Interpretacja przypadku

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

28-10-2020 - 13:57:06

W marcu tego roku miałam usg, podczas którego stwierdzono dwa małe guzki 8 i 5 mm. W sierpniu otrzymałam wynik biopsji: Ductal carcinoma in situ NG2.HG. Markery: bloczek A: ER Estrogen Receptor (+++) silna reakcja jądrowa w 100% komórek, PR Progesteron (+) słaba reakcja jądrowa w 10% komórek. bloczek D: ER Estrogen Receptor (+++) silna reakcja jądrowa w 100% komórek, PR Progesteron (++++) słaba reakcja jądrowa w 100% komórek.SMMS-1(+). Ki67, HER2 bez oceny. Jeden guzek usunięto w całości przy biopsji.
Kolejne mammografia październik 2020 r. - w piersi obszar zaburzonej architektoniki i zagęszczeń KGZ, około 5 cm, od brodawki. Obszar o orientacyjnej wielkości ok. 35 mm. Ocena trudna z uwagi na nieostre odgraniczenie. Poza tym rozporoszone zwapnienia. W prawym dole pachowym fragmentarycznie cień węzła chłonnego o nieco zwiększonej gęstości, w widocznym zakresie 13 mm. Poza tym w dołach pachowych widoczne fragmentaryczne cienie stłuszczonych węzłów chłonnych.
USG - październik 2020 r. - W KGZ widoczny patologiczny nieregularny obszar tkankowy z towarzyszącym zaburzeniem architektury o orientacyjnym wymiarze 27 x 13 x 39 mm głęb. ok. 8 mm., wykazujący patologiczne unaczynienie w badaniu CD. Przyśrodkowo od tych zmian widoczne mniejsze, nieregularne hypoechogeniczne obszary - największy do 19 x 19 mm, zlokalizowany zaotoczkowo. W I piętrze dołu pachowego zwracają uwagę węzły chłonne o nieco pogrubiałych warstwach korowych o wym. 9 x 4 mm i 13 x 5 mm. Typ budowy c.
Pytania:
- mam planowane dwie biopsje, piersi i węzłów, potem za trzy tyg. spotkanie z lekarzem. Czy czas, który upływa w sposób istotny wpływa na rozwój raka? Obawiam się, że to dość długi czas od stwierdzenia choroby,
- dlaczego już nie otrzymałam tabletek na obniżenie hormonów?
- co może wykazać biopsja piersi i węzłów? Czy są szanse że to też in situ?
- czy opisane wyżej zmiany w węzłach to już przerzuty?
- jakie leczenie mnie czeka?
- co oznacza na wyniku z biopsji z marca - (DCIS) NG2, cribriform type, with focal comedo necrosis, obecna kanceryzacja zrazików, ER (+++) 100%, PR (++) 50% Ductral carcinoma in situ

czytaj więcej