Sanatorium po zakończeniu leczenia

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

04-07-2017 - 09:22:24

Od lipca 2016 r. leczę się na raka piersi z HER 2 plus. Jestem po operacji oszczędnościowej (węzły wszystkie niezajęte), chemioterapii (4 x EC), radioterapii (16x). Aktualnie jestem po siódmej herceptynie (będę brać 17 x do ok. lutego 2018 r.). Biorę również lek hormonalny Aromek.
Jeszcze w 2015 r. przed wykryciem choroby złożyłam wniosek o sanatorium. W normalnym trybie dostałabym skierowanie około października 2017 r. Zarządzenie Min. Zdrowia z 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego określa przeciwwskazania:
§ 5. Przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej stanowią:
1) stan chorobowy, w którym leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych mogłyby spowodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta;
2) choroba zakaźna w fazie ostrej;
3) ciąża i połóg;
4) czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem:
a) 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
b) 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych - od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.

Pytanie: czy mogę otrzymać sanatorium bezpośrednio po zakończeniu leczenia herceptyną, bo przecież to nie jest chemioterapeutyk? Do jakiej kategorii leków zaliczana jest herceptyna?

czytaj więcej