Prezydent podpisał ustawę ws. Centralnego Wykazu Ubezpieczonych

Wysłane przez Al_la 

Al_la (offline)

Post #1

21-09-2012 - 12:33:30

k/Warszawy 

PAP/Rynek Zdrowia | 27-08-2012 20:32


Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która umożliwi sprawdzenie przez internet, czy pacjent ma uprawnienia do takich świadczeń. Centralny Wykaz Ubezpieczonych ma funkcjonować od 2013 roku.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych została uchwalona przez Sejm 27 lipca. Dotyczy Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia zakłada, że od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawca będzie mógł drogą elektroniczną zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z nowelą pracownicy rejestracji w placówkach medycznych, wpisując do systemu informatycznego PESEL pacjenta, będą mogli w ciągu kilku sekund otrzymać z NFZ informację o jego ubezpieczeniu. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia podawać będzie można PESEL rodziców.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślał, że w ten sposób zostaje zdjęta z lekarzy odpowiedzialność za sprawdzanie, czy osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych. Rozwiązanie to ma dotyczyć także lekarzy, którzy nie mają kontraktu z NFZ, ale mają umowę na wypisywanie recept refundowanych.

Po otrzymaniu informacji o braku ubezpieczenia pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne. Informacja o braku ubezpieczenia może być przekazana przez NFZ np. w sytuacji, gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do rejestru. Pacjent składając oświadczenie, będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje.


Zgodnie z ustawą pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do sieci lub wizyty domowej), wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie.

To NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony, by je otrzymać. Te rozwiązania gwarantują świadczeniodawcy, że NFZ nie odmówi rozliczenia takiego świadczenia z powodu braku uprawnień, gdy okaże się, że udzielił świadczenia pacjentowi, którego prawo zostało potwierdzone (elektronicznie, przez złożenie oświadczenia lub okazanie dokumentu).

W przypadku, gdy okaże się, że pacjent był nieuprawniony do świadczenia, to NFZ będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz nienależnej refundacji leku. NFZ będzie miał możliwość odzyskania tych środków w postępowaniu egzekucyjnym na drodze administracyjnej, a nie sądowej. Dotychczas to na świadczeniodawcy ciążył obowiązek egzekwowania od nieuprawnionej osoby kosztów udzielonego mu świadczenia.

[www.rynekzdrowia.pl]





W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho




Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

betty (offline)

Post #2

21-09-2012 - 15:07:41

 

założę się, że w większości placówek nadal będą chcieli RMUA.. z przyzwyczajenia albo żeby na papierze miećwinking smiley
a jak się zapomni ze soba wziąć to trzeba będzie zasuwać jeszcze raz albo płacić jak za prywatną wizytę..
bo przepisy przepisami, a życie życiem niestetywinking smiley




aquila (offline)

Post #3

21-09-2012 - 18:24:50

 

fajnie fajnie, tak powinno być od początku !
ale boję się, że to kolejne obiecanki-macanki (a głupiemu stoi) ... myśli
jeszcze powinni znieść te durne poświadczenia nfz-tu na zlecenia na sprzęt/protezy itp.
i jakoś usprawnić wydawanie ekuz...
ech ... marzenia



It's just a ride ...

ira (offline)

Post #4

21-09-2012 - 19:38:14

Pabianice 

aquila, legitymację EKUZ załatwiłam w ciągu pięciu minut.



Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 428
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022