Leczenie raka piersi i reumatoidalnego zapalenia stawów

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

26-05-2015 - 09:03:49

Mam 32 lata, miesiąc temu stwierdzono u mnie nowotwór złośliwy piersi, w tej chwili czekam na amputację. Włączono mi leczenie Tamoxifenem i Zoladexem (nowotwór G1, typ luminalny A, oba receptory hormonalne 100%). Oprócz tego od 7 lat choruję na reumatoidalne zapalenie stawów i tutaj zaczyna się problem. W zeszłym roku zakończyłam leczenie lekiem biologicznym o nazwie Humira (adalimumab) ze względu na remisję choroby. Oprócz tego ciągle przyjmuję Metotrexat w dawce 25 mg/ tydzień. Jest to tzw "złoty standard" w leczeniu RZS. Niestety od pewnego czasu następuję nawrót choroby (opuchnięte i bolące stawy rąk i nóg). Lekarz reumatolog stwierdził, że nie można dłużej podawać metotrexatu, ponieważ jest to niewskazane w chorobie nowotworowej.
Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na pytanie: czy na pewno nie mogę już do końca życia przyjmować mtx, który pozwala mi jakoś funkcjonować (lekarz twierdzi, że w grę wchodzą tylko sterydy)? Czy jest jakieś inne wyjście z tej, i tak dla mnie trudnej, sytuacji?

czytaj więcej