Nasz Ekspert

Avatar

dr n. med. Tadeusz Witwicki - ODPOWIADA

 ODPOWIADA

 Absolwent AM w Warszawie. Specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. W 1986 r. został pracownikiem naukowym Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawskiej Klinice Chirurgii Plastycznej, a następnie adiunktem w Centrum Onkologii w Warszawie w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Aktualnie Ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie. Prekursor wielu metod w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej w Polsce. Szkolił się w Los Angeles w USA, w Chinach, Belgii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Prywatną praktykę prowadzi od 1990 r.

 • Avatar

  Jak usunąć teleangiektazję

  Panie doktorze, czy można w jakiś sposób pozbyć się teleangiektazji? W tym roku upływa mi 3. rok po chemoterapii, mastektomii piersi lewej i radioterapii. Zrobiłam rekonstrukcję piersi za pomocą płata z pleców. Obecnie jestem po operacji usunięcia ekspandera i wstawieniu implantu. Wszystko pięknie się goi. Kształt też ok. Jedyny problem to popękane naczynka krwionośne na dekolcie i rekonstruowanej piersi, których jest coraz więcej. Pierś wygląda tak jakby była sina. Czy można usunąć tę teleangiektazję za pomocą np. lasera lub prądu? Jak dbać o skórę aby nie pojawiało ich się więcej? Proszę o pomoc.

  więcej

 • Avatar

  Usunięcie portu

  W 12.2011 r. miałam przez Pana przeprowadzoną rekonstrukcję piersi ekspanderoprotezą w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Aktualnie chciałabym usunąć port z uwagi na dyskomfort i lekki ból związany z prawdopodobnym przesunięciem się i powstałym zgrubieniem w okolicy. Czy można wykonać ten zabieg u Pana i czy jest możliwa refundacja przez NFZ?

  więcej

 • Avatar

  Symetryzacja piersi

  Jestem po operacji oszczędzającej i usunięciu wszystkich węzłów pachowych. Operacja oszczędzająca razem z plastyką piersi operowanej przeprowadzona była w styczniu 2014 r. Proszę o fachową poradę. Pierś operowana jest mniejsza, chciałabym przeprowadzić symetryzację piersi. Czy jest możliwe wykonanie takiego zabiegu, i czy taki zabieg można przeprowadzić na NFZ, czy tylko odpłatnie i jakie warunki mszę spełnić aby wykonać taki zabieg? Jeśli tak, to gdzie bym mogła wykonać zabieg i gdzie bym mogła się zgłosić. Mieszkam w Gdańsku.

  więcej

 • Avatar

  Badania kontrolne piersi po rekonstrukcji

  Dwa lata temu przeszłam mastektomię piersi prawej. Coraz częściej myślę o rekonstrukcji, plus powiększenie zdrowej piersi (miseczka A). Moje pytanie brzmi, czy implant nie przeszkadza w kontrolnych mammografiach, czy może być tak, że implant zasłoni nowego guzka i nie będzie on widoczny w obrazie? Czy prawdą jest, że zabieg powiększenia piersi zwiększa ryzyko raka piersi?

  więcej

 • Avatar

  Obumieranie tkanki po rekonstrukcji piersi

  Tydzień temu przeszłam operację mastektomii prewencyjnej. Mam założone ekspandery. Niestety parę dni temu na skrzyżowaniu szwów zrobił się krwiak i tkanka zaczęła obumierać. Jestem pod kontrolą lekarzy w Norwegii, ale chciałabym zasięgnąć opinii, czy to cos poważnego? Co mnie czeka w najgorszym wypadku? Bardzo się martwię, łykam antybiotyki i inne leki przepisane przez lekarza i nie wiem dlaczego coś takiego się zrobiło. Czy jest to częste powikłanie w przypadku takich operacji? Czego wynikiem jest obumieranie tkanki?

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja piersi metodą przeszczepu własnego

  Kiedy możliwa będzie w moim przypadku rekonstrukcja piersi metodą przeszczepu własnego? Chciałabym wykonać rekonstrukcje lewej piersi, która podlegała radioterapii w 1998 r. Obecnie przeszłam mastektomię lewej piersi i operację oszczędzającą prawej . Kończę chemię w cyklu 4 serie AT i od 23 marca 2015 r. przejdę radioterapię prawej piersi. Czy możliwe jest wykonanie takiej operacji w ośrodku AM w Warszawie przez Pana i w jaki sposób można ewentualnie zapisać się na taką operację? Po zakończeniu rekonstrukcji chciałabym dokonać plastyki prawej , ale ten zabieg zapewne wykonać należy prywatnie? Czy możliwe jest odtworzenie brodawki lewej piersi z pobrania częściowo brodawki prawej piersi, która przejdzie naświetlenia, ewentualnie przy wykonywaniu plastyki piersi prawej? Kiedy zabieg plastyki piersi prawej byłby u mnie możliwy do wykonania?

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja piersi metodą brava + przeszczep tłuszczu + komórki macierzyste.

  Witam, jestem 12 lat po mastektomii, chemioterapii i po pięcioletniej kuracji tamoxifenem. Chciałabym zrobić rekonstrukcję piersi metodą brava + przeszczep tłuszczu + komórki macierzyste. - Czy zakup Brava od pacjentki, która używała jej tylko raz, ponieważ zrezygnowała z tej metody i używanie jej przed konsultacją z lekarzem jest dobrym pomysłem? - Mam dobrą skórę, nie miałam radioterapii. Czy są jakieś przeciwwskazania? - Według opisów na stronie mojabrava.pl polepsza ona ukrwienie, więc nawet jak nie zakwalifikuję się do tej metody to nie zaszkodzi polepszyć ukrwienia i rozciągnąć skórę do innej metody? - Czy stosuje się przeszczep tłuszczu przy rekonstrukcji bez komórek macierzystych, czy obecnie robi się to zawsze razem z urządzeniem celurion 800? - Czy można powiedzieć, że przeszczep komórek macierzystych ma dobroczynne działanie na pachę po usunięciu węzłów chłonnych? Chodzi mi o czucie i chłonkę która ma utrudniony przepływ? Nie uwzględniając oczywiście możliwości wznowy. Mam nadzieję, że po 12 latach jest małe prawdopodobieństwo.

  więcej

 • Avatar

  Uprawianie sportu po rekonstrukcji piersi

  Jestem po wszczepieniu implantu (wrzesień 2014 r.). Biorę clarzole, wapno i witaminę D3. Chciałabym zacząć uprawiać aerobik, ale przyjaciółka mówiła mi, że jest jakiś okres po wszczepieniu implantu przez który nie można ćwiczyć. Czy to prawda? Jeśli tak to jak długo nie mogę uprawiać sportu?

  więcej

 • Avatar

  Płyn w rekonstruowanej piersi

  8 marca 2010 r. miałam rekonstrukcję piersi lewej płatem LD z ekspanderem Mentor w Warszawie u Pana Doktora. W czerwcu 2014 r. miałam wykonane badanie MR piersi. W opisie napisano: Torebki protezy szczelne. Tkanka gruczołowa po stronie lewej usunięta. Niewielka ilość płynu widoczna jest przy dolnym i przy środkowym zarysie torebki protezy lewej. Skóra, tkanka podskórna wokół protez bez cech patologicznych wzmocnienia kontrastowego. Węzły chłonne prawe niepowiększone, po stronie lewej usunięte. Dodam, że 27.10.2010 r. powiększyłam również pierś prawą. W piersi prawej mam zmianę, która jest kontrolowana i w opisie MR pisze: Stan po wszczepieniu implantów obustronnie. W piersi prawej tkanka gruczołowa bez zmian ogniskowych w sekwencjach morfologicznych oraz ognisk nieprawidłowego wzmocnienia po dożylnym podaniu kontrastu. W badaniu nie stwierdza się radiologicznych cech wznowy procesu npl. BI-RADS 2. Moje pytania do Pana brzmią: Co może być przyczyną pojawienia się płynu w piersi lewej mimo szczelności protezy? Dodam, że nie mam wyciągniętej tzw. stacyjki (nie wiem jek się to fachowo nazywa) do dopiełniania ekspandera roztworem soli fizjologicznej. W poprzednim badaniu MR rok wcześniej brak informacji o płynie. I pytanie drugie. Chciałabym poddać się usunięciu zmiany w piersi prawej ale obawiam się uszkodzenia protezy. Czy powinnam się udać do chirurga plastyka czy może mi to usunąć chirurg, który amputował mi pierś w 2008 r.? Ta zmiana wydaję się być umiejscowiona tuż pod skórą.

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja piersi metodą TRAM

  Czekam na operację rekonstrukcji piersi metodą TRAM. Wiem, że może odbyć się to z odpreparowaniem płata brzusznego lub nie. Na czym polegają oba sposoby i który jest lepszy? I jeszcze takie pytania: co się dzieje, gdy przeszczep ulegnie całkowicie lub częściowo martwicy? Jaką rolę mogą odegrać komórki macierzyste w przypadku, gdy zrekonstruowana pierś jest mniejsza od zdrowej (mówi się, że tak się dzieje w tej metodzie)? Mam pełne zaufanie do mojego lekarza.  

  więcej

 • Avatar

  Tatuaż na bliźnie po mastektomii

  Jestem po mastektomii i w trakcie rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem tkanki własnej tłuszczowej. Efekt jest wg. mnie zadowalający....oprócz blizny, która nadal przypomina mi o zabiegu i nadal szpeci...chciałabym ją zatuszować wykonując tatuaż. Czy są jakieś przeciwwskazania u pacjentek onkologicznych. Leczę się od 2011 roku.

  więcej

 • Avatar

  Sport podczas trwania rekonstrukcji piersi

  W listopadzie br. rozpoczynam I etap rekonstrukcji piersi (ekspander), a później wkładka silikonowa. Mam pytanie - czy w trakcie przebiegu rekonstrukcji piersi mogę uprawiać jogging? Czy będę mogła uprawiać jakikolwiek sport?

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja jednoczasowa czy po zakończeniu leczenia

  Panie Doktorze, kiedy osiąga się najlepsze wyniki kosmetyczne - przy operacji jednoczasowej, czy gdy rekonstrukcja jest przeprowadzona jakiś czas po amputacji? Z jakich operacji odtwórczych jest Pan najbardziej zadowolony jako chirurg-plastyk? W ogólnym wrażeniu znaczenie ma chyba również cała figura kobiety, czy ładny efekt jest zarezerwowany tylko dla szczupłych kobiet?

  więcej

 • Avatar

  Profilaktyczna mastektomia podskórna z jednoczesną rekonstrukcją

  Panie doktorze, czy są jakieś rekomendacje odnośnie wieku, w którym powinno się dokonywać podskórnych mastektomii profilaktycznych u nosicielek zmutowanego BRCA1? Czy można wykonać taką operację u kobiety, która jeszcze nie rodziła?

  więcej

 • Avatar

  Czy wymieniać ekspander na implant

  Mastektomię lewostronną przeprowadzoną miałam w roku 2010 w lutym. W tym roku dokładnie w maju po czterech przeszczepach /fangraftingach/ własnego tłuszczu mam wszyty ekspander - Siltex Contour Profile Spectrum. Mam w związku z tym pytanie. Oczywiście decyzję podejmę sama, ale chcę poznać opinię specjalisty. To dla mnie bardzo ważne. Jestem bardzo zadowolona z efektu, który teraz jest i najchętniej bym nic już z tą piersią nie robiła jedynie poprawiła tą zdrową, powiększyła nieco. Mam tylko jedną bliznę w miejscu gdzie była stara blizna po mastektomii. Pierś jest nieco większa i to mnie też satysfakcjonuje. Dlatego te wszystkie plusy nasuwają moje pytanie. Czy mogę zostawić ten ekspander i nie wymieniać go teraz na silikon? Intuicja podpowiada mi, że nie powinnam się spieszyć. Może za kilka lat. Chciałabym też w przyszłości poprawić wygląd zdrowej piersi może wszczepiając silikon. Lekarz odwiódł mnie od pomysłu podnoszenia jej, ponieważ nie opada tak bardzo, ale w przyszłości być może trzeba będzie coś zrobić aby wyglądała lepiej. Co Pan Doktor myśli o tym? Czy muszę wymieniać ekspander, czy mogę z nim żyć kilka lat, być może do końca? Nie chcę też dodatkowych blizn. Jestem zdania: skoro rak zrobił z mojego życia piekło, dlaczego nie mam dać sobie szansy na poprawienie swojej urody i być bardziej zadowoloną z siebie kobietą, niż byłam przed mastektomią. Oczywiście nic za wszelka cenę, dlatego pytam o opinię.

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja piersi po urodzeniu dziecka

  Pod koniec września urodzę dziecko. Po jakim czasie będę mogla dokończyć rekonstrukcję piersi? Dokładnie to brodawkę i podniesienie drugiej zdrowej piersi.

  więcej

 • Avatar

  Wyjazd po rekonstrukcji

  W tym roku będę sobie rekonstruować pierś jednoetapowo przy pomocy ekspanderoprotezy. Zawsze po operacjach szybko wracałam do pełni sił. Proszę mi powiedzieć czy sześć tygodni po rekonstrukcji mogę sobie zaplanować wyjazd na dwutygodniowe wczasy zagraniczne?

  więcej

 • Avatar

  Poród po rekonstrukcji piersi z płata pleców

  Rok temu przeszłam rekonstrukcje piersi z płata pleców, może to głupie ale czy będę mogła urodzić dziecko naturalnie czy konieczna będzie cesarka???

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja piersi za pomocą komórek macierzystych

  MAM 38 LAT. JESTEM AMAZONKĄ OD LUTEGO 2012. PRZESZŁAM CHEMIOTERAPIĘ, ZMODYFIKOWANĄ RADYKALNĄ LEWOSTRONNĄ MASTEKTOMIĘ ORAZ RADIOTERAPIĘ. SŁYSZAŁAM, ŻE KOBIETY PO RADIOTERAPII MAJA OGRANICZONY WYBÓR METOD REKONSTRUKCJI. ZASTANAWIAM SIĘ NAD REKONSTRUKCJĄ ZA POMOCĄ KOMÓREK MACIERZYSTYCH. WIEM, ŻE METODA NIE JEST REFUNDOWANA I BARDZO MAŁO WIADOMOŚCI MOŻNA SIĘ DOSZUKAĆ. BARDZO PROSZĘ O PODPOWIEDŹ, GDZIE MOŻNA WYKONAĆ TAKĄ REKONSTRUKCJĘ.

  więcej

 • Avatar

  Profilaktyczne usunięcie piersi

  Mam 38 lat. Jestem nosicielką mutacji BRCA 1 i 2, i jestem zainteresowana profilaktycznym usunięciem piersi. Czy refundacja w moim przypadku dotyczy usunięcia i jednoczesnej rekonstrukcji piersi? Gdzie muszę skierować swoje pierwsze kroki? Jestem w kontakcie z Centrum Onkologii w Gliwicach, gdzie wykonuję badania profilaktyczne, ale oni nie są tym zainteresowani i nie potrafią mi pomóc. Nie wiem, czy mam iść np. do NFZ-u? Jak długo się czeka na zabieg, jak się trzeba przygotować, czy usuwa się od razu dwie piersi czy jedną i jakie są najważniejsze ryzyka i powikłania takiego zabiegu? Jak długo dochodzi się do formy po takiej operacji? Czuje się zagubiona i bezradna, bo podejście lekarzy, których spotkałam, do tej kwestii było lekceważące, obojętne lub nie mieli w ogóle na ten temat wiedzy!

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja płatem z powłok brzusznych

  Jestem 9 lat po mastektomii, mam 65 lat. Chciałam zrobić rekonstrukcję piersi. W grę wchodzi metoda - tkanki własne z brzucha. Czy to nie jest dla organizmu za duże obciążenie w moim wieku? Nie wiem co robić, bardzo proszę o radę.

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja metodą DIEP

  Mam propozycję rekonstrukcji piersi metodą DIEP w Polanicy, nie miałam radio ani chemioterapii. Mam bliznę przerostową i chyba problemy z gojeniem się ran. Po usunięciu gangliona palucha miałam przetokę, którą zlikwidowano warstwowym szyciem po roku stosowania innych metod. Czy w takiej sytuacji nie jest zbyt ryzykowna metoda DIEP?

  więcej

 • Avatar

  Czy można poprawić kształt zrekonstruowanej piersi

  Jestem po obustronnej mastektomii i rekonstrukcji z zastosowaniem implantu. Nie bardzo podoba mi się kształt piersi, są jakby spłaszczone. Czy można poprawić ich kształt?

  więcej

 • Avatar

  Zaświadczenie od psychologa przed rekonstrukcją piersi

  Jadę na konsultację do dr Witwickiego w celu zapisania się na mastektomię z rekonstrukcją z powodu mutacji BRCA1. Z tego co wiem doktor wymaga zaświadczenia od psychologa (w treści zaświadczenia: pacjentka zdaje sobie sprawę, że wygląd piersi może się pogorszyć a nawet może pierś utracić). Czy to zaświadczenie mam sama kombinować i przyjechać na konsultację z tym zaświadczeniem, czy to doktor mnie skieruje w swoim szpitalu do psychologa?  

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja piersi za pomocą komórek macierzystych

  Mam pytanie, co Pan sądzi o rekonstrukcji piersi za pomocą komórek macierzystych? Moje piersi są średniej wielkości więc mam pytanie czy można w całości zrekonstruować pierś z komórek macierzystych i czy Pan Doktor wykonuje takie zabiegi?

  więcej

 • Avatar

  Wymiana wkładki silikonowej w piersi

  Witam, mam 26 lat. Miałam asymetrię piersi, dlatego włożyłam wkładki silikonowe, 2 tygodnie po włożeniu wkładek wykryłam guzka przy sutku w miejscu największego siniaka (krwiaka). Oczywiście byłam załamana całą sytuacją. Przeszłam operację oszczędzającą, 4AC i teraz radio i hormonoterapia. Pierś po wycięciu guzka i marginesu zrobiła się mniejsza, a teraz przy radio jeszcze twarda i bolesna. Czy na NFZ przysługuje mi wymiana wkładki silikonowej teraz lub za kilka lat? Czy przy wymianie tej wkładki jest ryzyko wznowy?

  więcej

 • Avatar

  Dwuetapowa rekonstrukcja piersi

  Bardzo proszę o informację w sprawie jednej z metod rekonstrukcji piersi. Interesuje mnie metoda dwuetapowa - najpierw ekspander, a potem wymiana na sylikon. Jaki mam wybór protez refundowanych przez NFZ i jakich one są firm? Jaki byłby u Pana termin oczekiwania na wizytę, a później na zabieg rekonstrukcji? Jestem po mastektomii całkowitej, skóra jest ładna, bez radioterapii, nadająca się do rekonstrukcji. Interesuje mnie również podniesienie bądź poprawienie zdrowej piersi, aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny. Czy jest to również możliwe u Pana i czy jest to refundowane? A jeżeli nie refundowane to jaki byłby koszt? Bardzo proszę o możliwie jak najdokładniejszą odpowiedź. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  więcej

 • Avatar

  Amputacja z natychmiastową rekonstrukcją

  Man 48 lat. Wynik mammografii: Na tle inwolucyjnego utkania obu piersi widoczne są zagęszczenia odpowiadające zmianom włóknistym i tkance gruczołowej. Centralnie w piersi prawej widoczny jest obszar zwapnień częściowo o dystrybucji przewodowej wielkości ok 9x30 mm. Ewidentnej masy guza nie widać. Doły pachowe bez cieni podejrzanych węzłów chłonnych. Sugerowana biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią. BI-RADS: 4C; ACR: 3; Wykonano w/w biopsje pod kontrolą stereotaksji i zlokalizowano obszar mikrozwapnień wielkości ok. 28x10x7 mm, tor biopsji projekcja ML - od strony kwadrantów przyśrodkowych i pobrano 10 wycinków. BIRADS: 4C; BADANIE HISTOPATOLOGICZNE WYCINKÓW: A,B - DCIS NG-2, cribriform type with necrosis et micropapillary type with microcalcifications. Fibroadenomatous hyperplasia. Microcystes. Kategoria: B5. BADANIE IMMUNOHISTOCHEMICZNE: ER Estrogen Receptor (+++) 90% komórek silna ekspresja, PR Progesteron Receptor (+++) 100% komórek silna ekspresja. Czy w moim przypadku jest możliwa amputacja podskórna gruczołu z pozostawieniem skóry, otoczki i brodawki i wykonanie rekonstrukcji jednoczasowej z zastosowaniem implantów (silikon, sól fizjologiczna). Nadmieniam , że piersi są małe a moim zdaniem obszar mikrozwapnień jest rozprzestrzeniony na dużej ich powierzchni, po biopsji mam dużego twardego krwiaka w piersi, który się bardzo opornie wchłania .

  więcej

 • Avatar

  Zmniejszenie zdrowej piersi

  Jestem po operacji oszczędzającej lewej piersi i jest ona teraz trochę mniejsza.Zawsze miałam pewną dysproporcję, ale teraz jest to już niewygodne.Czy mogę zmniejszyć zdrową pierś?Kiedy to zrobić? Teraz jestem w trakcie radioterapii, więc chciałabym się dowiedzieć kiedy można taki zabieg wykonać i oczywiście gdzie? Czy w takim wypadku można liczyć na dofinansowanie z NFZ?

  więcej

 • Avatar

  Operacja profilaktyczna

  Witam, Panie Doktorze, ostatnio w internecie na każdym portalu jest informacja o Angelinie Jolie, która ogłosiła, że amputowała piersi i je zrekonstruowała gdyż jest nosicielką BRCA1. Czy uważa Pan, że lepsza jest taka decyzja, czy może częsta obserwacja + badania ?

  więcej

 • Avatar

  Odtworzenie całej piersi komórkami macierzystymi z tkanką tłuszczową

  Czy metodą rekonstrukcji za pomocą komórek macierzystych można w pełni odtworzyć całą pierś po mastektomii radykalnej. Czy rekonstrukcję tradycyjną ekspander + proteza, refundowaną przez NFZ może Pan wykonać również poza Warszawą? np. w Krakowie?

  więcej

 • Avatar

  Pobolewanie piersi po rekonstrukcji

  Dwa lata temu miałam operację usunięcia piersi z jednoczesnym wstawieniem ekspandera. Po operacji nosiłam specjalny stanik z opaską, ale do tej pory mam ,,dziwną'' pierś. Chyba nie wszystko zeszło mi w dół. Do tego pierś często staje się twarda i dokucza. Nie jest to ból, ale takie dziwne pobolewanie. Chciałabym wiedzieć czy tak już zostanie?

  więcej

 • Avatar

  Mastektomia profilaktyczna z jednoczesną rekonstrukcją

  Zachorowałam na raka piersi w wieku 32 lat ( w rodzinie moja mama miała raka piersi, oraz mojej mamy siostrzenica w wieku 34 lat). Wszystkie miałyśmy raka potrójnie ujemnego. Mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 nie stwierdzono ani u mnie ani u mojej kuzynki. W opisie badań mamy wpisany " zespół dziedzicznego raka piersi". Jestem rok po mastektomii z usunięciem węzłów chłonnych i powoli myślę o rekonstrukcji. Rozmawiałam z chirurgiem, który mnie operował o usunięciu profilaktycznym drugiej piersi z jednoczasową rekonstrukcją obu piersi. Mam pytanie, czy NFZ w takim przypadku zrefunduje operację i czy muszą być przedstawione jakieś dokumenty, badania? Czy podczas tej operacji można z jednej brodawki zrobić dwie?

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja za pomocą ekspandera po radioterapii

  Jestem cztery lata po mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją, pobierano mi płat z brzucha, jednak nastąpiła martwica. Leczeniem uzupełniającym była chemioterapia i radioterapia. Proszę o informację, czy jest możliwa rekonstrukcja za pomocą ekspandera, nie chcę już aby został mi pobierany płat z pleców boję się, że on również się nie przyjmie.

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja z liposukcją podczas jednego zabiegu

  Panie Doktorze, czy w szpitalu na Wołoskiej mogłabym w tym samym czasie (podczas jednej operacji) mieć rekonstrukcję piersi z amputacją (opłacane przez NFZ) - jako obciążona BRCA1 (operacja z użyciem tkanki własnej - bo pierś była naświetlana) oraz liposukcję brzucha slim lipo 3d (opłacane przeze mnie)? Oczywiście druga pierś byłaby podczas następnej, drugiej operacji. Oraz drugie pytanie: mam pionową bliznę po cesarskim cięciu, jednak brzuch niestety jest spory (tłusty) - czy możliwe byłoby jednak użycie płata z brzucha a nie z pleców? Brzuch jest naprawdę spory. Trzecie pytanie: czy to, że pierś była naświetlana przesądza o wyborze metody z użyciem tkanki własnej? Przecież minęło mi już 6 lat od naświetlań, skórę codziennie smaruję kremami odżywczymi i olejkami dla dzieci. Wg mnie nie ma śladu po żadnych naświetlaniach. Czwarte pytanie: czy przy metodzie z użyciem tkanki własnej np. z pleców czy brzucha używa się jednocześnie implantu? Mam piersi w rozmiarze C i chociaż docelowo wolałabym mieć B to i tak trudno mi sobie wyobrazić by tylko z samego płata dało się ukształtować pierś pasującą do figury. Serdecznie pozdrawiam panie Doktorze, do rychłego zobaczenia!  

  więcej

 • Avatar

  Ponowna rekonstrukcja

  Mam 46 lat . W 2009 r. przeszłam mastektomię piersi prawej, później 4 cykle chemii, 20 naświetlań, 17 kursów Herceptyny, co 12 tygodni Lukrin i codziennie Tamoxifen. W 2011 r. zdecydowałam się na rekonstrukcję u profesora Jaśkiewicza. W sierpniu 2011 r. miałam wszczepione komórki macierzyste, w listopadzie miałam włożony expander z dopełnieniem 0,20 ml. W grudniu pękł mi jeden szew i zrobiła się mała dziurka przez którą zaczął wypływać płyn, ból był nie do wytrzymania. Pojechałam więc do Gdańska. Pan Profesor stwierdził, że jest b. duży stan zapalny i trzeba usunąć expander. Przeszłam więc zabieg usunięcia w styczniu 2012 r. i znów jestem płaska jak deska. Profesor Jaśkiewicz powiedział, że można spróbować za 3 m-ce. Minął już rok a ja się boję, że znów będzie tak bolało, że coś pójdzie źle. Nie wiem, czy metoda była nie taka, czy lekarze zrobili coś źle, czy to ja jestem pechowa. Proszę mi powiedzieć, czy ja mam jeszcze szansę na nową PIERŚ i jak to by wyglądało u Pana w Klinice (chodzi o termin i metodę) CZY MAM SOBIE ODPUŚCIĆ. Pytam Pana Doktora bo na forum dużo dobrego można przeczytać o pana rekonstrukcjach, nie wiem co mnie podkusiło żeby jechać do Gdańska.  

  więcej

 • Avatar

  Ciąg dalszy pytania dotyczącego rekonstrukcji u nosicielki mutacji genu BRCA1

  Dziękuję Panie Doktorze za odpowiedź. Napisał Pan, że 80% ryzyka, tak, tak to dużo, ale czy nie jest tak, że to ryzyko mam w znacznym stopniu obniżone ponieważ mam usuniętą macicę z przydatkami? Czy nie jest to duże "zabezpieczenie" i zniwelowanie ryzyka ponownego raka piersi? Minęło u mnie już 5 lat od tej operacji oszczędzającej, zaraz potem miałam tę operację ginekologiczną. Zastanawiam się nad każdą możliwością. Myślałam też o tym żeby kompletnie wyciąć piersi, bez żadnej rekonstrukcji i po prostu mieć płaską klatę jak to było w dzieciństwie (?!!!:) Naprawdę dużo o tym myślę i nie wiem co by było dla mnie najlepsze. Bo z kolei cierpieć po to aby znów mieć brzydkie piersi chyba nie ma sensu. Wiem,że jest Pan MISTRZEM, ale chyba nie jestem dobrym "płótnem" nawet dla takiego "malarza" jak Pan.  

  więcej

 • Avatar

  Ponowna rekonstrukcja po wznowie i usunięciu implantu

  W listopadzie 2006 roku miałam mastektomię podskórną z jednoczasową implantacją. Wynik hist.-pat.: rak przewodowy G1 T1cN0M0, hormonozależny, HER-2 ujemny. Dostałam 6 cykli FEC, potem tamoksyfen i zoladex. W marcu 2010 r. kolejna operacja z powodu przerzutu do węzłów podobojczykowych. Usunięto 15 zajętych węzłów. Zastosowano 4 AC i 4 taksole. Potem, ze względu na planowaną radioterapię klatki piersiowej, musiałam poddać się zabiegowi usunięcia protezy z nadmiarem skóry. Obecnie, od maja 2011 r., biorę Lamettę. Zastanawiam się nad rekonstrukcją piersi. Proszę o odpowiedź, czy w moim przypadku rekonstrukcja może mieć jakiś wpływ na chorobę, zwiększać ryzyko jej nawrotu?

  więcej

 • Avatar

  Refundacja implantów używanych do rekonstrukcji piersi

  W wyniku choroby nowotworowej utraciłam pierś. W roku 2010 poddałam się zabiegowi rekonstrukcji i dzisiaj cieszę się, że miałam taką szansę. Kiedy zdecydowałam się na operację, miałam możliwość wyboru implantu piersi tego refundowanego i profilowanego o kształcie anatomicznym, ale za niego musiałam zapłacić. Nie zastanawiałam się ani chwili, wybrałam ten lepszy o anatomicznym kształcie. Te refundowane przez NFZ wyglądały jak trochę grubsze placki i nie chciałabym ich mieć nigdy. Dzisiaj moja koleżanka nie ma takiej szansy, gdyż wszystkie szpitale w Polsce oferują jedynie te kiepskie implanty refundowane. Po długich poszukiwaniach znalazła lekarza, który wykona rekonstrukcję w gabinecie prywatnym za 6 tysięcy złotych. Będzie mogła wówczas wybrać implant, jaki jej odpowiada. Moje pytanie brzmi, dlaczego kobiety w Polsce nie mogą dokonywać wyboru implantów piersi renomowanych firm światowych. Kto podjął taką decyzję, że tylko protezy z NFZ są oferowane kobietom podczas rekonstrukcji w państwowych szpitalach. Nie chciałby Pan mieć takich protez (oczywiście będąc kobietą). Widziałam kobiety z tymi implantami, są fatalne. Czyżby Polska cofnęła się w tej dziedzinie? W krajach Unii Europejskiej kobiety otaczane są daleko idącą pomocą w czasie trwania choroby i później, kiedy decydują się na rekonstrukcję. Dlaczego kobieta w Polsce nie może dokonać wyboru i jest skazana na coś, co nie spełnia jej oczekiwań. Wiele kobiet chętnie zapłaciłoby za implanty lepszej klasy tak jak zrobiłam to ja. Dzisiaj już nie ma takiej możliwości. Można prywatnie, ale nie w szpitalu państwowym.

  więcej

 • Avatar

  Jaki okres po mastektomii powinnnam odczekać i jaką metodę rekonstrukcji wybrać?

  Mam 55 lat. Jestem 6 m-cy po amputacji piersi. Wszystkie zmiany były w b. wczesnym stadium rozwoju. Biorę tamoxifen i w planie jest 5 lat takiego leczenia. Onkolog stwierdził, że właściwie to jestem wyleczona całkowicie. Chciałabym, jak najszybciej jest to możliwe, zrobić rekonstrukcję amputowanej piersi. Czy muszę odczekać określony czas po mastektomii, czy też już mogę poważnie się tym zainteresować? Jaka metoda będzie bezpieczna a jednocześnie da dobre efekty estetyczne? Mój lekarz sugerował jako najlepszą - metodę TRAM. Chociaż dodał, że nie do końca uzyskuje się oczekiwany przez pacjentkę wygląd i efekt końcowy może rozczarować. To po co mi taka metoda? Może lepszy byłby implant? Dodam, że jestem raczej szczupła z niedużym biustem. Czy na operację rekonstrukcji potrzebne jest jakieś skierowanie od onkologa?    

  więcej

 • Avatar

  Czy można wymienić protezę w piersi zrekonstruowanej na większą i czy liposukcja jest zabiegiem bezpiecznym?

  Mam pytanie dotyczące rekonstrukcji, którą u Pana odbyłam. W trakcie operacji byłam pod koniec hormonoterapii. Naiwnie wierzyłam, że wkrótce uda mi się powrócić do dawnej sylwetki, dlatego poprosiłam Pana o mniejszą ekspanderoprotezę (Becker). Niestety minęły 3 lata i niewiele się w tym zakresie zmieniło, w związku z czym rekonstruowana pierś jest znacząco mniejsza. Czy jest jakiś nieoperacyjny sposób, aby to zmienić? Czy można "bardziej" napełnić protezę? Czy wchodzi w grę tylko wymiana ekspandera? Drugie moje pytanie: czy w naszej sytuacji możemy sobie pozwolić na odsysanie tłuszczu? Czy jest to bezpieczny zabieg?  

  więcej

 • Avatar

  Metody rekonstrukcji piersi po radioterapii

  Mam 38 lat. Jestem po mastektomii piersi. Przeszłam chemioterapię, radioterapię, obecnie hormonoterapia i leczenie herceptyną. Chciałabym wiedzieć, czy radioterapia może pozbawiać możliwości wykonania rekonstrukcji piersi? Czy może okazać się, że nie ma dla mnie odpowiedniej metody? Czy w przypadku przebytej radioterapii i popalonych tkanek możliwa jest rekonstrukcja na zasadzie lipotransferu i endoprotezy? Będę wdzięczna za odpowiedź. Rekonstrukcja to moja nadzieja i lepsza przyszłość.  

  więcej

 • Avatar

  Tworzenie się kapsuły w piersi zrekonstruowanej

  Sześć lat temu przeszłam mastektomię, po roku zrobiłam rekonstrukcję metodą jednoetapową - wszczepienie ekspanderoprotezy. Nie obyło się jednak bez powikłań, pierś zrobiła się twarda, mniejsza. Dwa lata temu przeszłam zabieg usunięcia kapsuły. W czasie tego zabiegu wymieniono ekspanderoprotezę na wkładkę silikonową. Niestety, w tej chwili znów tworzy mi się torebka wokół protezy. Pierś jest już mniejsza, twardsza, proteza zaczyna się fałdować. Czy istnieje sposób, by uniknąć tego powikłania? Co sprzyja tworzeniu się kapsuły? Czy istnieją domowe sposoby, by zatrzymać ten proces?    

  więcej

 • Avatar

  Poprawa wyglądu piersi po leczeniu oszczędzającym i usunięcie gruczołu w piersi zdrowej u pacjentki z mutacją BRCA1

  Panie Doktorze! W ubiegłym roku byłam u Pana na konsultacji. Jestem nosicielką BRCA1, jedną pierś mam zniekształconą po leczeniu oszczędzającym. Czuję się zaniedbana i nieatrakcyjna fizycznie. Pierwsze pytanie: czy gdybym zdecydowała się na amputację z jednoczasową rekonstrukcją (ustaliliśmy, że metoda z wykorzystaniem płata grzbietowego) to czy w tym wypadku operację wykonuje się na dwóch piersiach jednocześnie, czy najpierw jest rekonstruowana jedna pierś (ta po chorobie) a potem operowana ta druga? Czy przy BRCA1 można zrobić tak , że robimy rekonstrukcję tej piersi po leczeniu oszczędzającym, a drugą byśmy tylko "podrównali"? Drugą opcją, którą Pan zaproponował było wszczepienie w oszpeconą pierś komórek macierzystych - czy to robi Pan na NFZ? Jak długo się czeka na operację? Wyrównanie piersi tłuszczem niwelowałoby ubytek, jednakże piersi są obwisłe, więc i tak ich wygląd byłby nieatrakcyjny, a powrót choroby w tej piersi dalej bardzo możliwy. Dlatego skłaniałabym się jednak do amputacji piersi i jej odtworzenia. Tylko pytanie: czy w tym wypadku dałoby się tak to zrobić, by zachować drugą pierś tylko ją jakoś skorygować? Jestem na takim etapie, że chcę już podjąć jakąś decyzję, gdyż mój wygląd jest już dla mnie nie do zniesienia.

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja otoczki i brodawki piersi

  Jestem amazonką, mam 45 lat. W 2010 r. przeszłam amputację obu piersi. Na rekonstrukcje zdecydowałam się po 1,5 roku. Rekonstrukcja piersi dwuetapowa: Pierwszy to etap wszczepienie endoprotez aby rozciągnąć tkanki klatki piersiowej. Drugi etap to wszczepienie protez sylikonowych. Jestem szczęśliwa, że tak zdecydowałam, mam ładne piersi. Jestem rok po operacjach wszystko jest OK. Obecnie myślę o rekonstrukcji otoczek i brodawek. Mój Pan Doktor wytłumaczył mi wszystko dokładnie: skóra na otoczki pobrana będzie z pachwin a na piersiach trzeba będzie wyciąć kółeczka i z nich wykonać brodawki. Mam dylemat, nie wiem czy zdecydować się na zabieg. Widziałam u Amazonki zrobioną otoczkę, wyglądała bardzo naturalnie, tylko że skóra pobrana była z warg sromowych. Wiem, że skórę do przeszczepu można pobrać z rożnych miejsc. Mam pytanie: Zapewne widział Pan wiele kobiet po takich zabiegach, gdyby Pan wykonywał taki zabieg, to z jakiego miejsca byłaby pobrana skóra aby efekt końcowy był zadowalający i najbardziej zbliżony do naturalnego wyglądu i najmniej inwazyjny?

  więcej

 • Avatar

  Uzupełnienie piersi po operacji oszczędzającej z użyciem komórek macierzystych

  Jestem 12 lat od zakończenia leczenia raka piersi. Miałam częściowo usuniętą pierś, przeszłam radio- i chemioterapię jednocześnie. Obecnie mam 41 lat. Operowana pierś jest znacznie mniejsza od drugiej. Zastanawiałam się nad metodą rekonstrukcji piersi komórkami macierzystymi pobranymi z mojego tłuszczu. Chciałabym dowiedzieć się coś więcej o tej metodzie, czy jest bezpieczna dla zdrowia i przynosi zamierzone rezultaty, jakie badania można potem wykonywać? Nadal mammografię czy rezonans? W Polsce jak czytałam są robione takie zabiegi, ale dostęp do tej metody jest utrudniony bo NFZ nie refunduje, a informacji medycznych dotyczących takich zabiegów też prawie nie ma. Bardzo proszę o radę.  

  więcej

 • Avatar

  Rekonstrukcja piersi po operacji oszczędzającej

  Czy po operacji oszczędzającej jest możliwość rekonstrukcji piersi? Tak żeby wyglądała estetyczniej.  

  więcej

 • Avatar

  Czy rekonstrukcja nie utrudni diagnostyki?

  Mam 43 lata. O mojej chorobie dowiedziałam się w październiku 2009 r. W listopadzie wykonano mi mastektomię metodą Pateya, następnie było leczenie uzupełniające 6 x AC, 21 naświetlań i leczenie przez rok herceptyną oraz tamoksifen, który mam brać przez 5 lat.
 Wynik histopatologiczny po operacji: T2N1a, rak przewodowy naciekający z komponentą raka "in situ" stanowiącą około 10% przekroju guza. Odnaleziono przerzuty w 2 na 18 wyciętych węzłów chłonnych z przekraczaniem torebek okołowęzłowych (stąd zlecono naświetlania) . Receptory estrogenowe znaleziono w 10-75% komórek raka naciekającego, receptory progesteronowe w ponad 90% komórek raka naciekającego. Her2 +++. 
Regularnie robię badania kontrolne, które do tej pory nie wykazały nawrotu choroby. 
Panie Doktorze, czy ja mogę sobie pozwolić na rekonstrukcję bez zbytniego ryzykowania, że w przypadku wznowy miejscowej będzie utrudniona diagnostyka? Czy w moim przypadku rokowania są na tyle niekorzystne, że może nie warto narażać się na ból związany z operacją i ewentualnymi powikłaniami? Obecnie czuję się całkowicie zdrowa i chciałabym mieć zrobioną rekonstrukcję ale nie za wszelką cenę. 
Jestem osobą z nadwagą, pozostała pierś jest rozmiaru C. Nie ma chorób współistniejących.

  więcej

 • Avatar

  Kiedy NFZ refunduje profilaktyczną mastektomię?

  Mam 34 lata. Minęło już 1,5 roku od mastektomii prawej piersi. Przeszłam chemioterapię - 4 cykle "czerwonej" i leczenie uzupełniające herceptyną bez radioterapii. Obecnie przygotowuję się do rekonstrukcji piersi, która obejmie również pomniejszenie i plastykę piersi zdrowej. Czy jest możliwość zastąpienia zabiegu pomniejszenia na całkowite usunięcie zdrowej piersi i wstawienie implantu? Czy NFZ jest w stanie refundować taki zabieg? Jakie warunki trzeba spełnić? Wiem, że w innych państwach takie metody są praktykowane, bezpłatnie. Bardzo mi na tym zależy. Cały czas mam obawy, że nowotwór zaatakuje drugą pierś. Tym bardziej, że pojawiają się w niej często torbiele. Zaczęłam się nawet bać badać tą pierś. Nie chcę aby ta historia wróciła. Bardzo się to odbija na mojej psychice. Jestem jeszcze osobą młodą, chciałabym nadal cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym. Nie martwić się o swój wygląd. Pragnę po prostu być piękna zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz.

  więcej