Jakie powinno być zastosowane leczenie

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

11-01-2016 - 12:51:15

Mam 34 lata. Jestem po kwadrantektomii piersi lewej z usunięciem 2 węzłów wartowniczych (czyste). Wynik histopatologiczny makroskopowo: fragment miąższu o wymiarach 13x9x2.5 cm a na przekrojach 2 promieniste guzy. I o wymiarach 1.1x0.6x0.5 cm usunięty z marginesem głębokim 13 mm a pozostałe powyżej 35 mm. II guz 0.8x0.7x0.4 cm usunięty z marginesem głębokim 5 mm, od strony godz 6 5 mm, pozostałe powyżej 30mm.
Histologicznie: Rak inwazyjny, bez specjalnego typu dwuogniskowy piersi. Nottingham histologic G2 (2+3+1=6pkt). Stwierdzono cechy inwazji naczyń w sąsiedztwie guzów. RAK o naciekającym typie wzrostu. Max. średnica raka naciekającego wynosi 11 mm (ognisko1) i 8mm (ognisko2). W sąsiedztwie oraz na terenie raka naciekającego widoczne są ogniska raka wewnątrzprzewodowego, G2 i G3 o średnicy do 11 mm w najmniejszej odległości od marginesu od godz 9, 0,2 mm od strony godz 6, 3.5 od strony powięzi, pozostałe marginesy powyżej 5mm.
Pani doktor powiedziała, że trzeba dociąć marginesy po stronie godz 6 i 9 bo są małe. Mam wątpliwość czy to będzie wystarczające działanie, aby zapobiec nawrotowi choroby, zwłaszcza że dalsze leczenie ma polegać na naświetlaniu. Zastanawiam się jeśli mam być drugi raz operowana to czy nie bezpieczniej byłoby amputować całej piersi i czy radioterapia wystarczy. Jakie powinnam dostać leczenie?
Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

czytaj więcej