Profilaktyczna mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją

lek. med. Klaudiusz Czerniawski (offline)

Post #1

07-05-2015 - 08:42:44

W 2013 r. przeszłam operacje usunięcia jajników z przydatkami z powodu raka jajnika lewego. Wdrożone było leczenie uzupełniające (6 kursów chemii). Skierowano mnie na badania genetyczne, gdyż w rodzinie ze strony ojca na raka piersi chorowała matka ojca oraz 4 siostry - rak piersi lub jajnika (dwie zmarły). Wynik badania: mutacja genu BRCA1. Lekarz genetyk zalecił poważne rozważenie profilaktycznej mastektomii obu piersi, natomiast chirurg onkolog wręcz przeciwnie, podając dwa powody. Pierwszy: duże ryzyko powikłań pooperacyjnych (dlatego lepsza będzie regularna kontrola i szybka interwencja w razie ewentualnej choroby. Drugi: brak refundacji z NFZ na takie zabiegi (od 1-go stycznia br. po wprowadzeniu pakietu onkologicznego).
Nie wiem co mam o tym myśleć i co robić, tym bardziej, że moje piersi są pełne torbieli o różnej konsystencji (było już kilka biopsji), mają gruczołowate utkanie i mnie bolą, zwłaszcza prawa. Proszę o odpowiedź, co w moim przypadku byłoby dla mnie najlepsze i czy ewentualna mastektomia (najlepiej z jednoczesną rekonstrukcją) jest w tej chwili refundowana i gdzie można ją wykonać.

czytaj więcej