Avatar

Ostatnie wypowiedzi na forum:

 • 28-04-2021

  Przy DCIS oznaczenie PR, KI67 i HER2 nie jest konieczne, bo dopuszczalnym lekiem jest tylko tamoksyfen/inhibitory aromatazy więc do sprawy DCIS nic to nie wniesie. W razie czego pytaj, ja już po leczeniu DCIS. Jeśli bioptat jest z próbki reprezentatywnej a materia tkankowa w miarę jednorodna, bez naciekania gdziekolwiek błony podstawnej to racja. Nie potrzebne ani Ki67 ani nawet tamoxyfen- przy zachowanych marginesach sama operacja wystarcza. Ale cóż, rak to nie kryształ, nie monolit. Pewność odnośnie ew. komponenty inwazyjnej da badanie pooperacyjne. Była na tym Forum chora majaca rozpoznanie "rak DCIS z mikroprzerzutem do węzła"- co w sensie logiki definicji jest wykluczone. Po operacji i radioterapii dostała tamoxyfen, zamieniony potem na I.A. z powodu problemów po tamoxyfenie. Rozliczne to chore mają tak różne, niespodziewane kombinacje wyników, że doprawdy - widać, że w raku wszystko jest możliwe. Jeśli w wyniku hist.pat znajdzie się komponenta inwazyjna lub mikroinwazja to oznaczenie PR Ki67 i HER2 i tak będzie. Ale to raczej gdybanie i rysowanie czarnego scenariusza, który jak widać na moim przykładzie się nie sprawdził. Póki co leczenie będzie takie jak rozpoznanie z grubej igły (chyba, że badania obrazowe wydadzą się chirurgowi odbiegające od obrazu DCIS - mi wycięli wartownika bo nie wierzyli że będzie tylko DCIS). To prawda Tomasz, rak potrafi być nieprzewidywalny czasami. Co do przerzutu z DCIS, to oczywiście nie z DCIS, tylko z niewykrytej w hist.pat. inwazji. Co do marginesu, w przypadku wycięcia, w DCIS radioterapia bardzo zmniejsza liczbę wznów. Wiąże się to z tym, że DCIS często nie tworzy guza, komórki rakowe robią krecią robotę w przewodzie a przerwy między skupiskami komórek potrafią być spore. W związku z powyższym radioterapia dobrze tu sobie radzi z takimi pojedynczymi komórkami.

  cały wątek

 • 28-04-2021

  Mamę czeka operacja. Dostępne opcje leczenia to: mastektomia, operacja oszczędzająca (wycięcie guza, procedura węzła wartowniczego tylko w uzasadnionych przypadkach) z radioterapią lub bez niej - decyduje zazwyczaj punktacja przyznawana w skali Van Nuys. Obecnie leczenie z wyboru to wycięcie guza plus radioterapia. Choroba praktycznie całkowicie wyleczalna. Przy DCIS oznaczenie PR, KI67 i HER2 nie jest konieczne, bo dopuszczalnym lekiem jest tylko tamoksyfen/inhibitory aromatazy więc do sprawy DCIS nic to nie wniesie. W razie czego pytaj, ja już po leczeniu DCIS.

  cały wątek

 • 16-04-2021

  DCIS można leczyć poprzez: 1) wycięcie DCIS i napromienianie pozostawionej części piersi (obecnie leczenie z wyboru) 2) samo wycięcie zmiany 2) mastektomię. Hormonoterapia jest uzupełnieniem leczenia miejscowego, traktowane jako profilaktyka. Do ustalenia leczenia stosuje się zazwyczaj skalę Van Nuysa, gdzie przyznaje się punkty za rozmiar DCIS, margines, stopień atypii jąder i wiek. Jak duże ogniska DCIS miałaś? Czy w bliskiej rodzinie były przypadki raka piersi/jajników? Najczęściej stosuje się opcję wycięcia DCIS + radioterapia (dobry efekt kosmetyczny, a radioterapia obniża liczbę wznów o ok. 70%) lub mastektomia (wtedy unikasz radioterapii). Jeśli kobieta ma DCIS nG1 oraz jest w starszym wieku rozważane jest tylko wycięcie zmiany. Wszystkie opcje leczenia mają swoje plusy i minusy. Ja jestem po wycięciu DCIS i węzła wartowniczego, radioterapii i obecnie na tamoksyfenie. Jeśli masz pytania, pisz

  cały wątek

 • 21-03-2021

  Generalnie biopsję najlepiej robić w ośrodkach, które mają duże doświadczenie i skoordynowane działania. Tomasz ma rację, jeśli już masz na cos wydać pieniądze to lepiej rezonans przed biopsją.

  cały wątek

 • 21-03-2021

  Natychmiast. Wizyta u chirurga, mammografia, biopsja gruboigłowa i znowu powrót do chirurga zajęło mi wszystko ok 1-1,5 h!! Po prostu chirurg wysyła Cie na radiologię i oni tam decydują co dalej, następnie wraca się z kwitami z radiologii do chirurga i od razu umawiają termin na ewentualny odbiór wyników biopsji. Mając kartę dilo czekałam na wyniki 2 tygodnie (październik 2020 r.).

  cały wątek