Nasz Ekspert

Avatar

Dr n.med. Anna Paczkowska - NIE ODPOWIADA

NIE ODPOWIADA 

Absolwentka poznańskiej Akademii Medycznej, lekarz specjalista ginekolog-położnik z 26 letnim stażem pracy, wieloletni pracownik Kliniki Ginekologii UM w Poznaniu, a także Oddziałów Ginekologiczno - Położniczych w Złotowie, Szamotułach, Nowym Tomyślu i Szpitalu Świętej Rodziny, gdzie zdobywała doświadczenie kliniczne. Obecnie od prawie 2 lat pełni funkcję Kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Obornikach. Od ponad 20 lat prowadzi prywatną specjalistyczną praktykę lekarską.
Autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu ginekologii i położnictwa, jej praca doktorska z zakresu endokrynologii eksperymentalnej została nagrodzona Nagrodą Rektora UM. Posiada Międzynarodowy Dyplom Terapii Homeopatycznej. W kręgu jej szczególnych zainteresowań znajdują się zaburzenia funkcji dna miednicy, a zwłaszcza obniżenie/wypadanie narządów płciowych i zaburzenia oddawania moczu. 

 • Avatar

  Plastyka warg sromowych mniejszych

  Plastyka warg sromowych mniejszych (labioplastyka) jest obecnie najczęściej wykonywaną procedurą z zakresu ginekologii estetycznej. Wskazaniami do labioplastyki są asymetria warg i/lub ich przerost, powodujący zaburzenia estetyki i funkcji (dolegliwości bólowe przy noszeniu ciasnej bielizny, dyskomfort w trakcie współżycia płciowego i ćwiczeń fizycznych, podrażnienia, problemy z higieną, infekcje). Najczęstszym jednak powodem planowanych działań operacyjnych jest niesatysfakcjonujący wygląd warg, wpływający na obniżenie samooceny. Zauważyć należy, że w znacznej części wygląd narządów płciowych zewnętrznych kobiet zgłaszających się do labioplastyki nie odbiega od normy. Ponadto duża część z nich ma problem z wyrażeniem, jakiego efektu oczekują.  

  więcej

 • Avatar

  Nowotwory narządów płciowych kobiet

  Panuje potoczne przekonanie, że profilaktyka nowotworów narządów płciowych kobiet polega na pobraniu cytologii. Nie jest to prawdą. Cytologia pozwala/pomaga rozpoznać wyłącznie raka szyjki macicy. Narządy płciowe kobiet to nie tylko szyjka macicy, ale jeszcze jej trzon, jajniki, jajowody, pochwa i narządy płciowe zewnętrzne. W Polsce istnieje program profilaktyki raka szyjki macicy, gwarantujący bezpłatną cytologię. Pacjentki otrzymują listowne zaproszenia. Lekarze / położne pobierają wyłącznie cytologię, bez przeprowadzenia całościowego badania ginekologicznego. Prawidłowy wynik badania uspokaja pacjentki, a przecież powyżej widocznej we wzierniku szyjki macicy, może rosnąć w jamie brzusznej potężny zaawansowany nowotwór trzonu macicy czy przydatków, który jeszcze nie daje żadnych objawów. 

  więcej