Interpretacja przypadku

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

03-12-2015 - 13:35:48

 


Mam 45 lat. 30. 10.2015 r. usunięto gruczolaka z piersi prawej. Przed operacją były wykonane 2 USG i mammografia (ostatnie USG w dniu operacji - kotwica). Wcześniej biopsja cienkoiglowa wykazała zmianę łagodną 15 mm. Po operacji (dwa wycinki -guz wycinany i tkanka). Wyniki histopatologii potwierdziły, że guzek wycinany to zmiana łagodna, ale w tkance "zdrowej" znaleziono raka cewkowego. Oto wyniki:
A. Fibroadenoma hyalinisans mammea. W terenie gruczolaka ogniska o utkaniu adenosis scerosans. Usunięcie wydaje się całkowite.
B. W części centralnej zbadanego miąższu sutka znaleziono ognisko śr. 2,5 mm z desmoplastycznym podścieliskiem, w którym widoczne są wtopienia cewy gruczołowe z cechami atypii małego stopnia, bez widocznych komórek mioepithelialnych, z pojedynczą figurą podziału - najbardziej przemawiające za ogniskiem raka cewkowego (pT1a). Ognisko to zlokalizowane jest w pobliżu przewodu o poszerzonym świetle, wyssanego spłaszczonym nabłonkiem. Odczyny immunohistochemiczne na obecność komórek mioepithelialnych (Actin i p63) z przyczyn mechanicznych nieudane. Marginesy szerokie. Materiał zbadano w całości w 2 rzutach pobranych wycinków.
Na połowę grudnia zaplanowana operacja biopsja węzła wartownikczego.

Pytania:
Czy zmiana 2,5 mm jest niewidoczna w badaniu USG i mammografii? Czy badanie MRI jest dokładniejsze?
Dlaczego w opisie badania nie ma oznaczonych PR, HER2 itp. Czy przy tego rodzaju raku nie oznacza się tych receptorów?
Co to oznacza "z przyczyn mechanicznych nieudane"?
Jakie są rokowania przy raku cewkowym, czy powinnam zdecydować się na mastektomię z uwagi na duże ryzyko wystąpienia raka ponownie lub możliwości ognisk raka już teraz. Obecnie wykrycie przypadkowe.
Czy jeżeli nie będzie przerzutów do węzłów to leczenie to hormonoterapia?czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 440
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022