Przerwanie hormonoterapii na czas ciąży

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

06-07-2015 - 15:30:22

Mam bardzo ważne pytanie, najpierw w skrócie opis choroby.
W styczniu 2011 r. mąż wyczuł guza w mojej lewej piersi, kolejnego dnia zrobiłam USG, po którym doktor mnie uspokoił mówiąc, że jest to zmiana gruczołowa po ciąży (w sierpniu 2010 r. byłam w ciąży i poroniłam w 9 tyg.) Jednak postanowiłam to sprawdzić. Biopsja guza, operacja oszczędzająca, potem druga operacja i wycięte 4 węzły bez przerzutów.
Wynik biopsji guza piersi: Carcinoma Ductale Invasivum Mammae et DCIS low grade wg Blooma i Richardsona 1. Guz wielkości 1x1x1,4 cm białawo-szary.
Przeszłam radioterapię (dawka 42,5 Gy w 17 frakcjach) + boost na lożę po usuniętym guzie (10 Gy w 4 frakcjach). Chemioterapii nie miałam. Natomiast zalecono Tamoxyfen, zażywam go od 14.02.2012 r. czyli już prawie 3,5 roku.
Przechodząc do meritum. Mam 29 lat. Chciałabym bardzo zajść w ciążę, w związku z tym byłam na wizycie u ginekologa-onkologa i stanowczo odradził dalszego zażywania Tamoxifenu, i staranie się o dziecko po kilkumiesięcznej przerwie po odstawieniu leku. Z tą informacją szybko udałam się do lekarzy na Onkologię i oni stanowczo sądzą, że powinnam zażywać 5 lat Tamoxifen.
Bardzo proszę o odpowiedź skąd te skrajne opinie lekarzy tych samych specjalizacji? Oczywiście bardzo chce zajść w ciążę, miesiączkę mam regularnie pomimo tamoxifenu. Niestety nie wiem już sama co mam zrobić, trochę mnie nastraszyli na onkologii i chyba będę brać 5 lat tamoxifen ze strachu po prostu.
Moje pytanie brzmi, czy mogę juz przerwać hormonoterapię tamoxifenem?
Czy jest to duża różnica dla mojego organizmu jak jeszcze będę się leczyć do 5 lat?
Czy wtedy zmniejszy się ryzyko nawrotu choroby?
Jakie jest duże prawdopodobieństwo nawrotu raka?
Bardzo proszę o pomoc, ja po prostu nie wiem czy to 1,5 roku do końca kuracji tamoxifenem jest bardzo istotne dla mojego zdrowia.

czytaj więcej