Nasz Ekspert
Krystyna Wechmann - NIE ODPOWIADA
NIE ODPOWIADA
Założycielka i prezes Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki” (1991), od 2000r. Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, wiceprezes Polskiej Kolacji Pacjentów Onkologicznych (2010), inicjatorka wielu kampanii i na rzecz wczesnego wykrywania raka piersi, prowadzi liczne działania w kierunku edukacji i aktywności fizycznej kobiet zmagających się z nowotworem piersi, sama po diagnozie nowotworu piersi oraz długotrwałym leczeniu, autorka i współautorka wielu publikacji w dziedzinie ruchu społecznego i działań organizacji pozarządowych, zaangażowana w sprawy działalności na rzecz pacjentów onkologicznych, co ją pretenduje do nagród w dziedzinie „Lidera Ochrony Zdrowia”
-
Kiedy powstaje klub Amazonek, to na początku jest on przeważnie niewielki – tworzy go kilka lub kilkanaście kobiet. W takiej nowo powstałej grupie panuje zwykle bardzo ciepła atmosfera; jest wręcz rodzinnie. Członkinie łatwo nawiązują przyjaźnie i są chętne do działania w grupie samopomocowej.
-
Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o aktywnych pacjentkach jako właściwym modelu roli dla chorujących kobiet. Moim zdaniem ten „projekt” nie został jeszcze w Polsce zrealizowany. Co więcej, czasami odnoszę wrażenie, że funkcjonuje on jedynie w sferze mitu, a nie w rzeczywistości.
-
Zacznę od tego, że organizacją, która prowadziła niejako równoległą do naszej działalność była – nieistniejąca już – Narodowa Koalicja do Walki z Rakiem (używająca początkowo nazwy Narodowa Koalicja do Walki z Rakiem Piersi). Założyła ją w 1996 r. Maria Spasowska-Grochulska, która wiele lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, a wtedy właśnie wróciła do Polski.