Nasz Ekspert

Avatar

Edyta Zierkiewicz - NIE ODPOWIADA

NIE ODPOWIADA

Dr hab., adiunktka w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka lub redaktorka czterech książek poświęconych problematyce raka piersi: Kobieta i (b)rak (2007, współredaktorka: Alina Łysak), Rozmowy o raku piersi (2010), Amazonki - moje życie (2013, współautorka: Krystyna Wechmann), Prasa kobieca jako medium edukacyjne: wizerunki raka piersi w czasopismach kobiecych (2013). Zagadnieniem raka piersi w ujęciu społeczno-kulturowym oraz sytuacją polskich Amazonek naukowo zajmuje się od 2005 r. 

 • Avatar

  Detabuizacja choroby i mobilizowanie do działania chorych na inne rodzaje nowotworów

  Od samego początku Amazonki brały udział w oswajaniu społeczeństwa z tematem raka piersi i przyczyniały się do zniesienia tabu otaczającego tę chorobę. Najpierw, oczywiście, same musiałyśmy sobie poradzić z własnymi lękami i uświadomić sobie, jak bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące są stereotypy dotyczące kobiet po mastektomii. W ciągu paru lat udało się nam wypracować „plan”, którego celem było między innymi przekonanie ludzi chorych do zaangażowania się w aktywność społeczną. Widziałyśmy wielu chorych, którzy cierpieli nie tyle z powodu swojej dolegliwości, co odrzucenia przez bliższych i dalszych krewnych i znajomych. Uznałyśmy więc, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest zbudowanie silnego środowiska wyleczonych pacjentów.  

  więcej

 • Avatar

  Stowarzyszenia Amazonek jako kulturotwórcza wspólnota na społecznej mapie raka piersi

  Problem choroby onkologicznej na początku wcale nie jest problemem niedomagającego ciała, ale osoby, która staje w obliczu druzgocącej informacji o zdiagnozowaniu u niej nowotworu złośliwego i świadomości gwałtownych, i zwykle niepożądanych, zmian, które wkrótce zajdą w jej życiu.  

  więcej