Avatar

Ostatnie wypowiedzi na forum:

 • 20-05-2020

  Radioterapia rozpoczęta, na głębokim wdechu ze względu na lewą pierś (15 na całą pierś i 4 na lożę po guzie). Po tamoxifenie, póki co, brak odczuwalnych skutków ubocznych. Konsultowałam Mamy wyniki dot. decyzji o niepodawaniu chemii i herceptyny (chemii, bo rzekomo nie potrzeba, a herceptyny bo za mały rak 8mm) z innym onkologiem prywatnie w Bydgoszczy. Przejrzał całą dokumentację i w sumie potwierdził, że decyzja podjęta dobra (przy obciążeniach Mamy oraz I stopniu raka) korzyść z chemii i choćby komercyjnie podanej herceptyny nie byłyba większa niż ich nie podanie. Mamy onkolog w Gdańsku póki co nie chce zmienić tamoxifenu na inhibitor, bo nie widzi wskazań. Dopiero jak coś się zacznie dziać z endometrium lub d-dimerami. Mama teraz ma d-dimery na poziomie 0,56 miesiąc temu i 0,66 przedwczoraj przy normie do 0,5. Onkolog powiedziała, że poziom, który wzbudza niepokój to gdyby wzrosły 10-krotnie do 5. Czy rzeczywiście, biorąc pod uwagę, że 3 lata temu miała udar niedokrwienny?

  cały wątek

 • 16-04-2020

  Panie Tomaszu, dziękuję za cierpliwość i rzeczową odpowiedź. Myślę, że będę spokojniejsza, a w przyszłym tygodniu poruszę temat u lekarza. Pozdrawiam

  cały wątek

 • 16-04-2020

  Mam jeszcze jedną prośbę. Od tygodnia Mama bierze Tamoxifen. Czeka na radioterapię. Od 3 dni boli ją kręgosłup w odcinku lędźwiowym, taki ból przy ruchu ciała. Porównuje go z bólem korzonków. Kiedyś miewała takie bóle, a nawet rwę. Teraz się niepokoję, ponieważ ma raka. Wizytę u onkologa ma dopiero w przyszłym tygodniu, więc nie mam kogo dopytać. Czy wskazane byłoby sprawdzenie czy to nie przerzuty? I czy możliwe, żeby tak szybko wystąpiły? Przed operacją miała zrobione rtg płuc i usg Było ok. W węzłach wyciętych przerzutów nie było. Po badaniu histpatologicznym oceniono raka jako pT1bN0Mx. Wiem, że jestem uciążliwa z moimi pytaniami ale proszę mnie zrozumieć. Bardzo się martwię. Dziękuję.

  cały wątek

 • 09-04-2020

  Dziękuję bardzo za odpowiedź.

  cały wątek

 • 09-04-2020

  Witam Chciałabym Was prosić jeszcze o radę i wyjaśnienie wątpliwości. W wyniku histopatologicznym po operacji BCT były m.in. poniższe informacje: A-J fragment gruczołu piersiowego wym 7x6x3 cm, odjęty z wrzecionem skóry dl. 7 cm. Na przekrojach w części centralnej widoczny jest kremowy lity guz wym. 1,2x0.5x1,1cm, towarzyszy jemu torbielowaty obszar wym. 2x0,8x2cm. Margines dolny-0,5cm, tylny-1cm, górny-1cm, przedni-1,5 cm, przyśrodkowy-1,5cm,boczny -3,5 cm. W tym samym pojemniku fragment tk. tłuszczowej wym. 14x3x1 cm. Mikroskopowo: W wycinkach z makroskopowo opisywanego guza fragmentu lewego gruczołu piersiowego stwierdza się utkanie raka przewodowego NST G-2 -bloom ac DCIS grade Ii typus solidum et cribriforme. Średnica nowotworu inwazyjnego w preparacie osiąga 8 mm. ER: PS=5 IS=3 TS=8/8 PR: PS=5 IS=3 TS=8/8 HER 2 2 + - pierwszy wynik metodą fish z materiału biopsji ujemny, drugi wynik metodą fish z guza po operacji DODATNI Ki67 ok. 20%. pT1bN0Mx W końcu udało nam się "wyrwać" wręcz wynik powtórzonego badania HER2 metodą FISH i wynik wyszedł dodatni. Onkolog powiedziała, że ponieważ guz jest poniżej centymetra i wynosi 8,0 mm (nie wiem skąd to się wzięło ponieważ w powyższym wyniku guz ma wymiary 1,2cm x 0,5 cm x 1,1 cm - co prawda pisze, że rak inwazyjny w preparacie ma 8 mm), więc nie ma potrzeby podawania herceptyny - takie są procedury!!! Zapisała Mamie Tamoxifen EBEWE i kazała zarejestrować się, żeby dostać skierowanie na radioterapię. Mam pytanie. Czy przy HER2 dodatnim nie powinni Mamie dać herceptyny z chemią? Boję się, że próbują zbyć moją Mamę, a ja się obawiam, że mogą być gorsze rokowania przez brak tego leku. I skąd ona wzięła to, że guz jest mniejszy niż 1 cm - liczy się guz lity czy ognisko raka inwazyjnego? Proszę Was o radę czy powinnam dalej cisnąć onkologa o tą herceptynę lub szukac innego onkologa? Już nie wiem co robić, a ona mi mówi, że takie są procedury. Dziękuję.

  cały wątek