Tamoxifen a prepatary

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

10-01-2016 - 11:01:35

 


Mam 74 lata. W październiku 2015 r. miałam mastektomię lewej piersi. Rak zrazikowy naciekający, hormonozależny. Miałam wycięte 3 węzły wartownicze. Ki67 - 15%. Biorę drugi miesiąc Tamoksyfen Egis. Czuję się dobrze, ale przeczytałam, że ten lek jest niebezpieczny jeśli ma się zaćmę, a ja mam początki i oprócz tego lekarz wykrył mi na ostatniej wizycie tzw. PEX, też początki. Boję się, że Tamoksifen wpłynie bardzo źle na mój wzrok, jestem krótkowidzem (- 5). Czytałam również, że grozi mi jaskra, jeśli będę długo brała ten lek.
1. Czy w związku z tym i z moim wiekiem powinnam mieć zmieniony lek dla mojego dobra? I ewentualnie na jaki? Nie miałam chemii ani radioterapii tylko od razu Tamoksyfen.
2. Czy mogę raz na tydzień wypić np. dwa piwa. W tej sprawie zdania są podzielone i dlatego tak się dopytuję. Jedni lekarze twierdzą, że przecież to jest leczenie długoterminowe i że można, a drudzy że nie bardzo, ale nikt mi jeszcze nie odpowiedział dlaczego. Czy to chodzi o Tamoksyfen w połączeniu z alkoholem czy ogólnie szkodzi? Chociaż przez ten krótki czas, który mi pozostał chcę sobie trochę uprzyjemnić życie, a piwo bardzo lubię. A tak ogólnie wszyscy straszą.
3. Czy mogę lub nie powinnam brać takich leków i witamin: 1. Biotebal 5 mg - na włosy i paznokcie, 2. Maglek-B6, 3. Structum 500 mg na kolana, 4. Vitrum D3 forte 2000 j.m. p/osteoporozie? Innych leków nie biorę, tylko te wymienione.
4. Czy jeśli biorę Tamoksyfen-Egis mogę zażywać siemię lniane? Jem codziennie dwie łyżeczki mielonego siemienia lnianego z jogurtem. Jak czytam różne wypowiedzi na portalu Amazonek, to już sama nie wiem co można a co nie można.
5. Jakie badania powinno się robić cyklicznie i co jaki czas, żeby sprawdzić czy wszystko w porządku?
6. Czy w moim wieku skutki uboczne zażywania Tamoksyfenu są większe ogólnie, czy mniejsze? I czy wszystkie kobiety tyją?czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 510
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022