Nasz Ekspert
Arkadiusz Spychała - NIE ODPOWIADA
NIE ODPOWIADA
pracownik socjalny w Pracowni Psychologii Klinicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
-
Od ponad roku zmagamy się z wirusem COVID-19, który zmienił całkowicie nasze życie prywatne i zawodowe. Wiele spraw należało przeorganizować i dostosować się do nowej sytuacji. Ale dostosowywanie się do sytuacji a właściwie dostosowywanie sytuacji do zmieniającej się rzeczywistości pociągnęło za sobą szereg nowych rozwiązań i zmianę przepisów. część z nich ustanie po zniesieniu stanu epidemicznego a część zapewne pozostanie będzie nam służyć dalej jako rozwiązania systemowe a nie tymczasowe. Rozwiązaniem prawnym nowej sytuacji w obszarze orzecznictwa jest ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 568, na podstawie której przedłużeniu uległa ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
-
Osoba niepełnosprawna podlega takim samym zasadom zatrudniania jak każdy pracownik. Prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika w szczególności reguluje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, ze zm.) oraz Kodeks Pracy.
-
Niniejszy artykuł pragnę poświęcić osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą i w wyniku wypadku bądź ciężkiego zachorowania wystąpiła niesprawność ale nie na tyle, żeby działalność zawieszać bądź zamykać. W takiej sytuacji, gdy zakończymy leczenie, następnie rekonwalescencję i dalej prowadzimy działalność warto orzec stopień niepełnosprawności i wystąpić do Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych o pomoc „de minimis” czyli o refundację składek zusowskich.