Pielęgnacja napromienianej skóry

Dr n. med. Robert Wiraszka (offline)

Post #1

28-08-2011 - 22:30:19

Jestem leczona od stycznia 2011. Mam 49 lat. Dodatkowo choruję na ZZSK. Przez dwa lata byłam w programie leczenia biologicznego, brałam ENBREL. W grudniu 2010 z mojej inicjatywy został wycięty guz zlokalizowany w dole pachowym. Miałam go od ponad dwóch lat (onkolodzy określali zmianę jako łagodną). Diagnoza: nowotwór złośliwy piersi w tkance ektopowej okolicy pachy pT1N1 G2. Największy wymiar utkania rakowego 1,5cm, ER(++) 70%, PGR(++) 60%, HER2 +3. W styczniu wycięto bliznę po pierwszym zabiegu i węzły. Wypreparowano 42 węzły chłonne, w jednym przerzut śr. 7mm z naciekaniem tkanek miękkich. Od marca przeszłam 6 kursów chemioterapii TAC, właśnie zakończyłam 6 tygodni radioterapii na obszar piersi lewej i regionalny układ chłonny 50Gy w 25 frakcjach oraz boost 10Gy w 5 frakcjach na lożę po guzie z marginesem. Przede mną Herceptyna, Zoladex i Tamoxifen.
Moje pytania:
- Czy leczenie ENBRELEM mogło mieć wpływ na zachorowanie na raka? Podczas kwalifikacji do programu guz już był. Zrobiono mammografię i USG, określono, że zmiana jest łagodna i nie ma przeciwwskazań do leczenia biologicznego. Biopsji, mimo moich próśb odmówiono ("brak wskazań"winking smiley.
- Jak Pan ocenia zaawansowanie choroby, diagnostykę i prowadzone leczenie?
- Czy zasadne jest poddanie się, niejako profilaktycznie operacji usunięcia macicy i jajników? Zdania tutejszych lekarzy są podzielone 2:2. Miesiączkowałam do czwartej chemii. W trakcie chemioterapii usg wykazało pogrubione endometrium 14mmm. Miałam zabieg histeroskopii, usunięto niewielkie mięśniaki, wynik hist.-pat. dobry. Wcześniejsze badania usg opisywały torbiele na jajniku. Może bezpieczniej poddać się zabiegowi?
- Skóra po napromienianiu jest czerwono-brązowa, piecze i swędzi, łuszczy się. Stosowałam Alantan puder, a od ostatniego tygodnia naświetlań Alantan Plus krem. Ile czasu musi upłynąć do mycia skóry wodą?

czytaj więcej