Jakie badanie zamiast biopsji próżniowej

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

17-11-2020 - 21:36:33

 


Dolegliwości: ból piersi, wyciek ropno-wodny, czasem krwisty, guz występujący pod samą brodawką, zaczerwienie skóry w obrębie guza, wciągnięcie brodawki.
Mammografia z USG: w obrazie - zabrodawkowo obszar zaburzonej architektoniki o przekroju 30 mm z towarzyszącym wciągnięciem brodawki.
MR piersi z kontrastem: zabrodawkowo, w łączności z brodawką, zaburzenie struktury o częściowo spikularnych zarysach, wielkości 10-12 mm, od którego wzdłuż podstawy brodawki biegnie lity dobrze ograniczony obszar o dł. 17 mm i grubości 5 mm. Po podaniu kontrastu zmiany ulegają intensywnemu wzmocnieniu (amplituda w pierwszej fazie ponad 200%). Zmiana spikularna zawiera obszary o krzywej wzmocnienia typu III. Obraz przemawia za procesem rozrostowym z zajęciem skóry otoczki brodawki. BIRADS 4C.
Biopsja gruboigłowa: zmiany zapalne piersi z ziarniną.
W tej sytuacji dostałam zlecenie na przeprowadzenie biopsji próżniowej. Natomiast już po biopsji gruboigłowej miałam trzydniowy wyciek krwi z samej brodawki. Czy w sytuacji, kiedy guz jest połączony z brodawką i zajął jej skórę, biopsja próżniowa i usunięcie całego guza nie spowoduje krwotoku wewnętrznego i innych komplikacji. Jeśli chodzi o wyniki krwi to mam anemię (zaniżone: hemoglobina, MCH, MCHC, PDW, MPV, P-LCR, zawyżone z kolei: płytki krwi, RDW-CV, OB (30), marker CEA: 5,61 ng/ml).

Czy istnieje może inne badanie, mniej inwazyjne, które mogłoby zastąpić biopsję próżniową?czytaj więcej
Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty

Użytkownicy online

Gości: 482
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022