Avatar

Ostatnie wypowiedzi na forum:

 • 22-02-2024

  Chemioterapia na zmiany mastopatyczne nie działa nie są to zmiany nowotworowe. Tu nie ma powodów do niepokoju. "Nie udaje się prześledzić ". Trudno tu coś powiedzieć. W każdym razie nie ma jawnego określenia Tu, jego rozmiarów i tego warto się trzymać. W każdym razie jeśli są zmiany mastopatyczne a nowotwór sam w sobie jest agresywny to nie radził bym operacji BCT, tylko wykonanie jednoczasowki. Zmiany te wyraźnie utrudniają ocenę tego, co w piersi się dzieje, a sama mastopatia sprzyja procesowi nowotworzenia. Jest przecież formą zwyrodnienia gruczołu.

  cały wątek

 • 19-02-2024

  20.000 jm na tydzień to trochę za mało na tą porę roku, gdy w planach są antyhormony. Chyba, że będzie to lek np. Juvit w kroplach (36 kropli raz na tydzień - ja tak używam). Preparaty wapniowe np. Calperos też są przydatne. Piszę to, gdyż w zasadzie w niemal każdym przypadku osteoporoza jest obserwowana.i konieczne jest leczenie antyresorpcyjne bisfosfonianami.

  cały wątek

 • 19-02-2024

  Nie bardzo widzę sensu robienia Oncotype DX z uwagi na brak wskazań do jakiejkolwiek chemioterapii. 1. Rak luminalny A z niskim Ki67. 2. Korzystne cechy rokownicze: R0, N0, M0. 3. Jest skuteczne leczenie uzupełniające letrozolem. W rakach tego typu chemioterapia nie dość, że nie jest potrzebna, co jej skuteczność jest przeważnie nie spektakularne. A czasem nawet rezultatów brak. Radioterapia jest obligatoryjna w związku z operacja BCT. Rokowanie B. Dobre. Warto wylonywac badania densytometryczne z uwagi na osteoporoze, która przeważnie występuje po lekach z grupy letrozolu.

  cały wątek

 • 19-02-2024

  Niepokojące jest stwierdzenie zmian o charakterze guzów i gozków przy jednoczesne zmianie w wezlach. Przy biopsji grubo iglowej należy też wykonac biopsję cienko igłowa z podejrzanego węzła. Dobrze, że masz rezonans przed biopsja - tylko wtedy ma o sens obraz nie jest zatarty. Co jeszcze możesz zrobić wykonać podstawowe badania genetyczne odnośnie mutacji predystynujacej do raka. Może być mutacja de novo. Należy zacząć od dużych genów BRCA1, BRCA2. W każdym razie raka piersi leczy się wieloma metodami i póki nie ma potwierdzonych przerzutów odległych leczy się z intencja wyleczenia. Jesteś w trakcie diagnostyki, działasz. W pierwszej kolejności będziesz mieć rozpoznanie strukturalne zmiany. W razie wykrycia raka będą jeszcze badania receptorów. Jeśli zmiany zostały ocenione na BIRADS4 to nastaw się na operację - samo się nie rozejdzie. Gdy na wstępie jest wieloogniskowosc, - racjonalne jest wykonanie operacji radykalne z jednoczasowa rekonstrukcja. Poza tym nic więcej nie da się powiedzieć.

  cały wątek

 • 17-02-2024

  Trudno mówić o przedawkowaniu dexamethasonu. Po prostu chora doświadczyła działań niepożądanych przedłużonej terapii (dokładniej premedykacji) tym lekiem w sporych dawkach. To minie samoistnie, trzeba przeżyć. A planowanie leczenia teraz będziecie wiedzieć co robić w jakiej kolejności.

  cały wątek