Avatar

Ostatnie wypowiedzi na forum:

 • 25-07-2012

  Kabaja powinnaś poszukać dobrego rehabilitanta i korzystać z: manualnych drenaży limfatycznych (około 40 minut delikatnych ruchów, też w części tułowia), codzienne bandażowanie wielowarstwowe (jak jest obrzęk rękaw czy rękawiczka nie pomogą, nie zdejmą obrzęku), ćwiczenia, ale ręka musi być wtedy zabandażowana oraz ochrona skóry (lotion to nie to). Poszukaj takiego rehabilitanta. Da się zdjąć te 6 cm, myślę, że w 2-3 tygodnie. Życzę powodzenia.

  cały wątek

 • 04-07-2012

  6 cm, 1 cm, 20 cm - nic nie daje określenie czy duży czy mały. Jak się pojawił trzeba działać, by nie zaczął np. twardnieć, wtedy trudno go odprowadzić. Wszyscy szukają cudu i próbują "odkrywać Amerykę". Można, tylko tak mało czytam postów wskazujących, by stosowano to, co sprawdzone i likwiduje obrzęk: 1. ochrona skóry, 2. kompresjoterapia (na początku bandażami, nawet 2 razy dziennie przebandażowywanie, po zakończeniu czyli zlikwidowaniu obrzęku koniecznie od rana do wieczora rękaw i rękawiczka (lub sam rękaw), 3 gimnastyka (zawsze z zabandażowaną ręką lub w rękawie), drenaż limfatyczny (w pierwszej fazie likwidowania obrzęku najlepiej codziennie, potem 2 razy w tygodniu do końca życia). To tak po krótce, ale to działa, nie będzie obrzęku. Taping - nowinka, fascynacja, nie zaszkodzi, ale niektórzy udowadniają, że ma efekt placebo. Z dala od kompresjoterapii przerywanej, czyli. np. Boa, wirówki itp. to też poza sprawdzonym standardem. Możecie nie mieć obrzęku naprawdę. 2-3 tygodnie intensywnej pracy a [potem dbanie by nie powrócił poprzez noszenie odzieży uciskowej. I prawda okrutne - to dolegliwość chroniczna, czyli nie ma wyleczenia, i jak nie ma konsekwentnego działania, to powróci obrzęk szybko. Ale tez nie obwiniajcie się, niektóre będą miały obrzęki, niektóre nie. I nie zależy to od tego, jak starałyście się. To zależy od operacji i zdolności kompensacyjnych organizmu. Najlepsza broszura o obrzęku limfatycznym moim zdaniem i opisem metod http://www.jobst.pl/images/pdf/obrzek-limfatyczny.pdf a to strona pierwszej an świecie kliniki limfologicznej, strona po polsku http://www.asdonk-online.de/pl/ Znajdziecie ta,m poparcie na moje słowa.

  cały wątek

 • 25-03-2012

  mag_dag dziękuję za uwagę. Użyłam słowa "oszczędzająca" operacja w znaczeniu przeciwstawnym do doszczętnej, mniej rozległa. I rzeczywiście w przypadku raka piersi standard metody to skojarzenie jej z radioterapią następująco po.

  cały wątek

 • 25-03-2012

  Działania usprawniające układ limfatyczny nie mogą wywoływać bólu!!! Metoda ta, według mojej wiedzy, nie ma zastosowania w leczeniu obrzęku limfatycznego. Zapytaj o podstawy takich działań. Drenaż limfatyczny (nie masaż), kompresjoetrapia za pomocą systemu bandaży, ochrona skóry i gimnastyka to elementy leczenia obrzęku limfatycznego. Polecam filmy na ten temat, pierwszy i drugi: http://jobst.pl/przydatne-informacje/filmy-edukacyjne

  cały wątek

 • 25-03-2012

  Kochane, układ limfatyczny ma ogromne zdolności kompensacyjne dlatego obrzęk najczęściej pojawia się nie od razu, a nawet kilka lat po operacji. Przy operacjach oszczędzających może w ogóle się nie pojawić. Radioterapia bardzo zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się obrzęku, bo bardzo uszkadza drogi odpływu limfy. Poszukajcie dobrego rehabilitanta. Ani maści ani drobna gimnastyka nie pomoże, a masaże nawet mogą pogorszyć stan, są zakazane przy obrzęku limfatycznym. Drenaż limfatyczny, kompresjoterapia za pomocą bandaży a potem rękawa i rękawiczki, gimnastyka lecznicza i ochrona skóry to postępowanie dające sukces. Rękaw i rękawiczka muszą być robione na miarę. Mierzenie ręki nie oznacza doboru rękawa na miarę. Dobór rękawa w rozmiarach gotowych też wymaga zmierzenia. Wyrób musi mieć metkę z nazwiskiem pacjenta. Ponadto do obrzęków limfatycznych nadają się jedynie dzianiny dziane na płasko, czyli wyroby mają szwy. Po tym się je poznaje. Te inne można stosować tylko, gdy się chce przeciwdziałać powstaniu obrzęku, ale jak już jest należy szukać takich wyrobów ze szwem. Polecam wam filmy, szczególnie drugi, zaskakujący http://jobst.pl/przydatne-informacje/filmy-edukacyjne znajdziecie też tam broszurę nt. obrzęku limfatycznego http://jobst.pl/images/pdf/obrzek-limfatyczny.pdf

  cały wątek