Interpretacja przypadku

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

22-08-2017 - 09:41:12

 


Mam 37 lat, przeszłam operację mastektomii lewej piersi z jednoczasową rekonstrukcją i zachowaniem brodawki sutkowej oraz procedurą węzła wartowniczego.
Wynik histopatologiczny z operacji: guz o wymiarach 25 x 18 x 15 mm. Naciekający rak o morfologii rak sitowatego piersi (G1, Elston, ellis 1+2+1=4). W węźle wartowniczym nie stwierdzono zmian nowotworowych. Podsumowanie: carcinoma cribriforme infiltrans mammae G1, pT2, N0 (sn).
Wyniki z biopsji gruboigłowej: mikroskopijne widoczna tkanka z naciekami raka o średniej dojrzałości G2. W badaniach immunohistochemicznych: ER i PgR obie reakcje silnie dodatnie praktycznie w 100% nacieku raka (w obu badaniach PS=5, IS=3,CS=8), HER 2 nieciągła i słabo dodania reakcja błonowa w części komórek nacieku raka (1+), Ki67 reakcja dodania w około 10% komórek nacieku.
Nie mam jeszcze ustalonego planu leczenia, otrzymałam jedynie informację, że prawdopodobnie będzie to leczenie hormonalne przez min. 5 lat.
Bardzo proszę o odpowiedź:
1. Jakie powinno być zastosowane leczenie i w jaki sposób oraz w jakim stopniu ewentualna hormonoterapia zabezpiecza przed pojawieniem się kolejnych zmian w drugiej piersi?
2. Czy w mojej sytuacji profilaktyczne usunięcie drugiej piersi nie jest lepszym rozwiązaniem zabezpieczającym mnie na przyszłość?
3. Czy biorąc pod uwagę mój wiek oraz to, że chciałabym jeszcze urodzić dziecko jest możliwe zastosowanie krótszej terapii lub odroczenie jej w czasie? Jakie są konsekwencje i ryzyko pojawienia się kolejnych zmian?
4. Kiedy najpóźniej powinnam zacząć terapię uzupełniającą, czy zdążę ewentualnie zabezpieczyć swoją płodność poprzez np. zamrożenie zarodków?
5. Czy powinnam wykonać badania genetyczne pod kątem mutacji BRCA1, BRCA2 lub jakieś inne badania dodatkowe?


czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 454
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018