Avatar

Ostatnie wypowiedzi na forum:

 • 06-05-2021

  Wynik USG-Obie piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej z cechami znacznie nasilonej dysplazji. W kwadracie G-Z piersi lewej w obrębie zmian dysplastycznych wyodrębnia się nieostro ograniczony obszar hypochogenny niejednorodny o wym ok 20x30 mm oraz przyśrodkowo w stosunku do niego kilka nie charakterystycznych w badaniu usg mniejszych obszarów o obniżonej echogeniczność. Zmian ogniskowych w prawej piersi nie stwierdza się. Lewa pierś birads 4. Wynik mamografii - piersi o utkaniu gruczolowo-tluszczowa. Miąższ gruczolowy, gesty, dysplastyczny. Pierś prawa u podstawy stożka gruczolowego asymetryczne zagęszczenie ok 13 mm. Ze względu na budowę obszary przy klatkowe piersi prawej wymagają uzupełniającego usg-birads 0. W lewej piersi na g. 2 ok 3 cm od brodawki sutkowej zmiana spikularna z centrum ok 10 mm, może odpowiadać CA. W obu piersiach rozproszone łagodne zwapnienia. Birads 4C. 1. Sama dysplazja jest pierwszą formą zwyrodnienia tkanki gruczołowej. Co usposabia do nowotworów - w tym i raka 2. Jeśli oszacowanie 20x30 mm jest prawidłowe (nie zawyżone) to jest to zmiana wymaga pilnej dalszej diagnostyki. Zmiany łagodne do takich rozmiarów raczej nie rosną. 3. Jeśli są niepowodzenia w pobraniu materiału to trzeba wykonać pobranie pod kontrolą USG. 4. W sytuacji wątpliwej (nieudanej diagnostyki) rolę rozstrzygającą odegra rezonans magnetyczny.

  cały wątek

 • 06-05-2021

  Kochane czy któraś z Was też tak miała, że usg podejrzane zmiany, mamografia guzek spikularny Birads 4C,a biopsja gruboigłowa mastopatia????????? Mam mieć powtórzone usg i biopsje. Od lutego te badania się ciągną.Podaj dokładnie opis MMG, USG.

  cały wątek

 • 05-05-2021

  Badania genetyczne są wykonywane w różnych wskazaniach. Najczęściej chodzi o stwierdzenie, czy jest mutacja w genie BRCA. To duży gen i określenie czystej mutacji jest relatywnie tanie i wykonywane w wielu ośrodkach. Badanie to ma na celu ustalenie jakie jest ryzyko raka w pozostałej po BCT operacji, raka w drugiej piersi i w jajnikach. Są też inne badania np. oncotype dx, gdzie jest informacja o wrażliwości (podatności na leczenie) tak chemioterapią jak i antyhormonami. Gdy rak jest rodzinie, a klasyczne badanie mutacji w genie BRCA daje wynik ujemny- warto wykonać badanie sekwencji genów. Znam chorą która miała brak mutacji metodą klasyczną, a była mutacja w sekwencji. Tak samo inna- miała 95% receptorów dla ER i wobec progresji- zastosowano badanie sekwencji genotypu (coś rodzaju oncotype dx). I okazało się, że komórki raka z receptorami ER wytworzyły swoistego rodzaju oporność na antyhormony. Tu jest diagnoza. Ponieważ z powodu tak złośliwości, Ki67 jak i braku receptorów ER - leczenie powinno być możliwie bezzwłoczne- należy obrazowo badać stan guza i reakcję na leczenie. Ta powinna być pełna/prawie pełna. W razie braku takowej po 2 wlewach- Pilna weryfikacja (zmiana ) planu leczenia. Badanie odnośnie mutacji w genie BRCA można wykonać w dowolnym momencie. Dobrze mieć wynik przed operacją. Pozwoli to uniknąć operacji częściowej, gdy są jawne wskazania do radykalnej i obustronnej.

  cały wątek

 • 05-05-2021

  Chodzi o to, abyś pokazała radiologowi od MMG to zdjęcie. Będzie wiedział dokładnie, gdzie jest zmiana podejrzana. Niedobrze byłoby, jakby opisywanie było wyłącznie zdalne. W takiej sytuacji może na dokładnym skanerze zeskanować obraz USG i wypalić na płytce CD? (W max dostępnej rozdzielczości). Obraz elektroniczny można przesłać do lekarza opisującego MMG. Popytaj w punkcie dokonującym MMG.

  cały wątek

 • 04-05-2021

  Witam ja rowniez bylam operowana w Norwegi i mialam tez 6 razy FEC.Mysle,ze w Norwegi to jest standart z ta chemia poniewaz rowniez znam panie operowane w Norwegi i rowniez FECAutorka pisze wyraźnie o FC a nie FEC

  cały wątek