Czy guz powinien się zmniejszać po chemioterapii.

Dr n. med. Robert Wiraszka (offline)

Post #1

19-11-2011 - 22:58:14

Mam 46 lat. Od sierpnia br. leczę się w poradni onkologicznej. Mam guz na piersi prawej i drugi (mniejszy) pod pachą. Przeszłam wszystkie możliwe badania (biopsja cienko igłowa, mammotomia, mammografia).
Pierwszy opis materiału z biopsji cienkoigłowej z 14.09.2011: 1. bac z USG zmiana piersi prawej; 2. bac z USG dół pachowy prawy... 1,2 W obu częściach materiału (bioptacie zmiany piersi prawej i węzła pachy prawej) utkanie tego samego nowotworu. Komórki z cechami przemiany kwasochłonnej cytoplazmy i niewielką atypią jądrową - obraz może odpowiadać jednej z rzadszych postaci raka piersi z przerzutem do węzłów chłonnych po tej samej stronie. Konieczne usunięcie ogniska w warunkach badania śródoperacyjnego lub uprzednia jej biopsja gruboigłowa. Wynik biopsji gruboigłowej - Rozpoznanie: Carcinoma ductale invasivum mammae G3 (Richardson-Bloom)
Embolia e cellulae neoplasmaticale lymphovasorum
Estrogen receptor: ujemny
Progesteron receptor: ujemny
Her2/0/ ujemny
Lekarze postanowili zastosować chemię, żeby zmniejszyć guz, potem przygotowanie do zabiegu operacyjnego. Jestem w trakcie chemioterapii - rozpoznanie: RAK PIERSI PRAWEJ. T4N1Mx. w trakcie chth
8.XI - drugi wlew - guz pod pachą się zmniejszył (pierwszy jego obraz to: 32x22mm, pacha 26mm, następnie 38 mm/22mm a po ostatnim badaniu USG pierś: 3x2x3 i węzeł chłonny 24x12mm) .
Moje pytanie brzmi: czy to, że guz się zmniejsza to dobry znak, czy konieczne będzie usunięcie całej piersi (jak wstępnie orzekli lekarze) i czy jeśli receptory są ujemne to dobrze, czy źle?

czytaj więcej