Czy konieczne było usunięcie dziewięciu węzłów chłonnych

Dr n.med. Daniel Maliszewski (offline)

Post #1

26-05-2020 - 14:27:46

Jestem po lewostronnej mastektomii z powodu raka inwazyjnego nst-nhg2 (3+2+1:5mitoz/10hfp) średnica 0,55 mm. Luminalny A, oraz raka przewodowe in situ, dostaję hormonoterapię. Na wypisie oraz informacji ze szpitala mam napisane, że zrobiono mi biopsję węzła wartowniczego a w opisie patologa z materiału po operacji że węzły bez zmian (9 węzłów).
Czy usunięcie 9 węzłów to nie jest zbyt dużo jak na biopsje węzła wartowniczego? Możliwe jest abym miała 9 wartowników? Jak duże ryzyko jest przy usunięcie tylu węzłów w związku z ryzykiem obrzęku limfatycznego?

Na karcie informacyjnej szpitala:
"Leczenie : Mastektomia podskórna lewostronna z redukcją skóry. Rekonstrukcja jednoczasowa piersi lewej z założeniem protezy" (rodzaj) . "Przeszczep kompleksu otoczka - brodawka. Biopsja węzła wartowniczego pachy lewej."
Epikryza:
...
"Jamy pachowe bez powiększonych, atypowych węzłów chłonnych"
...
"Pacjentkę zakwalifikowano do SRM+SNB+implant. Po przygotowaniu wykonano operacje. Wypisano w dobrym stanie ogólnym z powyższymi zaleceniami"
Na wyniku badania tkanki
Rozpoznanie patomorfologiczne:
"(NHG2, pT2, pN0(sn)) (węzłów ogółem 0/9)."
Opis makroskopowy
"Fragment tkanki tłuszczowej o wymiarach 3,5x 3,5x1,7 cm z węzłami chłonnymi o długości do 4,1 cm."
Opis mikroskopowy
"Węzły chłonne bez zmian nowotworowych (9 węzłów).

czytaj więcej