Avatar

Ostatnie wypowiedzi na forum:

 • 01-11-2022

  Może komuś się przyda, więc aktualizuję moje posty z końca czerwca 2022 roku odnośnie zachorowania mojej siostry (nie żony jak omyłkowo napisałem). Rak potrójnie ujemny, pierwotny guz w piersi ponad 5 cm, zajęte węzły chłonne (na usg widać było pięć guzków, w tym największy około 3 cm). Zaplanowano podanie chemioterapii w postaci 4 wlewów karboplatyny + 12 pxl (karbo co 3 tyg., pxl co tydzień). Z uwagi na to, że organizm się trochę buntował, to niestety wlewy były często przesuwane. Ostatecznie skończyło się na 4 karboplatynach i 7 (lub 8) pxl. Zaplanowano operację. Dzień przed operacją przyszły wyniki genetyczne - wyszła mutacja BRCA1. Operacja: usunięcie całej piersi wraz z jednoczesną rekonstrukcją oraz usunięcie wszystkich węzłów chłonnych. Wynik histopatologiczny był po miesiącu: czysto. Chemia przedoperacyjna zadziałała w 100%, żadnej komórki nowotworowej ani w piersiach ani w węzłach. Przy okazji wielkie podziękowania dla Pana Tomasza, który bezinteresownie odpowiadał na privie na wszelkie pytania oraz udzielał porad.

  cały wątek

 • 30-06-2022

  Al_la dziękuję za na nutkę optymizmu Panie Tomaszu jutro będę miał przed sobą pełną dokumentację, to przedstawię ją Panu na privie jeśli można.

  cały wątek

 • 30-06-2022

  Panie Tomaszu mam pytanie precyzujące. Wspomniał Pan o 3 cyklach, a ja pisałem o 3 wlewach (w sensie, że były 3 podłączenia do żył). Czy cykl to jest to samo co wlew? Pierwsze podłączenie do żył (tak to nazwę) było 6 czerwca, potem 13 czerwca i 20 czerwca. Chyba, że cykl to jest czas podania leków wraz z odpoczynkiem? Czyli 3 wlewy to 3 cykle?

  cały wątek

 • 30-06-2022

  O to chociaż nutka optymizmu w tej całej złej sytuacji jeśli chodzi o HER2 na minusie oraz potencjał zaproponowanego leczenia Były już 3 wlewy i przed 4 wykonano usg. Wyszło, że guz w piersi zmniejszył się o okolo 1 cm (niestety wyjściowo był duży - około 5,2 cm). Również niestety w węzłach pachowych były już przerzuty - po 3 wlewach trochę się zmniejszyły, ale mniej niż ten w piersiach. Czy to oznacza, że nie są chemiooporne czy że jednak są? Po jakim czasie mogą nastąpić efekty wlewów w postaci zmniejszenia guzów - po pierwszym wlewie, po trzecim czy po każdym mogą? Czy one mogą się jeszcze zmniejszać po kolejnych wlewach czy to już koniec zmian? Przepraszam za być może głupie pytania, ale jestem laikiem w tych kwestiach. Co do AR to faktycznie warte zainteresowania w takim razie. Informacja o AR zapewne przydatna jest w leczeniu? Gdzie można wykonać takie badanie AR (jesteśmy z Warszawy)? Wiadomo jaki rząd kosztu?

  cały wątek

 • 30-06-2022

  Istotny jest receptor AR. W guzach określanych jako potrójnie ujemne (HER2, PgR, ER wszystko minus) mogą być dodatnie receptory AR. Ich obecność poprawia rokowanie i w nich jest niższa złośliwość i tempo wzrostu. Dziękuję. Niestety, ale w opisie nie ma nawet wzmianki o AR, więc pewnie wychodzi na to, że go nie ma. HER2, PgR i ER wszystko na 0. A lepiej jak jest wszystko ujemne, czy np. lepiej jakby HER2 był na plusie? Bo o takim trójujemnym też chyba gdzieś czytałem. Została podana pierwsza chemia - opis: I kurs Doba 1 chth Carboplatyna + PXL. Potem dwie chemie słabsze (ale teraz nie wiem czy to samo tylko mniej, czy coś innego i dlatego słabsza). Ma być podawana co tydzień, z tymże lekarz powiedziała, że pierwsza bardzo mocna, a potem dwie słabsze i znów mocna i dwie słabsze itd. Nie do końca wiem co to znaczy. Robi się tak?

  cały wątek