Avatar

Ostatnie wypowiedzi na forum:

 • 21-03-2022

  Dzięki Tomku za odpowiedź. Zdaje się, że byłem nieprecyzyjny. Pytałem o Twoje zdanie. Pamiętam, że nie jesteś lekarzem oraz naturalnie finalna decyzja zawsze należy do pacjenta po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Zapytam może inaczej, żeby było Ci łatwiej odpowiedzieć. Gdybyś TY sam znajdował się w identycznej sytuacji jak moja mama. Czy zdecydowałbyś się na kolejny zabieg, aby uniknąć wznowy w okolicach blizny? Zakładam, że tak ze względu na zbyt niewielki margines (poniżej 2 mmm). Czy dobrze zrozumiałem?

  cały wątek

 • 17-03-2022

  Dzięki Tomku za posta. Dla precyzji w przekazywaniu informacji mama przeszła w krokach: 1) Pierwsza operacja polegała na wycięciu guza oraz wartownika Rozpoznanie dotyczy pierwszej operacji : Naciekajacy rak NST G3 wg Scarff -Bloom - Richardson/Nottingham (C3P2M3). W utkaniu guza pola martwicy i mikrozwapnienia. Maksymalny wymiar raka naciekającego 30 mm. Ponadto widoczny jest komponent raka wewnątrzprzewodowego (DCIS) G2 typ lity z martwicą na obwodzie guza. Maksymalny wymiar DCIS 2,5 mm stanowiący 2% powierzchni guza. Bez nacieku raka. Pachwowa granica cięcia naciek raka obecny w dwóch miejscach punktowo na długości 0,1 mm. Przerzut raka NST o morfologii jak wyżej o największym wymiarze 6 mm naciekanie torebki wezła TAK, naciekanie tkanki tłuszczowej okołowęzłowej TAK, angioinwazja obecna LV1. pTNM7: pT2 N1 MX LV1 R1. 2) Po pierwszej operacji w badaniach wyciętego materiału stwierdzono mikroprzerzut w węźle wartowniczym, naciekanie torebki węzła i obecna angioinwazja LV1 I wlasnie po tym skierowali mamę na na druga operacje limfadektomie. I teraz kluczowa sprawa, czy wedle Twojej opinii Tomku niezbędna jest trzecia operacja?

  cały wątek

 • 16-03-2022

  Dzięki za dotychczasowe informacje i pomc na forum. Naprawdę doceniam i bardzo dziękuję. Super, że jest takie miejsce, gdzie osoby z problemem mogą znaleźć wsparcie. Mama jest już po nieradykalnej resekcji kwadrantu. Mam kilka pytań odnośnie poprawnej interpretacji ekspertyzy histopatologicznej, ale na początek trochę danych: Rozpoznanie kliniczne Loża po kwadrancie piersi lewej. Nowotwór złośliwy piesi lewej - stan po nieradykalnej resekcji kwadrantu. Przerzut do węzła chłonnego wartowniczego. Do badania otrzymano nieoznakowany fragment gruczołu piersiowiego lewego (100x60x62 mm) pokryty częściowo elipsą skórną (95 x 14 mm) na jej powierzchni linijna blizna długości 90 mm. Na przekroju widoczna loża (50x20x15 mm), oddalona od granic cięcia: powięziowej 3 mm, kranjalnej (15 mm), kaudalnej (20 mm), pachwowej 10 mm, mostkowej 0 mm. Do kwadrantu przylega zawartość jamy pachowej (145 x 100 x 40 mm). Znaleziono trzynaście węzłów chłonnych, największy ztłuszczały średnicy 30 mm. Materiał zorientowano w oparciu o informację przekazaną telefonicznie przez operatora. Lokalizacja wycinków 1. fragment piersi lewej z zawartością jamy pachowej: 1.1 loża wraz z mostkową granicą cięcia (1-4): 1.2 pachowa granica cięcia (5): 1.3 powięziowa granica cięcia (6): 1.4 kranjalna granica cięcia (7): 1.5 kaudalna granica cięcia (8): 1.6 węzły chłonne (9-14). Rozpoznanie Ad 1.1 Widoczna loża z naciekiem zapalnym z udziałem histiocytów i komórek olbrzymich bez cech rozrostu nowotworowego Ad 1.2 - 1.5. Bez cech rozrostu nowotworowego Ad 1.6 Pietnaście wezłów chłonnych bez przerzutu raka (0/15). Widoczna loża bez rozrostu nowotworowego. W pojedyńczym naczyniu widoczny zator z komórek rakowych. ICD10:C50 Badania Immunochistochemiczne i histochemiczne Pytania z mojej strony 1. Co oznacza zorientowanie materiału w oparciu o informację przekazaną telefonicznie? Brzmi to nieco dziwnie czy ktoś kogoś zapomniał poinformować co i jak ma przebadać i była potrzebna telefonicza interwencja? 2. Cytuję"znaleziono 13 węzłów chłonnych, versus teraz znowu cytuję z innego miejsca Ad 1.6 15 wezłów chłonnych bez przerzutów raka (0/15) i jeszcze jeden cytat 1.6 węzły chłonne (9-14). Pogubiłem się nieco w ilości węzłów chłonnych z którymi mamy doczynienia, znaczy jeżeli znaleziono 13 węzłów chłonnych to jak może być w 15 węzłach chłonnych bez przerzutów, no i dlaczego punkt 1.6 dotyczy wezłów chłonnych (9-14), co sugerowałoby, że mamy ich 14cie. 3. Cytuję W pojedyńczym naczyniu widoczny zator z komórek rakowych. Pytanie w którym z węzłów zlokalizowane jest to naczynie gdzie widoczny jest zator, zgaduję, domniemam, że ma znaczenie, czy mowimy o węźle numer 9 czy 14. Jeszcze raz góry dzięki za pomoc w poprawnej interpretacji

  cały wątek

 • 07-12-2021

  Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Przepraszam za dopytywanie, ale chciałbym jak najlepiej zrozumieć ten niełatwy temat. Skala KI odwierciedla szybkość podziałow komórkowych. Jeżeli usuniemy guz to co ma się dzielić/rozrastać się? Jaki jest cel chemii, skoro można usunać guza plus okoliczne tkanki, co wtedy ma się dzielić? Dodatkowo KI u teściowej to 42% stan średni jak rozumiem. Jaki jest cel chemioterapii? Z góry dziękuję za pomoc.

  cały wątek

 • 06-12-2021

  Witam, Moja mama (teściowa) ma następujące wyniki, proszę o pomoc w interpretacji. Z góry bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie. W piersi lewej godz 2/3 około 8 cm od brodawki widoczny jest spikularny guz z zwapnieniami o wymiarach 23 mm x 21 mm x 25 mm - rac5 wyk bg. Biopsja piersi lewej 1.1 dł 15i12 mm barwy kremowo-żółtej. 1.2 dł 12 mm barwy kremowo-żółtej (2). Rozpoznanie: Naciekający rak NST, G3 (C3P2M3). Bioptap 12 mm. Drugi bioptap 8 mm, bioptat trzeci 10 mm. ER pozytywny 99% PR pozytywny 90% HER2 negatywny KI - 67 = 41,6% USG jamy brzusznej czysto, zdjęcie klatki piersiowej czysto, węzły niepogrubione czyste. Bazujac na Waszym doświadczeniu jakie leczenie byście sugerowali. Czy chemiotarapia przy powyższych wynikach ma sens, wiek pacjentki 72 lata. Ogólny stan zdrowia dobry. Pierś prawa bez zmian ogniskowych, przewody mleczne nieposzerzone, jamy pachowe prawidłowe. Komisja onkologiczna wyznaczona na 15-go grudnia, ale warto Was podpytać. Jeszcze raz z góry dziękuję za pomoc i wsparcie. Ogólny stan zdrowia dobry.

  cały wątek