Avatar

Ostatnie wypowiedzi na forum:

 • 22-02-2017

  Niestety NFZ nie finansuje najnowszych metod diagnostyki raka. Ciekawą metodą są są testy, które na podstawie płynnej biopsji z krwi ( zwykłej próbki krwi) wykrywają, czy w organizmie rozwija się nowotwór złośliwy. Przecież w walce z rakiem najważniejsze jest wczesne wykrycie. Tego typu testy, jak np. test na ryzyko obecności raka powinny być szeroko dostępne. Tym bardziej, że badania kliniczne potwierdzają ich skuteczność (wyniki tak samo dokładne jak z materiału pobranego biopsją tradycyjną).

  cały wątek

 • 20-02-2017

  Szkoda, że te wszystkie nowoczesne metody i podejścia nie są u nas refundowane. Mam tu na myśli płynną biopsję. Skuteczność jest potwierdzona badaniami, wynaleźli to w USA, sprzedają w Anglii i Polsce. Czy takie badania nie powinny być dostępne dla wszystkich? Jeden z testów - Delta Dot - bada skuteczność leczenia onkologicznego ( czy ilość komórek nowotworowych się zmniejsza, czy zniknęły całkowicie, czy terapia nie zabija raka, czy rak znów nie rozwija się u danej osoby).

  cały wątek

 • 20-02-2017

  Ja ostatnio zwracam uwagę na różne zmiany w organizmie. Przyznam szczerze, że spotkałam się z testami, które na podstawie płynnej biopsji (zwykła próbka krwi) są w stanie wykryć resztkowe DNA rakowe, które właściwie cały czas krąży w naszej krwi. Metoda jest małoinwazyjna. W ofercie znalazłam jedno badanie dla kobiet, które już wykryły podejrzane zmiany i chcą się upewnić, z czym mają do czynienia. Jeśli to nowotwór złośliwy, to test go wykryje. Wyniki przychodzą szybko a samo badanie jest tak samo dokładne jak biopsja igłowa. Ja zastanawiam się nad innym testem, skriningowym - żeby zyskać obraz tego, czy w tym momencie nowotwór nie rozwija się w moim organizmie. Pozytywnych opinii słyszałam sporo. A czy ktoś z Was wykonał już takie badania i może się na ten temat wypowiedzieć szerzej? Pozdrawiam

  cały wątek

 • 20-02-2017

  Właśnie, teraz coraz więcej mówi się o płynnej biopsji, ale samemu ciężko przekopać się przez wszystkie teksty, żeby dotrzeć do jakiś wartościowych materiałów. Nie ukrywam, że zastanawiam się, czy nie skorzystać z jednego z testów. W końcu materiał do badań pobiera się podczas zwykłego badania krwi. Jestem ciekawa Waszej opinii w tej kwestii. A już w ogóle byłoby świetnie, gdyby trafił tu ktoś, kto wykonał już to badanie i opowiedział coś więcej. Pozdrawiam

  cały wątek

 • 13-02-2017

  Znów coraz głośniej robi się o immunoterapii. Uważam, że to podejście jest bardzo ciekawe. Wykorzystanie tych mechanizmów obronnych, które już mamy w swoim organizmie do walki z rakiem to interesujące podejście. Skoro nowotwór je "usypia", a naukowcy wiedzą w jaki sposób znów zaktywizować układ immunologiczny, to chyba nie będzie lepszej broni. Oby tylko ta metoda stała się szeroko dostępna.

  cały wątek