. Po pierwszym porodzie miałam zapalenie piersi - wyleczone farmakologicznie.
W 2003 miałam operację piersi prawej (tej operowanej, bez wycieku) - hyperplasia papillomatosa intracystica.
Onkolodzy mówią, że dopóki wyciek nie jest podbarwiony krwią, to nie ma się czym martwić.
Dla mnie jest to jednak sygnał, że coś w tej lewej, nieoperowanej piersi jest nie tak.
Proszę o radę w sprawie dalszego leczenia z uwzględnieniem obu piersi.

czytaj więcej