Nasz Ekspert
Dr n. med. Małgorzata Stawicka Niełacna - NIE ODPOWIADA
NIE ODPOWIADA
doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej, specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej, magister biotechnologii.
Obecnie adiunkt w Katedrze Genetyki Klinicznej i Patomorfologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od ponad 20 lat zajmuje się tematyką genetycznej predyspozycji do dziedzicznej postaci nowotworów, szczególnie do raka piersi i raka jajnika. Członek Sekcji Genetyki Klinicznej Nowotworów, Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Współautorka kilkudziesięciu publikacji i opracowań naukowych oraz edukacyjnych na temat nowotworów dziedzicznych. Wieloletnia realizatorka programów identyfikacji i opieki nad grupami ryzyka wystąpienia dziedzicznej postaci raka piersi i jajnika. Współorganizatorka i pracownik onkologicznych poradni genetycznych w Poznaniu, w ramach swojej aktywności współpracuje z onkologicznymi ośrodkami klinicznymi i badawczymi w Polsce.
-
Onkologiczne poradnictwo genetyczne jest interdyscyplinarnym, specjalistycznym podejściem diagnostyczno – konsultacyjnym w obszarze onkologii i genetyki klinicznej. Stanowi jeden z kluczowych elementów postępowania związanego z wykonaniem testów genetycznych i wykorzystaniem ich wyników w profilaktyce, prewencji, diagnostyce i leczeniu min. dziedzicznej postaci raka piersi. W ogólnym ujęciu jest to proces, którego celem jest ustalenie, czy osoba z rozpoznaniem choroby nowotworowej cierpi na dziedziczną jej postać, a w przypadku osób zdrowych, czy należą do grupy wysokiego ryzyka zachorowania właśnie ze względu na predyspozycje genetyczne.
-
Rak piersi, podobnie jak inne nowotwory jest chorobą heterogenną, uwarunkowaną wieloczynnikowo. Istotne znaczenie dla rozwoju choroby mają czynniki genetyczne, środowiskowe, hormonalne. Za dziedziczną postać raka piersi uważane są te przypadki, w których główną etiologiczną przyczyną wystąpienia choroby jest obecność patogennej mutacji (uszkodzenia) w genie, która może być przekazywana z pokolenia na pokolenie - dziedziczona.