Avatar

Przebieg choroby

Dzień dobry. Jestem tu nowa ale choroba nowotworowa nie jest u mnie nowym doświadczeniem. Mam na imię Magda, mieszkam we Wrocławiu i tutaj również się leczę. Mam 39 lat. Choruję od 4 lat. W maju 2014r zdiagnozowano u mnie nowotwór piersi prawej, w lipcu 2014 r. najpierw przeszłam operację oszczędzającą ale póżniej po otrzymaniu wyniku hist-pat/wieloogniskowość zmian, lekarze ustalili, że zrobią mi mastektomię (sierpień 2014r.) w celu radykalizacji zabiegu.
To są wyniki po operacji: Wieloogniskowy rak piersi prawej. T1N0M0
Invasive breast (ductal)carcinoma of no special type (NST)
G3-8ptk
Drobne ogniska raka naciekającego
Komponent DCIS: (+), obecne ogniska DCIS, w tym typu comedo
Inwazja limfowaskularna: (+) obecna, pojedyńcze naczynia z zatorami rakowymi
Skóra i braodawka sutkowa: wolne od nacieku raka
W krwotocznym podścielisku drobne grupy komórek odpowiadających rakowi zrazikowemu
Invasive ductal carcinoma NST, G2 (7 ptk) pT1cN0Mx
15 węzłów chłonnych, które wycięli mi podczas operacji bez zmian nowotworowych
E-kadherina: (+) dodatnia ER: - PgR: - Her-2/neu: (3+) Ki67: 25 komórek raka
Podtyp biologiczny: Her -2 (+) nieluminalny
Po operacji byłam w poradni genetycznej- mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 nie stwierdzono. Marker nowotworowy CA-15.3 - 7,9 U/ml
Przeszłam leczenie: chemioterapia uzupełniająca (6xAT), potem terapia celowana (17x Trastuzumab) i na tym zakończyłam pierwsze leczenie. Niestety nie nacieszyłam się długo bo choroba odezwała się po raz drugi tyle że w piersi lewej w 2017r.
We wrześniu 2017r. przeszłam podskórną mastektomię z wszczepieniem endoprotezy piersi lewej. Biopsja węzła wartowniczego wykazała brak zmian o charakterze meta.
Po operacji wynik histopatologiczny:
Guz o wymiarach 12x10 mm. pT1c p N)(i-)(sn) Mx
Rak inwazyjny, bez specjalnego typu wariant rak pleomorficzny G3 (3+3+3)
- w nacieku raka obecne są nieliczne przewody DCIS NG2, wokół guza brak jest cech limfoangioinwazji i cech naciekania okołonerwowego,
- przebadano pięć węzłów chłonnych wewnątrztrzustkowych bez zmian nowotworowych
Badanie immunohistochemiczne nowotworu: CKAE1/AE3(+), CK7(+), CK5/6(+), p63(+)-w nielicznych komórkach
Receptory estrogenowe w części inwazyjnej0% brak reakcji
Rezeptory progesterenowe w części inwazyjnej 15% reakcja średnia
Her -2 2 (+) IKi67(+) – do 95% komórek nowotworowych
Marker nowotworowy CA-15.3 - 9,2 U/ml

Po tych dwóch operacjach dokonano analizy porównawczej guzów z obu piersi:
Stwierdzono,że cechy mikroskopowe raka sutka prawego (rak inwazyjny bez specjalnego typu wariant klasyczny z przewodami DCIS) oraz raka sutka lewego(rak inwazyjny bez specjalnego typu wariant pleomorficzny z przewodami DCIS) przemawiają za dwoma niezależnymi procesími nowotworowymi.

Po drugiej operacji miałam zastosowane leczenie:
Chemioterapia uzupełniająca 4AC i 12 x PXL
Po zakończonej chemioterapii od czerwca jestem na hormonoterapii Tamoxifen
W czerwcu przeszłam rekonstrukcję piersi prawej płatem na szypule mięśnia najszerszego grzbietu i wszczepienia endoprotezy

Po tej operacji szybko doszłam do siebie, zrobiłam badania okresowe i miałam wracać do pracy. Jednak po badaniach usg j. Brzucha, moją onkolog zaniepokoiła zmiana (pojedyńcze ognisko hyperechogenne 1x0,7 cm) – najpewniej naczyniak w wątrobie dlatego zleciła mi zrobienie tomografu jamy brzusznej. W tym czasie zaczęłam odczuwać kłucie w klatce piersiowej po stronie prawej i w łopatce po tej samej stronie dlatego onkolog zlecił mi dodatkowe badanie tomografii klatki piersiowej. I tutaj zaczęła się cała jazda. W wątrobie wyszła zmiana wlk. Ok. 0,8 cm o obniżonej densyjności w fazie wrotnej, jednka ocena charakteru zmiany w badaniu jednorazowym niemiarodajna-wskazane MR z podaniem środka kontrastowego.W kościach pojedyńcze ogniska zagęszczenia struktury kostnej wlk. do 0,4 cm.
Natomiast najbardziej zmartwił mnie wynik w płucach: obustronnie w płucach różnej wielkości guzki, największa zmiana w segm. X płuca prawego wlk. do 1 cm- zmiany meta npl. W segmencie płuca prawego drobnoguzkowe i pamowate zagęszczenie podopłucnowe. Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych w śródpiersiu i we wnękach. Moja onkolog dała mi skierowanie na PETa ale niestety trochę musiałam czekać na badanie a w międzyczasie zaczęłam się żle czuć tzn, ból w klatce piersiowej się nasilał, czuję się zmęczona nie mam siły na nic. W końcu wczoraj zrobiłam badanie PET i czekam na wynik.
Zrobiłam badanie krwi zwiększa rośnie mi marker Ca 15-3 i wynosi 28,3
Neu% podwyższone 78,9%
Lym% obniżone 15,3%
ASPAT podwyższony 61 U/l
Nie wiem co dalej jestem załamana szukam pomocy i wsparcia