Nasz Ekspert

Avatar

Adam Iwański -ODPOWIADA

ODPOWIADA 

Fizjoterapeuta pracujący w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej o specjalności onkologicznej "Med-Profil" w Żernicy k/Gliwic oraz w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zabrzu. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku Fizjoterapia. 

Ukończył również czteroetapowy kurs terapii manualnej wg koncepcji Plaatsmana, ośmioetapowy kurs terapii manualnej wg koncepcji Kaltenborna-Evjenth’a, kursy masażu klasycznego, drenażu limfatycznego oraz szkolenie z zakresu kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. 

W pracy łączy wiedzę z zakresu limfologii i ortopedii z nabytym doświadczeniem, by pomagać nie tylko przy problemie jakim są obrzęki, ale również przy innych dolegliwościach, które niejednokrotnie występują od wielu lat lub rozwijają się dopiero po zabiegu operacyjnym.

  • Avatar

    Czy można korzystać z masażu tantrycznego

    Kwiecień 2019 - rak piersi lewej, operacja oszczędzająca oraz radioterapia, rak luminalny A, KI67 19,5%, Her 2 - ujemny(0), E - 80%, P - 60%. Obecnie reseligo oraz Tomoxifen. Mam 43 lata. Chciałabym korzystać z masaży. Interesuje mnie szczególnie masaż tantryczny. Wiem, że masaże są przeciwwskazaniem. Jak przygotować taki masaż, żeby sobie nie zaszkodzić. Które części ciała pominąć? Czy korzystać?  

    więcej

  • Avatar

    Czy po usunięciu pachowych węzłów chłonnych można uprawiać jogę

    W 2014 roku przeszłam radykalną mastektomię prawostronną z usunięciem węzłów chłonnych, następnie w 2017 r. prewencyjną mastektomię lewostronną (węzły oczywiście zachowane). Od 2018 roku jestem po obustronnej rekonstrukcji. Chciałabym praktykować jogę, ale mam obawy czy pozycje wymagające podpierania własnym ciężarem prawą ręką (strona po limfadenektomii) nie będą groziły obrzękiem limfatycznym. Czy uważa Pan, że wszelkie pozycje z obciążeniem ręki masą własnego ciała powinny być dla mnie wykluczone?

    więcej

  • Avatar

    Regeneracja nerwu kulszowego

    Mama, mając 72 lata przeszła mastektomię (grudzień 2016 rok), od początku lutego 2017 roku jest leczona hormonoterapią do dnia dzisiejszego, (Tamoksifen przez pierwsze 6 tygodni, Etruzil do dnia dzisiejszego). Na dzień dzisiejszy hormonoterapia przynosi oczekiwany efekt. Teraz pojawił się inny problem zdrowotny, tym problemem jest kręgozmyk, którego nie można było leczyć zachowawczo ze względu na osłabienie mięśnie prawej nogi i dolegliwości bólowe. Przeszła operację w połowie lipca tego roku (2021). Od 22 lipca przechodzi rehabilitację na oddziale rehabilitacji, prawdopodobnie rehabilitacja szpitalna ma trwać do połowy października. Moje pytanie dotyczy, czy u mamy można zastosować jakieś środki na regenerację nerwu kulszowego, ewentualnie prądy TENS lub inne, aby przyspieszyć proces powrotu do samodzielnego poruszania się?  

    więcej

  • Avatar

    Laser i krioterapia po leczeniu raka piersi

    Mam 50 lat i jestem 8 lat po lewostronnej mastektomii i usunięciu trzech węzłów wartowników (bez przerzutów), zastosowano leczenie hormonalne (2 lata Zoladeks i 5 lat Tamoxifen), obecnie bez leków. W chwili obecnej leczę zamrożony bark, ortopeda zalecił ćwiczenia, krioterapię i laseroterapię lewego barku (po tej stronie miałam mastektomię). Proszę o poradę czy mogę skorzystać z tych zabiegów (laser i krioterapia), które będą wykonywane na lewym barku - bardzo blisko miejsca operowanego.  

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk limfatyczny ręki

    Jestem 2,5 roku po operacji oszczędzającej piersi i wycięciu węzła wartowniczego i drugiej operacji usunięcia pozostałych węzłów chłonnych (13 węzłów). Miesiąc temu pojawił się u mnie obrzęk limfatyczny (jest głównie od dłoni do łokcia). Jestem wstępnie zarejestrowana do poradni leczenia obrzęku na ul. Fatimskiej w Krakowie. Czy czekając na termin warto skorzystać z prywatnych zabiegów? Na co dzień pracuję w szklarni tropikalnej, czy praca w takim miejscu będzie pogarszała stan mojej ręki? Czy powinnam pomyśleć o zmianie pracy, żeby nie zaprzepaścić efektów rehabilitacji/leczenia?  

    więcej

  • Avatar

    Aparat do drenażu pneumatycznego

    W 2011 r. zdiagnozowano u mnie raka lewej piersi carcinoma infiltrans mammae, w wycinkach rak ma charakter comedo-carcinoma. Całkowita mastektomia, wyciete węzły chłonne. Chemioterapia, naświetlania, herceptyna, tamoxifen, anastrozol do 2019 r. Od kilku lat miałam delikatny obrzęk limfatyczny, noszę rękaw firmy medi, miałam drenaże manualne, rehabilitację. W obecnej chwili z powodu nasilającego się obrzęku chciałabym kupić aparat do drenażu pneumatycznego. Niestety nie mam z kim skonsultować tego problemu. Bardzo proszę o pomoc w wyborze takiego urządzenia do użytku domowego, nie wiem na jakie parametry mam zwrócić uwagę oraz czy będę umiała dobrze ustawić parametry takiego urządzenia, aby mi ten masaż nie zaszkodził. Obrzęk ponad 9%. Stosowałam również kompresjoterapię.

    więcej

  • Avatar

    Problem z zamrożonym barkiem

    Mam pytanie odnośnie zabiegów po mastektomii a konkretnie chodzi mi o terapię polem elektromagnetycznym. Jestem po mastektomii 6 rok (raczek 5 milimetrów) biorę Tamoksifen i będę brała jeszcze 4 lata tylko dlatego, bo lekarz mój prowadzący nie wykonał dwóch najważniejszych badań ale to inna bajka tak czy siak Tamoksifen mogę nawet do końca życia przyjmować bo tak dobrze go toleruję. I teraz najważniejsze - mam problem z zamrożonym barkiem i mój fizjoterapeuta zaproponował mi terapię polem elektromagnetycznym a wiem, że ponoć do 5 lat nie powinnam poddawać się żadnym tego typu zabiegom i nie poddawałam się przez prawie 6 lat ale czy teraz już mogę czy nadal nie, bo co pójdę do lekarza to każdy mi mówi coś innego więc co ja mam myśleć? Chcę wreszcie się dowiedzieć jak to jest dlatego bardzo proszę o odpowiedź.

    więcej

  • Avatar

    Czy można korzystać z tzw. "ruskiej bani".

    W październiku 2019 roku miałam operację - mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją (wszczepienie od razu implantu). Rak DCIS, bez żadnych inwazji, nie miałam chemii, radioterapii, żadnych hormonów. Mastektomia była leczeniem kończącym. Miałam badanie węzła wartowniczego, które wykazało, że jest ok. Wszystkie inne węzły są zachowane, nie odczuwam żadnych dolegliwości po operacji, ręka w 100 procentach taka jak była przed operacją, żadnych komplikacji. Moje pytanie jest: czy mogę korzystać z tzw "ruskiej bani", nie jest to typowa sauna, piec ogrzewany jest drzewem, nagrzewają się kamienie i skrapla się para, temperatura nie przekracza 60 stopni Celsjusza, korzysta się z tego parę razy w ciągu popołudnia, każda sesja nie przekracza 30 minut. Dodam jeszcze, że przed operacją korzystałam z bani raz na 3, 4 miesiące, bardzo dobrze się po niej czułam i chciałabym teraz również móc z niej korzystać, rozmawiałam z rehabilitantem jeszcze będąc w szpitalu, nie miał przeciwwskazań, ale chcę się jeszcze upewnić

    więcej

  • Avatar

    Masaż po chorobie nowotworowej

    Jestem 5 tygodni po BCT oraz limfadenektomii. Lekarz rehabilitacji zlecił mi m. innymi masaż obręczy karkowo-barkowej. Spotkałam się z opiniami, że masaży nie należy wykonywać. Czy to prawda?

    więcej

  • Avatar

    Neuropatia kończyn dolnych

    Jestem Amazonką, mam 50 lat. Terapia arimidexem wywołała u mnie neuropatię kończyn dolnych. Mam problemy z poruszanie się. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe. Proszę mi podpowiedzieć jak sobie w tym pomóc?

    więcej

  • Avatar

    Masaż limfatyczny ręki a przerzuty do kości

    Jestem 10 lat po operacji oszczędzającej + wycięcie wszystkich węzłów. Od 7 lat mam obrzęk ręki. Obecnie coraz większy. Noszę rękawy - nocny i dzienny. Od 3 lat mam przerzuty w kośćcu - kręgosłup (lędźwiowy, piersiowy), żebra itd. Dzięki zastrzykowi xgeva ulega do sklerotyzacji. Moje pytanie jest następujące: czy w obecnej sytuacji mogę mieć masaż limfatyczny tej ręki? Czy masaż nie będzie ryzykowny na słabe kości? Czy masaż nie przyczyni się to szybszego transportowania komórek nowotworowych po ciele (to jest mój wymysł, ale tak mi się wydaje).

    więcej

  • Avatar

    Dozwolone zabiegi rehabilitacyjne

    Mam 78 lat. Oszczędzającą operację nowotworu złośliwego sutka (LCIS mammae sin), a właściwie dwie, bo była poprawka, miałam w styczniu i kwietniu 2013 roku. Od lipca 2013 biorę hormony (Nolvadex D), mam brać 5 lat. Problem polega na tym, że mam duże kłopoty ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Ratunkiem jest rehabilitacja, ale z powodu raka nie mogą u mnie stosować fizykoterapii (prądy, laser, ultradźwięki, pole itd.). Nikt nie może udzielić mi odpowiedzi, co dokładnie mogę stosować. Onkolog odsyła do rehabilitanta, rehabilitant do onkologa. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Czekam na sanatorium i jest to dla mnie bardzo ważne. Czy mogę brać kąpiele? Bicz szkocki, masaż podwodny, krioterapię? Obecnie lekarz rehabilitacji przepisuje mi tylko masaż ręczny i ćwiczenia w UGUL, Moje pytanie jest: czy może być stosowane coś jeszcze? Może w ograniczonym zakresie?  

    więcej

  • Avatar

    Holter ciśnieniowy u obustronnej amazonki

    Jestem obustronną amazonką. Moje ręce źle znoszą wszelkie pomiary ciśnień i ukłucia. Kardiolog zlecił mi holter ciśnieniowy. Obawiam się tego badania, wiem jak bardzo w czasie pomiarów ucierpi ręka, wyboru nie ma. Co robić?

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk limfatyczny ręki

    Jestem 5 miesięcy po radykalnej lewostronnej mastektomii (wszystkie węzły usunięte) oraz 2,5 miesiąca po radioterapii, chemii nie miałam, obecnie biorę letrozol. 2 razy dziennie robię masaż ręki i blizny oraz raz dziennie (30 minut) się gimnastykuję zgodnie z zaleceniami pań rehabilitantek z Centrum Onkologii na Ursynowie. 2 dni temu na kontrolnej wizycie u onkologa pani doktor stwierdziła, że mam zastój chłonki w ręce i tzw. "bułę" pod pachą. Ręka mnie pobolewa ale nie jest spuchnięta. Pani doktor zaleciła mi brać przez miesiąc, 2 x dziennie Diohespan max, żeby udrożnić chłonkę, zakazała masować rękę, żeby nie powstał stan zapalny. Nie wiem dlaczego masaż może spowodować stan zapalny? Czym on się objawia? I nie wiem czy w tej sytuacji mogę się gimnastykować? Co robić w przyszłości, żeby chłonka spływała i "buła" zniknęła?

    więcej

  • Avatar

    Drenaż limfatyczny BOA

    Jestem 2 lata po mastektomii i limfadenektomii. Mam 2,5 cm obrzęk przedramienia. Otrzymałam sprzeczne informacje dotyczące drenażu limfatycznego BOA oraz noszenia rękawa kompresującego. Czy poddanie się tego typu drenażowi nie będzie szkodliwe, czy lepiej ograniczyć się do drenażu manualnego? Jeśli chodzi o rękaw, chciałabym wiedzieć czy stosować go w dzień czy w nocy.

    więcej

  • Avatar

    Czy można stosować blokadę w bark po stronie operowanej

    Po raz kolejny proszę o ratunek i informację. Operacja 2,5 roku temu, oszczędzająca, pierś lewa, radioterapia i tamoxifen. W ubiegłym roku miałam problemy z prawym barkiem, ostatecznie pani onkolog zgodziła się na blokadę. Obecnie mam problem z barkiem po stronie operowanej, USG wykazało znaczny wysięk, ból jest ogromny. Chodzę na fizjoterapię, łykam ibuprom (jedyny, który działa), gimnastykuję się zgodnie ze wskazówkami fizjoterapeuty i......nie śpię po nocach z bólu. Pytanie brzmi: czy mogę otrzymać blokadę/blokady w lewy bark? Jeśli nie będę cierpiała dalej, ale przy prawym barku ogromnie mi pomogły.

    więcej

  • Avatar

    Automasaż po profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją

    Proszę o wskazanie metody stosowania automasażu po profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją. Tydzień temu miałam operację, podczas której usunięto cały gruczoł i wprowadzono implant silikonowy. Nie mam usuniętych węzłów chłonnych. Proszę wskazać jak masować pierś (w których kierunkach), aby nie doprowadzić do gromadzenia się chłonki. Bardzo się boję, aby nie doszło do stanu zapalnego lub do przeoczenia gromadzenia się chłonki. Czy wykonanie automasażu niezbyt profesjonalnie może mieć jakieś negatywne skutki?

    więcej

  • Avatar

    Zapalenie kaletki podbarkowej

    Jestem amazonką od ponad 13 lat (mastektomia radykalna). W czerwcu tego roku miałam wypadek samochodowy, w czasie którego złamaniu uległ nadgarstek lewej ręki, czyli tej reki po stronie operowanej, bez węzłów. Nie zgodziłam się na operacje, rękę złożono manualnie, zrosła się dobrze. Niestety, w czasie wypadku uległ też urazowi bark tej samej ręki, ale nie zostało to wcześniej wykryte. Pod koniec lata zaczęły stopniowo narastać objawy zapalenia kaletki podbarkowej. W tej chwili ból nie jest jeszcze na tyle silny, aby przyjmować leki przeciwbólowe, ale nie boli właściwie tylko wtedy, gdy w ogóle ręką nie ruszam. Jestem w trakcie diagnozowania, 13 grudnia mam badanie USG i odbiorę wynik z RTG, a 14 wizytę u ortopedy. Lekarz ortopeda powiedział mi, że formą leczenia mogą być zastrzyki (blokada) lub operacja. A wszelka rehabilitacja jest utrudniona, w moim przypadku, ze względu na przeszłość onkologiczną. Ale przecież kłucie ręki bez węzłów jak i operacja też z tego samego powodu nie są wskazane! Co w takiej sytuacji mam zrobić? Na jakie leczenie mogę się zgodzić, a czego zdecydowanie unikać? W czasie nastawiania złamania nadgarstka podano mi zastrzyk znieczulający w tę rękę – już z tego powodu miałam wątpliwości, że może powinnam się upierać i nie godzić na takie znieczulenie. A teraz w perspektywie operacja lub seria zastrzyków?! Proszę o podpowiedz, o ile taka istnieje, jak sobie pomóc w tej sytuacji, a jednocześnie nie szkodzić. Co będzie bardziej bezpieczne? Czy doustne lub miejscowe leki też mogą pomóc? Lub jakie ćwiczenia albo zabiegi?

    więcej

  • Avatar

    Drętwienie ręki

    Jestem 5 lat po usunięciu guza piersi lewej (kwadrantektomia). Leczenie to operacja, chemioterapia 6 kursów FAC i radioterapia 30 lamp. T2, G2 N1 MO. Usunięto 10 węzłów chłonnych, 4 zajęte. Do tej pory nie przeszłam żadnej rehabilitacji, radziłam sobie sama i było dobrze, nie ma obrzęku i nie było żadnych dokuczliwych bóli. Od kilku tygodni w nocy budzi mnie zdrętwienie tej ręki i jest to coraz częściej i mocniej i staje się dokuczliwe. Nie wiem co powinnam zrobić, gdzie się udać, proszę o radę.  

    więcej

  • Avatar

    Masaż po mastektomii

    Mam pytanie odnoście jakże spornej kwestii masażu u pań po mastektomii. Otóż ja sama jestem fizjoterapeutą, i potencjalnie z wszelakich źródeł (książki) znajduję informacje, że masaż klasyczny jest przeciwwskazaniem bezwzględnym ale nigdzie nie znajduję informacji dlaczego?\ Moja teściowa ponad pół roku temu miała operację usunięcia piersi. Po operacji jak to zazwyczaj bywa rehabilitacja niestety przerwana z powodu maleńkiej nie zamkniętej ranki po wyciągniętym drenie. I to był błąd. Pojawił się jej ogromny przykurcz uniemożliwiający wznos ręki. W miejscu operowanym jak i w okolicach łopatki ma tzw ,"blachę". Mięśnie są tak napięte jak beton. Jakiś miesiąc temu uczęszczała na rehabilitację i miała masaż rozluźniający w okolicy barku i łopatki. Rehabilitant jak i lekarz prowadzący mówią jedno zgodnie: masaż masaż masaż aby rozluźnić tę okolicę. Również mój kolega po fachu dał mi radę aby spróbować techniki powięziowej na okolice rany pooperacyjnej by rozluźnić troszkę tę skórę. I tu moje pytanie... Czy mam prowadzić ten masaż rozluźniający (po kilku masażach teściowa czuła się super, było faktycznie odczuwalne rozluźnienie i miała nawet większy zakres) i co z tą terapią powięziową, czy można ją stosować?

    więcej

  • Avatar

    Lot samolotem po usunięciu węzłów chłonnych

    Czy podczas lotu samolotem przy usuniętych węzłach chłonnych w dole pachowym potrzebne jest zabezpieczenie, jeżeli tak, to w jaki sposób?

    więcej

  • Avatar

    Czy po leczeniu onkologicznym można korzystać z jacuzzi

    Jesteśmy z mężem po leczeniu nowotworu (rak języka i piersi). Czy możemy korzystać z jacuzzi?

    więcej

  • Avatar

    Jakie ćwiczenia wykonywać

    Jestem po obustronnej mastektomii /2003, 2004/, chemia, leczenie hormonalne /arimidex/. Uboczne skutki leczenia nowotworu są następujące: osteoporoza szyjki kości udowej i kręgosłupa /L1-L4/, w badaniu rtg esowate skrzywienie DL, zanik kostny, osteofitoza krawędziowa z mostkami kostnymi, mikrozłamania, towarzyszy temu ból pleców. Na rehabilitację jestem zapisana na X 2016. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać /może jakiś link?/, czego unikać? Jak to jest z pływaniem, bo w internecie znalazłam sprzeczne informacje?

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk dłoni

    Mam problem z dłonią, jest opuchnięta i zewnętrzna część jest trochę twarda. Tak właśnie zrobiło mi się po rehabilitacji. Gdy szłam na rehabilitację to bolało mnie od łokcia do nadgarstka, ale nie było opuchlizny. Dopiero w trakcie rehabilitacji pojawił się obrzęk dłoni. Miałam robione różne zabiegi, żeby się tego pozbyć i nic. Zaznaczam, że robię masaż w domu regularnie. Rękawa też mi nie chcą przepisać. bo twierdzą że nie kwalifikuję się. Co mam robić i jak poradzić sobie z tym obrzękiem? Stosowałam nawet przykładanie liści z kapusty i zsiadłe mleko i nic. Proszę o pomoc.

    więcej

  • Avatar

    Zabiegi dozwolone po leczeniu raka piersi

    Obecnie mam 45 lat. W 2012 r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy piersi prawej. Leczenie 4xAC, naświetlania, operacja oszczędzająca, kolejno 2 lata zoladex, obecnie terapia hormonalna. Przez cztery lata kontrola bez żadnych epizodów nawrotu choroby. Moje pytanie dotyczy czy cztery lata po chorobie mogę korzystać z sauny infrared? Do jakich innych zabiegów sanatoryjnych są przeciwwskazania?

    więcej

  • Avatar

    Odmowa rehabilitacji sanatoryjnej

    Amputacja prosta piersi (nowotwór złośliwy, guz 1 cm, rozległy krwiak po biopsji MMT, małe piersi) w sierpniu 2013 r., z biopsją węzła wartownika. Wynik pooperacyjny świetny, bez naświetlań i chemioterapii. Nie obciążona genetycznie. Od września 2013 r. hormonoterapia – tamoksifen. Od 2015 r. wizyty kontrolne co pół roku. Badania kontrolne (w tym markery, badanie odpłatne w XI 2015 ) – do tej pory bez uwag ze strony onkologa. Chcę pojechać do sanatorium, reumatolog pisze wniosek, a onkolog mówi NIE zasłaniając się przepisem, że mogę to zrobić dopiero po 5 latach (aktualny stan zdrowia nie jest brany pod uwagę). Tuż po operacji usłyszałam, że mam leczyć inne choroby też. Tylko jak ja mam to zrobić, jak słyszę "nie", zostaje mi leczenie ruchem na własną rękę + taniec. A choroby towarzyszące to: osteoporoza i zwyrodnienia (kręgów szyjnych: hiperlordoza odc. C5/C6, kręgów odcinka lędźwiowego: spondyloza lędźwiowa z wielopoziomową dyskopatią, wtórna stenoza –opis jest długi, torbiele Tarlova do 35 mm). Do tego zwyrodnienia stóp: koślawość, młoteczkowatość, zwężenie szpar stawowych, ostroga. Co mam zrobić w tej sytuacji? Zanim minie te 5 lat, będzie rok 2018, u nas się czeka 2 lata na realizację wniosku o sanatorium. W 2020 r. będę miała 70 lat, a w międzyczasie poziom zwyrodnień będzie się pogłębiał.

    więcej

  • Avatar

    Zabiegi fango

    Ortopeda zalecił mi zabiegi fango na zwyrodnienie kręgosłupa. Czy choroba nowotworowa (zachorowałam w 2008 r.) jest przeciwwskazaniem do tego zabiegu?

    więcej

  • Avatar

    Czy dozwolona jest krioterapia

    Jestem po mastektomii, nie było przerzutów, więc nie miałam chemio- i radioterapii, biorę Egistrozol co dzień. Dolegają mi ostrogi w piętach i kręgosłup (przepuklina, uwypuklina, skolioza, lordoza, dehydratacja, osteofity). Czy mogę wziąć zabiegi krioterapii na te dolegliwości?

    więcej

  • Avatar

    Zabiegi dozwolone po leczeniu raka piersi

    Jestem Amazonką ponad 7 lat (miałam 2 operacje łącznie z mastektomią i usunięciem węzłów chłonnych, chemioterapię i leczenie hormonalne Atrozolem). Dokucza mi ból lewej ręki, ale obrzęku limfatycznego nie mam. Obecnie jestem w sanatorium w Ustce ze skierowania NFZ, na wniosek lekarza rodzinnego ze wskazaniem schorzeń reumatologicznych - ból stawów kończyn dolnych, krzyża i kręgów szyjnych. Lekarz zlecił mi następujące zabiegi: okłady borowinowe, kąpiel kwasowęglową, lampę Solux, masaż wirowy nóg, gimnastykę indywidualną i masaż suchy kręgów szyjnych. Czy mogę brać 3 pierwsze zabiegi? Na onkologii w Białymstoku zabraniano. Gdy powiedziałam o tym lekarzowi, kazał pakować się do domu, bo dla pacjentów onkologicznych nie ma miejsca, on sam wie, co wolno.

    więcej

  • Avatar

    Czy po mastektomii można jeździć na nartach

    W październiku 2015 r. miałam wykonaną operację radykalną wraz z usunięciem wszystkich węzłów chłonnych. Chciałabym wyjechać w góry na narty. Oczywiście z zamiarem jazdy na nich. Czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania tego sportu? Zaznaczę, że ręka jest wyćwiczona i w pełni sprawna.

    więcej

  • Avatar

    Czy bezpieczne są ćwiczenia na siłowni

    W październiku 2014 r. przeszłam prawostronną mastektomię z usunięciem 3 węzłów chłonnych. Obecnie jestem prawie trzeci miesiąc po I etapie rekonstrukcji piersi tj. wszczepieniu ekspandera. Czy w mojej sytuacji dozwolone są ćwiczenia na siłowni z obciążeniami rąk (ćwiczenia na maszynach i z ciężarkami oddziałujące na mięśnie pleców i rąk)? Jeśli tak, to jakie obciążenia są "bezpieczne"?  

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk ręki a lot samolotem

    Mam obrzęk ok. 3 cm przedramienia i dłoni. Noszę rękaw albo bandażuję. Planuję lot samolotem ok. 4 godz. Czy bezpieczny będzie dla mnie lot samolotem i nie wpłynie on na zwiększenie obrzęku? Jak mogłabym się zabezpieczyć przed ewentualnymi skutkami lotu?

    więcej

  • Avatar

    Zabiegi głębokiej oscylacji

    Jestem 2 lata po mastektomii i całkowitym usunięciu dołu pachowego. Od kilku miesięcy utrzymuje się na ramieniu 2 cm obrzęk. Od kilku tygodni obrzęk zajmuje również okolicę podłokciową. Zabiegi manualnego drenażu limfatycznego i kinezyterapii nie przynoszą poprawy. Staram się oszczędzać rękę, niestety jestem czynnym zawodowo stomatologiem. Czy w tej sytuacji są wskazania do zabiegów głębokiej oscylacji i czy są to zabiegi bezpieczne u pacjentów onkologicznych?  

    więcej

  • Avatar

    Rehabilitacja na Śląsku

    22 lipca w CO Gliwice przeszłam operację oszczędzającą prawej piersi i usunięcia I piętra węzłów chłonnych. Jestem po 1 x boost i zaczynam radykalną radioterapię. Mieszkam w Tarnowskich Górach, mam 51 lat. Proszę o informację, gdzie na Śląsku mogę uzyskać fachową pomoc rehabilitanta, a najlepiej terapeuty. Terminy w CO są odległe. Czy jestem w tym samym stopniu co panie po pełnej limfadenektomii zagrożona obrzękiem?

    więcej

  • Avatar

    Czy można stosować zabiegi w sanatorium

    Jestem w sanatorium. Mam zlecone zabiegi: kąpiel borowinową, okłady borowinowe na kręgosłup lędźwiowy, lampy soluks na klatkę piersiową (mam astmę oskrzelową atopową) oraz masaż wibrujący na kręgosłup. Czy ja mogę brać te zabiegi? Jestem 10 lat po operacji oszczędzającej prawej piersi. Miałam radioterapię, chemioterapię i tamoxifen.

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk ręki po złamaniu

    Trzy dni temu złamałam rękę - głowa kości promieniowej L. Na ręce mam widoczny masywny obrzęk okolicy ramienia/łokcia schodzący na przedramię. Jest to ręka operowania (wycięte węzły chłonne - 3 lata temu). Czy obrzęk zejdzie? Czy może zostać? Czy wykonywać jakieś ćwiczenia? Rękę mam unieruchomioną w łusce na 4-6 tygodni.

    więcej

  • Avatar

    Jakie ćwiczenia są bezpieczne

    Jestem po podwójnej mastektomii, jednostronnej limfadenektomii, obecnie już po rekonstrukcji. Zamierzam zapisać się na "siłownię dla kobiet". Ćwiczenia oparte są na treningu obwodowym, interwałowym. Urządzenia, na których mam ćwiczyć, są urządzeniami hydraulicznymi przeznaczonymi specjalnie dla kobiet. Mam pytanie, jakich ćwiczeń ewentualnie nie powinnam wykonywać? Czy mogę np. wykonywać ćwiczenia w lekkim obciążeniu - hantle, jeśli tak to maksymalnie do jakiej wagi?

    więcej

  • Avatar

    Jakie urządzenia do ćwiczeń można wykorzystywać

    Jestem 1,5 roku po zakończeniu leczenia (operacja oszczędzająca piersi lewej, chemioterapia 4xAC, radioterapia) i po profilaktycznym usunięciu jajników. Obecnie mam nadzieję jestem zdrowa :) Chciałabym się trochę rozruszać, jak również schudnąć. Trafiłam do fajnego miejsca, ale nie wiem czy ze wszystkich urządzeń mogę korzystać, proszę o radę. Część urządzeń wykorzystuje podczerwień - czy to bezpieczne? Jest też sauna na podczerwień. Czy urządzenia typu RollShaper są bezpieczne (masaż rolujący w celu poprawienia krążenia układów m.in. limfatycznego)? No i platforma wibracyjna. Bardzo proszę o opinię w sprawie bezpieczeństwa stosowania tych urządzeń u mnie jako osoby po leczeniu onkologicznym.

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk ręki

    Moja mama z obrzękiem walczy już 2 lata. Na początku były masaże wykonywane przez masażystów i w domu, ale niewielkie były tego efekty a też NFZ nie daje na więcej niż 2 tyg. co kilka miesięcy. Płatne też tylko raz pomogły troszkę, ale ręka nie była jeszcze tak zapchana limfą. Kobieta, która się mamą zajmowała niestety zmieniła miejsce pracy i mama już nie trafiła na kogoś, kto faktycznie potrafił dobrze masować. Potem mama przerwała, bo kompletnie się poddała...aktualnie też już nie daje rady. Domowe metody nic nie dają, a ręka jest duża, myślę, że ta chłonka w ogóle nie schodzi. Rękaw był na początku, ale szybko chłonka wracała. Od kilku miesięcy pojawiają się codzienne skurcze, a wręcz paraliż palców i ich wykręcanie. Czy codzienne "głaskanie" godzinne przez przykładowo 3 miesiące może jakoś pomóc, czy opcja "amputacja ręki" jest bardziej realna?  

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk ręki

    16 lat temu miałam operację oszczędzającą + wycięcie wszystkich węzłów chłonnych po stronie chorej piersi. Do tej pory obyło się bez problemów, jednak teraz wystąpił bolesny, choć na razie niewielki obrzęk ręki, od palców i dłoni do ramienia. W sanatorium, w którym byłam na przełomie maja i czerwca miałam m.in przepisaną wirówkę z prep. Tołpy na dłonie, jako że stawy przy kciukach mają niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. Czy zabieg ten lub masaż pleców na łóżku wodnym i masaż wirowy pleców mogły spowodować obrzęki? W czasie pobytu zachorowałam na zakrzepicę żył powierzchniowych podudzia, zastosowano clexane 40. Co powinnam teraz robić?

    więcej

  • Avatar

    Skolioza kręgosłupa

    Mam 46 lat. Jestem pięć lat po mastektomii. Nie miałam chemioterapii, ale brałam tamoxifen i zoladeks. W 2011 r. usunięto mi jajniki i macicę. Od roku 2012 r. zaczęłam rekonstruować pierś lewą u dr Sirka w Bielsku- Białej. Najpierw przeszczepy własnego tłuszczu, teraz mam ekspander, który będzie mi dr Sirek wymieniać 25 czerwca br. na właściwy silikon. Na ostatnim zdjęciu rtg płuc, lekarz opisał, że wszystko w porządku poza niewielką prawostronną skoliozą (co to znaczy?). Planuję w maju iść do kręgarza i ustawić kręgosłup, bo czuję, że coś jest nie tak. Zawsze byłam sprawna, nadal jestem - ćwiczę, jeżdżę na rowerze, tańczę, ale widzę, że coś jest nie tak skoro pojawiła się skolioza. Dlatego proszę o podpowiedź, co mogę zrobić, żeby takiej skoliozy się pozbyć. I czy jest to możliwe? Nigdy nie miałam problemów z obrzękami ręki po mastektomii, bo ćwiczyłam. Teraz też chcę tylko nie wiem jak się za to zabrać, co ćwiczyć - pitales, jogę? Od czego zacząć? Dziś też się z badania dowiedziałam, że mam osteoporozę. Z wynikiem idę do mojej lekarki rodzinnej. Proszę mi podpowiedzieć, jak mogę sobie sama pomóc. Nie chcę bezczynnie siedzieć. Jeżeli to jest niewielka, jak to lekarz określił, skolioza prawostronna to może można ją skorygować? Proszę o odpowiedź . A osteoporoza to pewnie wynik leczenia po raku. Dlatego dalej będę pytać jak sobie pomóc . Być może zmieniając styl życia i dietę, póki jest czas na takie zmiany. Jestem gotowa na zmiany.

    więcej

  • Avatar

    Zgrubienia po chłonce

    Po mastektomii i limfadenektomii pozostały zgrubienia po chłonce (lekarz ściągał chłonkę do pewnego momentu, a później przestał pomimo tego, że czułam że ona tam nadal się zbierała). Stwierdził, że już nie ma takiej potrzeby. Teraz okazuje się, że poniżej pachy w tych miejscach porobiły mi się zgrubienia, które są twarde i bolą gdy chcę masować. Na wyniku z tomografii komputerowej widoczne są zbiorniki z nagromadzoną chłonką pod pachą w miejscu wyciętych węzłów oraz w miejscu usuniętej piersi. Zaznaczam, że przez cały czas ćwiczyłam zgodnie z zaleceniami i z ręką nie mam problemów (codziennie dalej poświęcam po kilkanaście minut na ćwiczenie). Lekarz podający chemioterapię stwierdził, że zbiorniki z chłonką mogły ulec otorbieniu. Na wizytach kontrolnych chirurg onkolog cały czas twierdził, że już nic nie trzeba ściągać. I oto mam teraz taki bolesny efekt. Obecnie jestem po II chemii w/g AC .Proszę o podpowiedź co z tym mogę w tej chwili zrobić. Czy poszukać konsultacji specjalisty, może innego lekarza, czy pomoc fizjoterapeuty coś pomoże. Jest to bardzo bolesne i uciążliwe.

    więcej

  • Avatar

    Dofinansowanie rękawa uciskowego

    Chciałabym zmienić rękaw uciskowy. Wcześniejsze rękawy jakie miałam nie były dofinansowane. Teraz podobno NFZ dofinansowuje, ale musi być zaświadczenie o odbytej rehabilitacji. Czy wystarczy tylko zaświadczenie o odbytym masażu czy musi być bandażowanie?  

    więcej

  • Avatar

    Bóle pięty i stopy

    Oto wynik rtg pięty i stopy: Zwapnienia pozaszkieletowe przy bocznej krawędzi kości sześciennej - matrwaki? Zmiany zwyrodnieniowe przyczepu ścięgna Achillesa stopy lewej. Dziś byłam oddać krew na badanie pod tym kątem. Proszę mi powiedzieć co zrobić i jak sobie ulżyć zanim będzie postawiona diagnoza.

    więcej

  • Avatar

    Ból i drętwienie ręki

    Jestem po mastektomii piersi z rekonstrukcją. Od tego czasu minęło 3 lata. Od pół roku mam ogromny problem z bólem ręki i drętwieniem dwóch palców (kciuka i wskazującego). Nadmieniam, że węzły chłonne zostały usunięte. Jednocześnie narzekam na ból całego kręgosłupa, co uniemożliwia mi wykonywanie ćwiczeń. Pomimo to uczęszczałam na rehabilitację. Ostatnio Pani Doktor zaproponowała mi blokadę ręki u ortopedy. Czy jest to dobre rozwiązanie? U jakiego specjalisty mam szukać pomocy odnośnie bólu ręki i całego mojego schorzenia???

    więcej

  • Avatar

    Jakie zabiegi na nerwobóle

    Jestem po mastektomii obu piersi, w tym roku minęło 10 lat. Od ponad 20 lat cierpię (z przerwami po kilka miesięcy) na nerwoból nerwu trójdzielnego i językowo gardłowego. Prawdopodobnie są to bóle samoistne, gdyż leki przeciwzapalne nie pomagają, nie stwierdzono również ucisku na nerw z przyczyn miażdżycowych. Czy są jakieś zabiegi fizjoterapeutyczne, którym mogłabym się poddać bez obawy o nawrót choroby nowotworowej?

    więcej

  • Avatar

    Ból pod pachą

    Moja Mama przeszła mastektomię radykalną prawej piersi 28-go października, czyli niecały tydzień temu. Ma 64 lata. Przedwczoraj wróciłyśmy do domu. Codziennie ćwiczymy rękę z Mamą, korzystając z kilku ćwiczeń, jakie przedstawiła nam Pani rehabilitantka. Dała nam także film na płytce, natomiast powiedziała, żeby z tychże ćwiczeń korzystać dopiero po zdjęciu szwów. Nie wiemy natomiast ile mamy ćwiczyć (raz, czy dwa razy dziennie), jak długo takie ćwiczenia powinny się odbywać (nie chciałabym przeforsować tej rączki), oraz jak wiele Mama może robić sama (wzięłam dla Niej wolne 2 tygodnie, aby móc jej pomóc w pracach domowych, zakupach etc. , ponieważ generalnie nie mieszkam obecnie w tej samej miejscowości co Ona). Od wczoraj Mamę pobolewa miejsce pod pachą (nie są to miejsca gdzie są szwy), oraz wewnętrzna strona przedramienia - jak to Mama opisuje, czuje, jakby coś jej chodziło w ręce :) Czy to jest normalne? Jak długo zajmie Mamie dojście do sprawności tej ręki? Jest to niestety prawa ręka, tak więc wykonywanie wszelkich prac jest dla Niej utrudnione, ponieważ przyzwyczajona była do korzystania praktycznie cały czas właśnie z tej ręki. Mama jest generalnie bardzo żywą osoba, bardzo lubi np. kosić trawnik na działce, pielić, oraz wykonywać wszystkie prace przy roślinach - czy to w ogóle będzie możliwe, żeby z czasem wykonywała te prace, czy może brak węzłów chłonnych absolutnie to wyklucza? Mama twierdzi, że z dnia na dzień boli ją bardziej. Tłumaczę jej, że to miejsce się goi i stara przywyknąć do tego, że brakuje w tych miejscach pod pachą węzłów, ścięgna są naruszone, wiec to normalne, że czuje ból, ale nie wiem czy dobrze robię.  

    więcej

  • Avatar

    Ból ręki

    Jestem po operacji (mastektomia prawostronna) ponad 6 lat. Miałam chemię, naświetlania i usunięte węzły (ponad 12). W ostatnim czasie strasznie mnie boli ręka pod pacha, ramię. Czuję jak mnie ciągnie aż do szwa. Nie wiem co jest powodem, robiłam wszystkie badania i mammografię, jest ok. Czy przyczyną może być przeciążenie ręki, dźwignęłam ciężką rzecz?

    więcej

  • Avatar

    Czy można stosować masaż podwodny i borowinę

    W marcu tego roku miałam wykonaną operację oszczędzającą prawej piersi z procedurą węzła wartownika (usunięto dwa węzły). Następnie przeszłam 4 cykle chemioterapii, potem 17 radioterapii i 4 boosty z brachyterapii. Ogólnie czuję się już dobrze, ale mam problem z narządem ruchu. W odcinku szyjnym kręgosłupa przepukliny centralne na poziomie C4-C5 i C6-C7 powodujące ograniczenie rezerwy płynowej rdzenia. Dehydratacja krążków L4-S1. Centralno-lewoboczna przepuklina spłycająca zachyłek boczny na poziomie L4-L5. Bulging L2-L3, centralna protruzja L5-S1 z modelowaniem worka oponowego. Do tego chondromalacja stawów kolanowych i bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Po trzeciej chemii przez dwa miesiące zmagałam się z bólem prawej kończyny dolnej - począwszy od "korzonków", przez udo, staw kolanowy, łydkę i ścięgno Achillesa. Korzystałam z aquawibronu, kroi na L-S i kinezyterapii - podwieszki, wyciąg, ćwiczenia metodą McKenziego. Postawiło mnie to na nogi, utrzymują się bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Najbardziej bolą mnie kolana, aktualnie mam kroi na kolana, ćwiczenia na sali i ćwiczenia na basenie (skóra po radio pięknie wygojona, mój radioterapeuta zgodził się na basen). Z chęcią skorzystałabym z masażu podwodnego i borowiny na kolana - zawsze dobrze się po nich czułam, ale nie wiem,czy mogę?  

    więcej

  • Avatar

    Ostroga piętowa

    Mam ostrogę piętową w prawej nodze. Lekarz zlecił mi 10 zabiegów, czyli dostałam laser i jakieś fale z użyciem prądu. Jestem 9 lat po operacji raka prawej piersi. Czy ja mogę brać takie zabiegi, czy to mi nie zaszkodzi?

    więcej

  • Avatar

    Kiedy mogłabym podjąć pracę

    W styczniu miałam zabieg oszczędzający prawej piersi, usunięte 4 węzły chłonne bez przerzutów. Radioterapię miałam 15 frakcji, zakończyłam 8 lipca, brachyterapię miałam 22 lipca. Z zawodu jestem krawcową. Kiedy mogłabym podjąć pracę? Chciałabym już w sierpniu.

    więcej

  • Avatar

    Czy można uprawiać sport

    Jestem półtora miesiąca po mastektomii zmodyfikowanej i usunięciu węzłów, przed radioterapią. Nie odczuwam żadnych dolegliwości związanych z ręką - ćwiczę i stosuję masaż limfatyczny. Mam pytanie, czy mogę uprawiać sport - bieganie i ewentualnie chodzenie na kijkach? W jakim czasie od zakończenia radioterapii można zacząć pływać?

    więcej

  • Avatar

    Sport po mastektomii

    W styczniu przeszłam mastektomię piersi lewej z wycięciem tylko dwóch węzłów wartowniczych. Do tej pory byłam bardzo aktywna fizycznie, ćwiczenia 5,6 razy w tygodniu. Obecnie skończyłam chemioterapię i chciałabym wrócić do mojej poprzedniej aktywności oczywiście stopniowo, bo organizm jest osłabiony. Fitness - zajęcia ogólnorozwojowe, basen, rower. Chciałabym wiedzieć, czy fitness jest dla mnie wskazany, bo basen i rower raczej tak. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać a czego unikać? Jestem bardzo wysportowana i brakuje mi stałych zajęć, które musiałam zawiesić na czas leczenia od grudnia ubiegłego roku.

    więcej

  • Avatar

    Opuchlizna po operacji

    Jestem 2 tygodnie po operacji mastektomii z wycięciem węzłów chłonnych. Pod pachą i na zgięciu ręki nad operowaną piersią mam opuchliznę. Co 3 dzień jeżdżę do szpitala odciągać chłonkę. Mam pytanie, czy ta opuchlizna spowodowana jest zbierającą chłonką czy to obrzęk limfatyczny? Jakie ćwiczenia powinnam na tym etapie wykonywać? Czy drenaż limfatyczny jest wskazany? Czy zabiegi u fizjoterapeuty są wskazane? Chodzi mi o ćwiczenia mające poprawić mobilność ręki.

    więcej

  • Avatar

    Czy można mierzyć ciśnienie na ręce po zabiegu

    Czy po operacji oszczędnościowej z wycięciem 2 węzłów wartowniczych można mierzyć ciśnienie na ręce po stronie zabiegu? W drugą rękę brana jest chemia i żyły są obolałe.

    więcej

  • Avatar

    Bolesne skurcze pod pachą

    Jestem 4 lata po operacji oszczędzającej, po usunięciu wszystkich węzłów chłonnych. Rok po operacji - złamanie nadgarstka z przemieszczeniem (długi ciężki gips 6 tygodni). 2 lata po operacji - zapalenie piersi. Teraz bóle prawej łopatki, częste bolesne skurcze pod pachą. Po ostatniej wizycie w CO mój onkolog stwierdził przykurcz, teraz czekam na wizytę u lekarza rehabilitanta. Jakie powinien mi zalecić rehabilitacje i co zrobić z tymi bolesnymi i nieprzyjemnymi skurczami?  

    więcej

  • Avatar

    Czy mogę korzystać z rękawa pneumatycznego

    Mija 7 miesięcy od zabiegu usunięcia piersi prawej z węzłami chłonnymi z powodu raka. Od 3 tygodni zaczęła mi puchnąć ręka - grzbiet dłoni i przedramię. Sumiennie wykonuję ćwiczenia z płytki od Amazonek, lecz efekty mizerne. Obrzęk ok 1cm. Moje pytanie. Czy mogę skorzystać z rękawa pneumatycznego - taki zabieg możliwy do wykonania w gabinecie rehabilitacji w por. rejonowej. Lekarz rodzinny wyda mi skierowanie po uzyskaniu opinii od fizjoterapeuty. Jakie ew. dalsze zalecenia? Na chwilę obecną biorę Egistrozol 1x dziennie.

    więcej

  • Avatar

    Bezpieczne rehabilitacje w przypadku zwyrodnienia kości nadgarstka

    Mam 65 lat. W czerwcu będzie 2 lata po kwadrantektomii i wycięciu węzłów pachowych prawych. Mam zwyrodnienie kości nadgarstka prawego w okolicy dużego palca. Moje pytanie, jakie mogę mieć bezpieczne rehabilitacje? Zaznaczam, że trochę mnie boli i guzek się powiększa. Trwa to już 3 m-ce.

    więcej

  • Avatar

    Czy na co dzień trzeba podpierać rękę

    Mam usunięte wszystkie węzły chłonne. Dbam o rękę, śpię z klinem. Mam pytanie, czy siedzenie przy komputerze, przy obiedzie, przy stole wymaga również jakiegoś podparcia ręki?

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk limfatyczny

    W marcu 2013 roku przeszłam operacje oszczędzającą z wycięciem 10 węzłów chłonnych. Kilka dni temu zrobił mi się obrzęk ręki. Pojawił się też ból. Onkolog przepisał mi 30 szt. zastrzyków Clexane 0,4 ml. Poradził też bym poszła na drenaż limfatyczny do rehabilitanta. Tak też zrobiłam. Po drenażu czuję ulgę jednak opuchlizna, choć nie jest duża (głównie wierzch dłoni oraz palec wskazujący i środkowy), nie schodzi do końca. Następnego dnia po drenażu ból powrócił, a opuchlizna powróciła do rozmiarów sprzed drenażu. Rehabilitant zalecił bym przyszła na trzy kolejne drenaże i masowała rękę w domu po upłynięciu 6 godzin od masażu. Po serii zabiegów (trzech) zaproponował mi naklejenie plastrów ułatwiających odpływ chłonki. Co jest robione nie tak skoro opuchlizna nie znika a po drenażu pojawia się jedynie niewielka i krótkotrwała ulga?

    więcej

  • Avatar

    Czy wskazane są zabiegi jonoforezy

    Czy mogę brać zabiegi jonoforezy na łokieć? Od zabiegu mastektomii minęło 9 lat. Opinie, z którymi się spotkałam są niestety różne. Jeden lekarz mówi: 5 lat i po problemie... inny mówi, prądy absolutnie, bo mogą wznowić ... "działalność komórek rakowych". Jestem jak dziecko "we mgle". Bardzo proszę o właściwą interpretację.

    więcej

  • Avatar

    Drenaż limfatyczny

    Czy można zastosować masaż limfatyczny, gdy nie ma obrzęku? Jak sobie pomóc, żeby do niego nie doszło?

    więcej

  • Avatar

    Opuchlizna ręki

    Jestem 3 lata po mastektomii lewej piersi. Wszystko jest na razie dobrze ....tylko od czterech miesięcy zaczęła mi puchnąć ręka prawa na wysokości od łokcia wzwyż. Zastanawia mnie dlaczego to prawa ręka, przecież operowaną miałam lewą stronę. Miałam robioną scyntygrafię, wykazała gromadzenie się znacznika w kościach stawu (wszystkich). Co może być za przyczyna tej opuchlizny i do jakiego lekarza udać się po dalsze leczenie? Lekarz onkolog dał skierowanie na badanie kości i przy następnej wizycie powiedział ze wszystko jest dobrze. A ręka cały czas jest opuchnięta. Następną wizytę wyznaczył na koniec lutego. Jestem pozostawiona bez diagnozy. Co mam robić?

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk piersi po operacji oszczędzającej

    Jestem 10 m-cy po operacji oszczędzającej piersi prawej - BCT+strażnik. Guz był mały 0,9 cm, cięcie z tego co pamiętam 9,5x12 cm od strony pachy. W dole pachowym nie mam cięcia. Nie miałam dotąd kłopotów z ręką, jedynie jak coś sięgam wyżej - czuję ciągniecie pod pachą. Dochodzę więc do wniosku, że powinnam tę rękę ćwiczyć. Natomiast przy każdym badaniu piersi po operacji (chirurg, radioterapeuta, onkolog, ostatnio 2go października radiolog) słyszę, że mam obrzęk piersi i że może on się jeszcze długo utrzymywać. Pierś nie jest bolesna i na zewnątrz nie wygląda na obrzękniętą. Czy w związku z tym zalecałby Pan jakieś ćwiczenia czy zabiegi, np. drenaż limfatyczny czy kineziotaping? We wrześniu byłam na wczasach zdrowotnych i zafundowałam sobie prywatnie drenaż ręki po stronie operowanej. Masażysta był zdziwiony, że nikt dotąd nie zlecił mi drenażu, bo obrzęk ręki może się wcześniej czy później pojawić. Czy to prawda w moim przypadku?

    więcej

  • Avatar

    Czy bezpieczne są ultradźwięki

    Jestem 8 lat po mastektomii prawej piersi. Mam następujące pytanie. Lekarz prowadzący zalecił mi ze względu na ból lewej stopy ultradźwięki. Czy ten zabieg jest dla mnie bezpieczny? Bardzo proszę o więcej informacji z jakich zabiegów mogę korzystać . Dziękuje za wszelkie informacje.  

    więcej

  • Avatar

    Dolegliwości w miejscu operacji oszczędzającej

    Jestem po chemioterapii, ostatnia chemia 01.03.13. 27.03 mastektomia, w czerwcu radioterapia. Do tej pory czułam się świetnie. Regularnie ćwiczę, ręka jest rozciągnięta, masuję ją często. Miałam usuniętych 25 węzłów chłonnych (prawa pacha). Od kilku dni mam ucisk w ranie! Odczuwam to jakby mnie coś ściskało, jak za głęboko oddycham to kłuje. Trochę mnie to wystraszyło. Chciałam zapytać, czy może to być skutkiem przetrenowania? Oczywiście nie obciążam tej strony ćwicząc. Biorę teraz Egistrozol raz dziennie wieczorem. Bolą stopy i stawy, ale to jest podobno normalne. Niepokoi mnie ta klatka piersiowa zoperowana.  

    więcej

  • Avatar

    Krioterapia na staw skokowy

    W 2009r przeprowadzono u mnie operację oszczędzającą piersi. Usunięto mi również pachowe węzły chłonne. Przeszłam przez radio- i chemioterapię. We wrześniu br. zwichnęłam staw skokowy. Przez 3 tygodnie miałam założoną longetę unieruchamiającą kończynę. Po jej zdjęciu lekarz zalecił mi 10 zabiegów krioterapii na staw skokowy. Czy ja mogę przyjmować tego typu zabieg. Mój lekarz-rehabilitant po operacji w 2009r. twierdził, że mogę poddawać się tylko zabiegom wodnym, ćwiczeniom i masażowi limfatycznemu. Ale czy dotyczy to także stawu skokowego? Jakim, zdaniem Pana, zabiegom mogę poddawać staw skokowy w celu przywrócenia go do pełnej sprawności?

    więcej

  • Avatar

    Masaże w czasie rekonstrukcji piersi

    W maju 2011 przeszłam chemioterapię oraz zabieg mastektomii. W materiale histopatologicznym brak było komórek rakowych. Obecnie jestem w trakcie rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem tłuszczu. W związku z tym muszę korzystać z masaży miejsc, z których pobierano materiał. Czy jest to całkowicie dla mnie bezpieczne? Ostatnio wykorzystywana była również bańka chińska do masowania brzucha. Wcześniej materiał pobierano z ud.

    więcej

  • Avatar

    Czy można korzystać z materaca masującego

    01 sierpnia miałam mastektomie lewej piersi. Od lat cierpię na ból prawej ręki z powodu zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Pomagał mi masaż specjalnym materacem masującym. Czy mogę używać tego materaca i masować kręgosłup przy chorobie nowotworowej?

    więcej

  • Avatar

    Ból ręki podczas podnoszenia do góry

    Jestem dwa lata po mastektomii, od tygodnia mam ból w ręce po stronie operowanej.Ten ból to jest coś takiego jakbym miała za krótką rękę i jej nie moge rozprostować.Czuje taki sznurek, który mi nie pozwala jej nawet podnieść do góry i zrobić żaróweczki. Najbardziej ciągnie od nadgarstka do łokcia. Mogę ćwiczyć pięć razy dziennie i nic nie pomaga( może na chwilkę ale zaraz powraca).Ten ból pojawia się przy podnoszeniu ręki do góry .Mogę wykonywać różne prace i przy ruchach na poziomie do głowy nic nie boli. Natomiast ból pojawia sie jak podnoszę rękę do góry. Czy to może jest początek obrzęku?Co może mi pomóc aby rozciagnąć tą rękę ? Bardzo proszę o pomoc. 

    więcej

  • Avatar

    Ćwiczenia po zabiegu

    Moja mama miała 20.08.2013 r operację usunięcia piersi i węzłów chłonnych, w szpitalu powiedziano jej, że za dwa dni ją wypiszą do domu, nikt nic nie mówił o rehabilitacji, nikt nie pokazywał żadnych ćwiczeń. Ja je znam z internetu, ale to chyba powinien poprowadzić specjalista. W jakim czasie po operacji powinno się zacząć ćwiczyć, aby nie doszło do obrzęku?

    więcej

  • Avatar

    Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji piersi

    Czy można przygotować się do zabiegu rekonstrukcji piersi w taki sposób, aby zwiększyć szanse na lepszy efekt kosmetyczny i zmniejszenie bólu związanego z wszczepieniem ekspandera? Czy zaleca Pan jakieś konkretne ćwiczenia rozciągające mięsień piersiowy (np. pływanie, hantle) ?

    więcej

  • Avatar

    Ból ręki i barku

    Mam 56 lat. W maju przeszłam operację oszczędzającą piersi lewej - rak in situ, G3. 8/10/2012 skończyłam radioterapię (5 tygodni). W grudniu zaczęłam odczuwać bóle podczas rozciągania lewej ręki (ruchy okrężne, do góry). Lekarz onkolog podczas wizyty w styczniu powiedział, że mogą to być powikłania po radioterapii. Byłam również u ortopedy, skierował mnie na rentgen barku i części płuca, wynik był korzystny. Czy jest możliwe, że ręka/bark wrócą do normalnego stanu? Jakie ćwiczenia mi pomogą, a jakie czynności/ćwiczenia mogą mi zaszkodzić? Czy powinnam wykonać jeszcze inne badania? Następną wizytę mam na onkologii dopiero w lipcu, a nie chcę niczego zaniedbać.

    więcej

  • Avatar

    Czy obrzęk może być w jednej konkretnej części ręki?

    Czy jest możliwe, aby obrzęk na ręce po operowanej stronie, mógł się umieścić w jednej konkretnej części. Od jakiegoś czasu mam jedno miejsce na ręce tuż nad łokciem, ale tak od wewnętrznej strony ręki, wyraźnie powiększone. Nie zauważyłam kiedy dokładnie się pojawiło, ale jak już się zorientowałam, to obserwuję. Od około 2 miesięcy raczej się nie powiększa. Jestem ponad 5 lat po mastektomii.

    więcej

  • Avatar

    Stosowanie lasera

    Jestem po mastektomii lewej piersi, właśnie mija 20 lat od operacji. Na razie jest wszystko dobrze. Moje pytanie dotyczy innej kwestii, a mianowicie: złamałam lewy nadgarstek, gips zdjęto, ale ręka nie jest jeszcze całkowicie sprawna. Lekarz zalecił mi rehabilitację. Zalecił masaż ręczny, wirówkę wodną i laser. Moje pytanie dotyczy właśnie lasera, czy są jakieś przeciwwskazania w tym względzie. Zaznaczam, że lekarz chirurg nie wiedział o mastektomii. Czy mam iść z powrotem do lekarza i zmienić zabieg?

    więcej

  • Avatar

    Ból w dolnej części żeber i ręki

    Jestem 2 miesiące po mastektomii, sama wykonuje automasaż, obecnie zaczęłam odczuwać ból w dolnej części żeber po stronie operowanej i również boli mnie ręka powyżej łokcia. Czy to możne oznaczać, że źle wykonuje automasaż?

    więcej

  • Avatar

    Zmiany klimatu, ćwiczenia i inne zabiegi po przejściu chorób onkologicznych - kontynuacja

      W styczniu 2012 miałam zdiagnozowanego czerniaka in situ. Wycięto zmianę i zakończono leczenie. W kwietniu zdiagnozowano DCIS piersi lewej. W maju 2012 wykonano operację oszczędzającą - szerokie wycięcie guza z zachowaniem węzłów. We wrześniu rozpoczęto napromieniowanie fotonami X 6 MV na obszar piersi lewej z marginesem df 2 Gy do dawki całkowitej 50 Gy. 08/10/2012 zakończyłam leczenie. Chciałabym jako osoba niepełnosprawna z racji choroby onkologicznej skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego dofinansowanego przez PFRON. Lekarz internista boi się podpisać wniosek twierdząc, że zmiana klimatu, zabiegi nie są wskazane. Na takich turnusach są refundowane tylko dwa zabiegi. Czy naprawdę nie mogę z żadnych skorzystać, np. z gimnastyki? Obecnie chodzę 2-3 razy w tygodniu na zajęcia fitnessu o średniej dynamice. Czy one też mi szkodzą? Myślę również o wyjeździe w marcu do Indii. Czy nie jest on wskazany? Nie chcę sobie zrobić krzywdy, więc zwracam się do ekspertów. Rehabilitacja, jest podstawową formą usprawniania, pacjentów po leczeniu onkologicznym, w tym po usunięciu piersi. W Pani przypadku w jej zakres zaliczyć na pewno można ćwiczenia fizyczne (odpowiednio dobrane), drenaż ręczny aby zapobiec ewentualnemu obrzękowi. Ja osobiście nie widzę żadnych przeciwwskazań (o ile Pani samopoczucie na to pozwala), aby pojechać na turnus rehabilitacyjny. Zmiana klimatu jaka może ewentualnie nastąpić, w granicach kraju nie powinna mieć żadnego wpływu na schorzenie (pacjentki często po mastektomii korzystają z takich wyjazdów). Ćwiczenia na zajęciach z fitnessu mogą Pani zarówno pomóc, jak zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ćwiczeń Pani wykonuje. W tym wypadku najlepiej skonsultować się z rehabilitantem w miejscu zamieszkania, aby określił (po rozmowie z Panią) co może Pani robić a co nie. Dodatkowo zalecam rozważenie zakupu rękawa uciskowego o pierwszym stopniu kompresji, w celu zabezpieczenia ręki przed obrzękiem (jak jeszcze się nie pojawił, a chce Pani wykonywać intensywniejsze formy aktywności fizycznej, prac domowych itp). Wyjazd do Indii, może już Pani zaszkodzić ze względu na wysokie temperatury, które mogą tam panować.   Odpowiedź Pana dotyczyła osoby po mastektomii, a ja przeszłam operację oszczędzającą, czyli szerokie usunięcie guza bez węzłów chłonnych, tzw. tumorektomia. Nie mam żadnych obrzęków. Czy może mnie obrzęk spotkać pomimo takiej operacji? Czy potrzebny jest rękaw rehabilitacyjny? Co z planowanym wyjazdem do Indii, czy może mi zaszkodzić? Czy zajęcia fitness w moim przypadku też powinny być dopasowane? Mam 55 lat. W temacie ćwiczeń rehabilitacyjnych chodzi mi o poprawę sprawności kręgosłupa oraz barku (który kiedyś przeszedł artroskopię) po przeciwnej stronie niż operowana pierś. Jakie zabiegi są wskazane? Czy oprócz ćwiczeń, można korzystać z jakiś miejscowych zabiegów fizykoterapeutycznych? Czy masaż jest dozwolony? Czy zajęcia na fitness mogą mi zaszkodzić?

    więcej

  • Avatar

    Zmiany klimatu, ćwiczenia i inne zabiegi po przejściu chorób onkologicznych

    W styczniu 2012 miałam zdiagnozowanego czerniaka in situ. Wycięto zmianę i zakończono leczenie. W kwietniu zdiagnozowano DCIS piersi lewej. W maju 2012 wykonano operację oszczędzającą - szerokie wycięcie guza z zachowaniem węzłów. We wrześniu rozpoczęto napromieniowanie fotonami X 6 MV na obszar piersi lewej z marginesem df 2 Gy do dawki całkowitej 50 Gy. 08/10/2012 zakończyłam leczenie. Chciałabym jako osoba niepełnosprawna z racji choroby onkologicznej skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego dofinansowanego przez PFRON. Lekarz internista boi się podpisać wniosek twierdząc, że zmiana klimatu, zabiegi nie są wskazane. Na takich turnusach są refundowane tylko dwa zabiegi. Czy naprawdę nie mogę z żadnych skorzystać, np. z gimnastyki? Obecnie chodzę 2-3 razy w tygodniu na zajęcia fitnessu o średniej dynamice. Czy one też mi szkodzą? Myślę również o wyjeździe w marcu do Indii. Czy nie jest on wskazany? Nie chcę sobie zrobić krzywdy, więc zwracam się do ekspertów.

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk piersi

    Jestem 1,5 roku po częściowej operacji lewej piersi (część pod sutkiem wraz z sutkiem, mały margines zewnętrzny), rak piersi G2 oraz usunięte wszystkie węzły (komórki znaleziono w 3 węzłach). Przeszłam 6 cykli chemioterapii, 25 naświetlań, a obecnie biorę Tamoxifen. Zgodnie z zaleceniami robię sama masaż ręki a ponadto raz lub dwa razy w tygodniu chodzę na masaż do gabinetu rehabilitacji. Nie ma oznak zbierania się chłonki, ale niestety mam obrzęk piersi. Pierwszą operację miałam 30 września 2011, potem w lipcu 2012 znaleziono coś, usunięto fragment w czasie zabiegu mammotomem. W wyciętym materiale znaleziono komórki rakowe, nieaktywne ale były. Ponowna operacja docięcia fragmentu piersi. Jak mówi lekarz prowadzący teraz jest OK, badania to potwierdzają, ale występuje obrzęk piersi. Podczas USG powiedziano mi, że w dolnej części piersi zbiera się chłonka. Czy można coś z tym zrobić, czy może jakieś dodatkowe zabiegi, masaże?

    więcej

  • Avatar

    Czy można spać po stronie operowanej?

    Jestem 4 tyg. po mastektomii, mam usunięty węzeł wartowniczy. Czuję się dobrze, ćwiczę, śpię na plecach, rękę po stronie operowanej mam ułożoną na klinie, jest mi tak wygodnie i ręka odpoczywa. Mam pytanie jak długo mam spać w takiej pozycji i czy możliwe jest spanie po stronie operowanej?

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk w okolicy pachy, łopatki, brzucha

    Pytanie dotyczy mojej mamy, która w 2010 roku miała usuniętego guza piersi lewej wraz z węzłami. Stan po BCT oraz chemioterapii uzupełniającej 6x AC. W tym roku nastąpił rozsiew choroby na opłucną i mama jest już po pleurodezie talkowej, po dwóch kursach chemioterapii Taxolem jednak nastąpiła wznowa i obecnie dostała trzeci kurs Gemzaru z Novelbiną. Po usunięcia drenu z opłucnej mama praktycznie cały czas ma bardzo opuchnięty, twardy lewy bok, czasami widoczna jest też "opuchlizna" na plecach pod łopatką i na brzuchu tuż pod żebrami. Są dni, że miejsca te są bardzo twarde, napięte a czasami stają się mniej nabrzmiałe. No i oczywiście temu wszystkiemu towarzyszy bardzo uciążliwy ból (nadmienię, iż korzystamy z poradni leczenia bólu, blokady które mama dostaje starczają tylko na 2, 3 dni, do tego mama dostaje podskórnie mieszankę na morfinie co 4 godz). Moje pytanie jest takie, czy możliwe, że jest to płyn który wcześniej zbierał się w opłucnej? Czy można zastosować jakieś masaże, bądź inne leczenie, które faktycznie przyniosłoby ulgę?

    więcej

  • Avatar

    Zespół cieśni nadgarstkowej

    Mam 48 lat, 7 miesięcy temu przeszłam mastektomię radykalną lewej piersi i usunięcie 9 węzłów, a później 4 chemie AT. Obecnie jestem na hormonoterapii. Mam zdiagnozowany zespół cieśni nadgarstkowej w ręce prawej, chirurg zaleca zabieg. Czy powinnam się zdecydować, czy może jednak spróbować rehabilitacji? Jakie zabiegi mogą mi pomóc? Drętwienie i ból szczególnie dokuczają w nocy, a i w dzień nie jest lepiej.

    więcej

  • Avatar

    Zbieranie się chłonki i opuchlizna

    Mam 58 lat. Miesiąc temu przeszłam operację wycięcia lewej piersi i wszystkich węzłów chłonnych.Po operacji zbierała mi się chłonka, którą w szpitalu ściągnięto mi 8 razy. Cały czas utrzymuje mi się opuchlizna blisko łopatki i w górnej części ręki pod pachą. Wychodząc ze szpitala, otrzymałam wskazówki na płycie dot. automasażu limfatycznego i ćwiczeń po mastektomii. Codziennie według wskazówek wykonuje ten masaż i ćwiczenia i nie zauważyłam żadnej poprawy. Opuchlizna nadal się utrzymuje w takim stopniu jak po wyjściu ze szpitala, ręka w okolicy pachy jest ciężka. Co robić, żeby sobie pomóc? Może jakieś okłady - ale z czego? Może zastosować maść - ale jaką? A może jakieś specjalne ćwiczenia?

    więcej

  • Avatar

    Użądlenie osy

    Trzy dni temu użądliła mnie osa w przedramię, w tę rękę, w której w 2008 r. usunięto mi pachowe węzły chłonne podczas operacji usunięcia guza piersi. Przedramię spuchło, jest bolesne, zaczerwienione, twarde i rozgorączkowane. Niepokoi mnie, że obrzęk (wraz z towarzyszącym mu zaczerwienieniem, ociepleniem i stwardnieniem) przesuwa się w górę ręki - dotarł do łokcia i przesuwa się powyżej. Przyjmowałam Calcium 500, 3 razy dziennie i rękę smarowałam Fenistilem. Co powinnam zrobić - czekać, czy zastosować inne leczenie?

    więcej

  • Avatar

    Masaż po operacji piersi

    Mam pytanie na temat stosowania masażu po amputacji piersi. Moja żona jest 4 lata po chemioterapii i ma amputowaną pierś i usunięte wszystkie węzły chłonne pod pachą (nie było przerzutów). Z powodu obrzęku ręki (1 cm) i bólu barku i pleców czasami korzysta z pomocy masażysty. Kupiliśmy też matę masującą na krzesło (kulkowa) i platformę Wibro (drgająca platforma na której się stoi). Po masażach żona się lepiej czuje i ręka nie puchnie bardzo - stosuje też masaż limfatyczny (głaskanie, oklepywanie ręki). Proszę o odpowiedzieć, czy żonie nie zaszkodzą masaże, bo często słyszymy opinie, że "po raku nie wolno masować" ani stosować żadnych urządzeń masujących.

    więcej

  • Avatar

    Kinesio Taping

    Co Pan sądzi o zabiegu Kinesio Taping? Czy przy obrzęku dłoni i przedramienia 1 cm warto się na to zdecydować?

    więcej

  • Avatar

    Obrzęk a gra na gitarze

    Jestem dwa tygodnie po mastektomii prawej piersi i wycięciu wszystkich węzłów chłonnych prawej ręki. Czeka mnie chemia i kilkumiesięczne zwolnienie od pracy. Stosuję regularnie masaż ręki i ćwiczenia usprawniające. Chciałabym ten czas wykorzystać także na samorozwój i naukę gry na gitarze. Czy w mojej sytuacji mogę w ten sposób obciążać prawą rękę, a może lepiej chwytać gitarę tak jak osoby leworęczne?

    więcej

  • Avatar

    Czy to obrzęk limfatyczny?

    Jestem 14 miesięcy po mastektomii prawej piersi. Rak wykryty we wczesnym stadium (6mm), usunięte wszystkie węzły pachowe. Bez chemioterapii i radioterapii. Ćwiczyłam obie ręce pamiętając o pozycji ręki umożliwiającej odpływ chłonki z nadzieją że przy okazji ćwiczeń znikną dość nieestetyczne skrzydełka na moich tricepsach. Jeździłam też przez tydzień na nartach i po powrocie z nart moja prawa ręka od łokcia do ramienia jest 1cm szersza od prawej. Zaniepokojona przestałam ćwiczyć, jedynie wykonuję masaż prawej ręki w kierunku pachy. Nie wiem czy tak nierównomiernie na obu rękach rozwinął się triceps, czy to obrzęk limfatyczny. Czy można to jakoś sprawdzić? Czy ten 1cm to powód do niepokoju? Co powinnam dalej robić?

    więcej

  • Avatar

    Zabiegi w sanatorium

    2 lata temu miałam operację oszczędzającą z usunięciem węzła wartownika i radioterapię - rak piersi przewodowy inwazyjny. Obecnie w ramach prewencji ZUS-owskiej dostałam skierowanie do sanatorium. Nadmienię, że kilka lat temu miałam wyłuszczane mięśniaki (laparoskopowo) teraz też jakiś mały już urósł. Czasami narzekam na bóle kręgosłupa szyjnego. Proszę mi podpowiedzieć z jakich zabiegów mogę skorzystać, uwzględniając moją chorobę i dolegliwości?

    więcej

  • Avatar

    Zabiegi rehabilitacyjne ręki

    Mam obrzęk limfatyczny lewej ręki. Mastektomię miałam w 2009 r. Zlecono mi rehabilitację: krioterapię na dłoń i całą k.g., agua-vibron na barki, kąpiel perełkową, masaż limfatyczny kończyny górnej. Jak często mogę wykonywać te zabiegi, bo słyszę, że nie powinnam stosować krio-terapii i agua-vibronu.

    więcej

  • Avatar

    Drenaż limfatyczny do masażu nogi

    Jestem po usunięciu węzłów chłonnych w lewej pachwinie. Wykryto u mnie nowotwór chłoniak limfatyczny T. Obecnie jestem w remisji choroby, ale mam cały czas obrzęk limfatyczny lewej nogi i chciałabym kupić drenaż limfatyczny do masażu nogi, ale nie wiem na ile mógłby mi on pomoc? Wracam do pracy fizycznej, a wiadomo jak w pracy człowiek nie ma lekko.

    więcej

  • Avatar

    Korzystanie z basenu, masaży i okładów

    Jestem po operacji oszczędzającej piersi prawej rozpoznanie to carcinoma intraductale G2 G3. 18.01.2012 minął rok od zakończonej radioterapii, nie miałam usuwanych węzłów chłonnych. Moje pytanie to czy w moim przypadku mogę korzystać z basenu pływackiego i masaży wodnych oraz okładów borowinowych na ciepło, a także z kąpieli w soli bocheńskiej a wszystko to z powodu bólu pleców. Bardzo dużo też chodzę z kijkami i boję się żebym sobie nie zaszkodziła zamiast pomogła dodam że mam 48 lat.  

    więcej

  • Avatar

    Masaż kręgosłupa

    Jestem ponad 7 miesięcy po operacji usunięcia prawej piersi i węzłów chłonnych. Lekarz rehabilitacji skierował mnie na masaż kręgosłupa, masaż ręki po stronie operowanej (I i II stopień obrzęku). Jestem już po 7 masażach, ale dzisiaj przeczytałam, że masaż kręgosłupa poprzez poprawę działania ukł. krwionośnego i limfatycznego może rozsiać po organizmie stan zapalny (moje OB-35) i tą drogą doprowadzić do przerzutów.

    więcej

  • Avatar

    Ból w barku

    Moja mama (lat 74), 9 miesięcy temu przeszła operację usunięcia piersi, od tej pory narzeka na ból w barku. Miała robione RTG, w którym podejrzewano przerzuty, aby to potwierdzić zrobiłyśmy TK, który wykazał zwyrodnienia, uszkodzenia związane prawdopodobnie z wiekiem, lekarz dał tabletki przeciwbólowe i tyle. Tydzień temu miałyśmy robiony rezonans magnetyczny, ze względu na ciągłe bóle w barku i ręce (ręka jest opuchnięta i prawdopodobnie już jest przykurcz mięśni ze względu na nie ćwiczenie), który wykazał szereg uszkodzeń w tym barku między innymi pozrywane mięśnie, zwyrodnienia i zbierający się tam płyn, uraz spowodowany najprawdopodobniej ćwiczeniami, które sama sobie robiła. Byłyśmy z wynikiem u ortopedy, który zalecił masaże i rehabilitację ręki. Zabiegi na NFZ będą dopiero w styczniu. Czy to jest wystarczające? Czy nie potrzeba zabiegu ściągania płynu z tego barku?  

    więcej

  • Avatar

    Problem z obrzękiem

    Mam problem z obrzękiem po mastektomii. Po operacji zbierała mi się chłonka, którą ściągali lekarze 8 razy. Teraz poniżej szycia, ale więcej pod pachą mam obrzęk, z którym nie mogę sobie poradzić. Ściągam ręką w dół do pachwiny, ale to nic nie pomaga. Boję się, że może pójść w górę i zaatakować mi rękę czego bym nie chciała. Jak mogę sobie pomóc?  

    więcej